Vis dar nėra tiksliai žinoma, kodėl konkrečiam žmogui išsivysto alerginės ligos. Tikima, kad tam reikšmės turi genetiniai bei aplinkos veiksniai – aplinkos užterštumas, sterilios gyvenimo sąlygos, vakarietiškas gyvenimo būdas.
Vis dar dažnai pasitaikantis mitas, susijęs su alergija, kad ją sukelia natūralūs pluoštai. Apie tai, kuo skiriasi alergija ir odos sudirginimas, kodėl vilnos gaminiai naudojami ir kūdikiams, kaip apsisaugoti nuo alergijų, pasakoja natūralių audinių specialistė bei vilnos gaminių kūrėjų „Flokati” atstovė Sandra Raibužienė.
Specialistė pasakoja, kad alergija vilnai dažnai klaidingai yra maišoma su odos sudirginimu.
„Moksliškai įrodyta, jog vilna nėra alergenas ir nesukelia alergijos. Tačiau ji gali būti kaip odos dirgiklis ir sukelti niežėjimo, dilgčiojimo pojūtį. Tai priklauso nuo vilnos skaidulų skersmens. Kuo storesnės skaidulos, tuo dažniau gali sukelti šiuos pojūčius. Tai būdinga ir kitiems audiniams, ne tik vilnai. Tik vilna šiuo atveju susilaukia nemažai klaidinančio dėmesio”, – minėjo moteris.
Anot specialistės, alergiškiems asmenims rekomenduojama vengti patalynės iš plunksnų ar pūkų. Vietoje minėtos patalynės kaip tik patariama rinktis patalynę iš natūralaus pluošto – vilnos ar medvilnės.
„Ironiška, kad dalis žmonių galvoja, jog vilnos gaminiai sukelia alergiją, nors yra priešingai – alergiškiems žmonėms kaip tik siūloma vilnonė patalynė. Dėl drėgmės išgarinimo, bakterijų nesiveisimo, būtent vilna yra tinkama alergiškiems žmonėms. Ši savybė ypač svarbi naujagimiams, nes užtikrinama, kad oda išliktų sausa, kvėpuotų neperkaitindama vaiko. Vilna leidžia išvengti sušutimo ar per didelio prakaitavimo”, – kalbėjo specialistė.
S. Raibužienė pasakoja, kad vilna yra nepalanki terpė veistis dulkių erkutėms bei bakterijoms. Ji natūraliai sugeria ir išgarina drėgmę taip išlikdama ilgiau sausa.
„Sena, grubiai suverpta avies vilna yra šiurkšti. Ji ne alergizuoja, tik fiziškai suerzina odą. Tai taikoma seniems vilnos gaminiams, kurie pagaminti, kai dar nebuvo tinkamų technologijų jų išdirbimui. Šiais laikais technologinio šukavimo proceso metu paliekamas tik pats ploniausias ir švelniausias plaukas. Ją galima naudoti net naujagimiams, kurių oda yra itin jautri”, – kalbėjo specialistė.
Jei anksčiau vilną siedavome tik avimis, tai dabar be žinomiausios merinosų avių vilnos sparčiai populiarėja kupranugarių, alpakų ir kašmyro ožkų vilna.
Baigdama moteris dalijasi patarimais kaip užbėgti alergijai už akių kol ji dar neišsivystė.
„Svarbu suprasti, jog alergija yra nenormalus atsakas į įprastai nekenksmingą medžiagą. Tad nuo galimo jos atsiradimo gelbėja gyvūno laikymas namuose, dažnesnis buvimas lauke, ypač kaime, sodyboje. Siekiant išvengti alerginių ligų, rekomenduojama kuo įvairesnė mityba. Taip pat reikėtų nevengti potencialių maisto alergenų, jei alergijos jiems neturite. Be abejo venkite pasyvaus rūkymo, streso, bereikalingo gydymo antibiotikais. Jei oda linkusi sausėti ar turite bėrimų, patariu naudoti drėkinamuosius kremus”, – pasakojo S. Raibužienė.
Rašyti komentarą