Pasaulinė problema - vidurių užkietėjimas: sprendimas yra

Vidurių užkietėjimo problemos kankina ir kūdikius nuo gimimo, ir suaugusiuosius, ir vyresnio amžiaus žmones. Tai labai aktuali problema, turinti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, akcentuoja vaikų gastroenterologas prof. dr. Vaidotas Urbonas. Anot jo, šios problemos galima išvengti, o esant būtinybei - naudoti efektyvias priemones.

Profesorius atkreipia dėmesį, kad vidurių užkietėjimo problemos priežastys vaikams ir suaugusiesiems paprastai skiriasi. Vaikų iki 10-12 m. amžiaus vidurių užkietėjimo pagrindinė priežastis - skausmingas tuštinimasis, dėl ko kyla baimės tuštintis kitą kartą.

Užburtas skausmo ratas

„Patirdamas skausmą mažas žmogus vietoje pastangų išsituštinti sulaiko išmatas, o tai ateityje sukelia dar skausmingesnį tuštinimąsi, dar didesnę baimę. Šiame užburtame rate vaikas gali kentėti mėnesius ar metus“, - pasakoja prof. dr. V. Urbonas.

Anot jo, apie penktadalį gastroenterologo darbo sudaro vaikų vidurių užkietėjimo problemos. Ši problema aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse bei žemynuose, nepriklausomai nuo to, kas ten valgoma ir geriama.

„Ši lėtinė liga stipriai blogina gyvenimo kokybę. Viena mama man pasakojo: kai vaikas pasituština, atrodo, kad gimė naujas vaikas - jis vėl linksmas, bėgioja, valgo, patenkintas gyvenimu. Kai nesituština, - irzlus, nervingas, verkia, nevalgo“, - pasakoja gastroenterologas.

Anot jo, dėl patiriamų skausmų baimė tuštintis pasitaiko ir gimdyvėms, kurios gimdymo metu patiria tarpvietės traumas.

„Vyresniems žmonėms vidurių užkietėjimas dažniausiai pasitaiko dėl įvairių gretutinių ar žarnyno ligų, dėl netinkamos mitybos ir per mažo judėjimo“, - teigia gastroenterologas.

Maistas kaip pagalba viduriams

Anot jo, sureguliuoti žarnyno darbą suaugusiesiems dažniau nei vaikams gali padėti pakoreguota mityba. Vaikams pakeisti mitybos įpročius žymiai sunkiau.

"Bet pirmiausia reikėtų paneigti mitą, kad užkietėjusio žarnyno problemas išspręsime gerdami daug skysčių. Daug gerdamas skysčių žmogus tik daugiau šlapinsis, nes vanduo iš skrandžio patenka į plonąją žarną ir čia įvyksta rezorbcija, t. y. jis įsiurbiamas į organizmą ir toliau į žarnyną nekeliauja.

Todėl tėvams visuomet primenu, kad dėl užkietėjusių vidurių nekankintų vaikų ir neverstų jų gerti daug skysčių, - pataria profesorius. - Tas pats ir suaugusiesiems. Beje, per didelis kiekis išgerto vandens gali net pakenkti, ypač turintiesiems širdies problemų, nes kraujyje padidėjęs cirkuliuojančio skysčio tūris apkrauna širdį."

Jis taip pat akcentuoja, kad nėra didelių medicininių įrodymų, jog yra „stebuklingas“ maistas, kuris padėtų spręsti vidurių užkietėjimo problemas. Jis primena vyraujančią nuomonę, kad ryžiai kietina vidurius. Tačiau nėra duomenų, kad Azijos šalyse, kur ryžių valgoma daug, gyventojai turėtų daugiau problemų dėl vidurių užkietėjimo.

„Taip, ryžiai gali turėti šiek tiek įtakos vidurių būsenai, taip pat patariama riboti kvietinius miltus, bulves, bananus, kakavą, nors įtikinamų mokslinių tyrimų dėl atskirų produktų reikšmingo poveikio vidurių užkietėjimui nerasime, - pasakoja prof. dr. V. Urbonas. - Laisvina vidurius slyvos, kiviai, aktinidijos, džiovinti abrikosai. Tačiau daugeliui valgyti džiovintas slyvas gali būti blogiau nei vartoti vaistus.“

Profesorius pataria vartoti tik žalias slyvas, nes džiovintose gausu cukrų. Efekto sprendžiant vidurių užkietėjimą neduoda ir probiotikai, kurie, anot profesoriaus, yra geras produktas, bet ne šiai problemai spręsti: „Jie gali pagelbėti esant viduriavimui, o ne vidurių užkietėjimui. Skaidulų didesnis vartojimas gali pagelbėti, bet ir tai nėra sprendimas“, - teigia prof. dr. V. Urbonas.

Efektyviausia pagalba - vaistai

„Kadangi yra nekenksmingų ir efektyvių geriamųjų vaistų, juos ir skiriame, nes tik reguliuojant maistą vidurių užkietėjimo problema nesprendžiama, - pasakoja gastroenterologas prof. dr. V. Urbonas. - Tačiau geriamieji vaistai ne visiems tinka, ypač kai reikia pagelbėti kūdikiams ir vaikams iki metų, dvejų. Todėl tėvams patariama, jei vaikai protestuoja gerti vaistus, naudoti mikroklizmutes.“

Pavyzdžiui, novatoriška medicinos priemonė tuštinimosi sutrikimams šalinti „Melilax“ mikroklizma skirta nuo kūdikių iki senjorų, taip pat nėščioms ir žindančioms moterims, tik skiriasi jos dozė - 5 arba 10 g. Jos sudėtyje yra medaus, alavijo ir dedešvos polisacharidų kompleksas.

Ji yra dvigubo poveikio: skatina tuštinimąsi ir užtikrina žarnyno gleivinės apsaugą. Natūrali ir biologiškai skaidi priemonė „Melilax“ tinka naudoti ir esant padidėjusiam žarnų jautrumui, pavyzdžiui, sergant dirgliosios žarnos sindromu su vidurių užkietėjimu, esant išangės įtrūkimams ir hemoroidiniams mazgams.

„Melilax“ veikia greitai ir be šalutinio poveikio per 20 minučių.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder