Atėjus pavasariui kartu su gamta keičiasi ir mūsų gyvenimo būdas, kasdienybė – keliamės anksčiau, daugiau laiko praleidžiame gryname ore, esame fiziškai aktyvesni ir norime kuo daugiau nuveikti.
Vis dėlto internetinės vaistinės vaistininkas Tautvydas Endriukaitis atkreipia dėmesį, kad po žiemos organizmas neretai būna nusilpęs tiek dėl skurdesnės mitybos ir išnaudotų organizmo atsargų, tiek dėl organizmo kovos su aplink siaučiančiais virusais.
„Pavasarį neretai aptinkamas įvairių vitaminų deficitas.
Daugelio jų trūkumo galite net nepajusti, tačiau apie geležies stoką organizmas dažnai įspėja.
Pavyzdžiui, pradedame jaustis silpniau, greičiau nei įprastai pavargstame, suprastėja apetitas, ar netgi atrodo, jog esame pabalę – visa tai gali būti svarbus indikatorius, jog organizmui trūksta geležies“, – pastebi vaistininkas.
Moterims svarbios geležies trūkumą geriausiai atspindi kraujo tyrimai, todėl pasijutus silpniau naudinga juos atlikti. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nors geležies vartojimas ir nėra išskirtinis, naudinga atkreipti dėmesį į porą aspektų.
Vaistininkas rekomenduoja geležies preparatus vartoti ilgesnį periodą, kad organizmas spėtų pasisavinti ir įsisotinti geležies.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad geležies preparatai gali dirginti skrandį, ypač jei vartojami nevalgius, todėl geriau rinktis tokius, kuriuos galima vartoti su maistu, inovatyvesnių technologijų, pavyzdžiui prailginto atsipalaidavimo mikrogranulių.
„Tikrai yra nemažai inovatyvių prailginto atsipalaidavimo geležies preparatų, kurie atsipalaiduoja pamažu ir nedirgina skrandžio.
Kadangi geležis yra gana sunkiai pasisavinamas mineralas, svarbu atkreipti dėmesį, kad preparatų sudėtyje būtų ne tik geležies, bet ir jos pasisavinimą palengvinančių medžiagų, pavyzdžiui, vario, vitamino C. Galiausiai siekiant maksimalaus geležies įsisavinimo reikėtų atminti, jog kava ir pieno produktai slopina geležies įsisavinimą, todėl nederėtų jų vartoti kartu su geležies preparatais“, – sako specialistas.
Jeigu neatlikote kraujo tyrimų, tačiau nusprendėte, papildyti geležies atsargas, vaistininkas pataria rinktis mažesnės dozės geležies maisto papildus, kurių sudėtyje yra augalinių ar kitų energiją palaikančių medžiagų.
Svarbūs ir kasdieniai įpročiai
Vaistininkas sako, kad pavasarį svarbu skirti dėmesio ir savo kasdieniams įpročiams – mitybai, fiziniam aktyvumui ir poilsio režimui.
Jis primena pasirūpinti, kad organizmas gautų kuo įvairesnių maistinių medžiagų, o tam tikrų medžiagų, kurių nepavyksta gauti su maistu, atsargas papildyti vartojant maisto papildus ar vitaminus.
Taip pat T. Endriukaitis akcentuoja, kad geriau valgyti mažesnėmis, bet dažnesnėmis patiekalų porcijomis – tai padeda išvengti apsunkimo jausmo dienos metu. Reikėtų nepamiršti suvartoti ir pakankamą vandens kiekį.
Kovoti su pavasarine apatija gali padėti ir fizinis aktyvumas.
Vaistininkas ramina, kad čia nereikia galvoti tik apie sunkias ir alinančias treniruotes, pasirinkti galite tai, kas jums patraukliausia – pasivaikščiojimai, pasivažinėjimai dviračiu ar šokiai. Svarbu, kad fizinė veikla truktų bent 30 minučių per dieną.
Taip pat rūpinantis energijos ištekliais reikėtų skirti dėmesio ir poilsiui, miegui. Sertifikuota miego konsultantė Ieva Anskaitienė pastebi, kad ilgėjant dienoms ir šviesėjant rytams galime pastebėti teigiamų miego pokyčių, tačiau vis tiek pasigirsta atsiliepimų, kad net miegui skirdami pakankamai laiko, jaučiamės nepailsėję.
„To priežasčių, gali būti daug, bet jeigu siekiate kokybiško ir gero miego, kviečiu jus įvertinti, ar reguliariai miegate, ar laikotės miego higienos, ar turite pastovius jus raminančius miego ritualus, kiek laiko praleidžiate prie ekranų, ar daug vartojate kavos, alkoholio, kokia yra jūsų mityba, fizinis aktyvumas dienos metu.
Jeigu tik galvosite apie miegą, deja, irgi nebūsite pailsėję“, – pastebi specialistė.
Jeigu jaučiate nuovargį, pasistenkite sulėtinti gyvenimo tempą ir laikytis įprasto kasdienio gyvenimo režimo.
Vis dėlto, jeigu nepavyksta gerai išsimiegoti vaistininkas pataria vartoti preparatus, kurių sudėtyje būtų melatoninio, augalinių miegui naudingų ekstraktų, tokių kaip pasiflora, ešolcija.
„Taip pat labai svarbu gultis ir keltis tuo pačiu metu ir negulėti lovoje po prabudimo, net jeigu naktį ir buvo blogai miegota.
O svarbiausia atsikratyti blogo įpročio ir neatidėlioti žadintuvo“, – kokybiško miego receptą atskleidžia vaistininkas.
Rašyti komentarą