Plaukų slinkimą tikrai galima pagydyti

Žmogaus plaukai sudaryti iš elastingo baltymo, vadinamo keratinu, vandens, pigmento, mineralų ir lipidų (riebalų). Plaukų būklė priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo, mitybos, gretutinių ligų, vartojamų vaistų ir kt.

Apie plaukų išvaizdos pokyčius, ligas ir galimą pagalbą aiškina didžiausio ir pažangiausio specializuotas paslaugas teikiančio centro Lietuvoje - Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis.

Plaukų gyvavimo ciklą sudaro trys pagrindiniai etapai. Pirmasis - 4-6 metus trunkanti anageno fazė, kai plaukas aktyviai auga, ilgėja. Šios fazės trukmė yra genetiškai užprogramuota ir lemia, kokio ilgio kasas moterys gali užsiauginti.

Per trumpą pereinamąją katageno fazę (apie porą savaičių) plauko folikulas netenka kraujotakos, tai reiškia, mitybinių medžiagų. Ir paskutinė stadija - telogeno, kuri trunka 4-8 savaites: plaukas iškrenta, jo folikulas sunyksta ir visas ciklas prasideda iš naujo.

Kokios yra alopecijos rūšys?

Išskiriamos dvi stambesnės plaukų ligų grupės, tai yra randėjančios ir nerandėjančios alopecijos. Randėjančios alopecijos sąlyginai yra retos, bet tai būtent tos pavojingos būklės, kurios visam laikui, negrįžtamai sunaikina plaukus, palieka randelius odoje. Kad užkirstume kelią ligos progresavimui, reikalingas kuo skubesnis gydymas. Nerandėjančių alopecijų grupėje populiariausia yra androgeninė alopecija - genetiškai nulemtas plaukų retėjimo ir plikimo polinkis.

Ši liga stipriai veikia psichologinę sveikatą, sukelia kompleksų, baimės ir nesaugumo jausmą. Tai dažniausia vyrų plaukų slinkimo priežastis.

Nežymus plaukų išretėjimas jiems gali prasidėti jau nuo 15-20 metų, paprastai pradedama plikti nuo pakaušio. Moterų androgeninio plikimo tipas yra kitoks ir gali prasidėti skirtingu metu: vienoms 20-30 metų, kitoms pirmieji požymiai išryškėja menopauzės pradžioje. Moterims įprastai plaukai pradeda retėti ties sklastymu, centrinėje viršugalvio dalyje ir po truputį plečiasi.

Dar viena dažna nerandėjanti alopecija - tai stresinių veiksnių sukeliamas telogeninis plaukų slinkimas. Po COVID-19 pandemijos maždaug trečdaliui žmonių gali pradėti labai intensyviai slinkti plaukai. Tiesa, tai pastebima ir persirgus gripu, po sunkesnės operacijos ar tiesiog patiriant labai didelį emocinį stresą, iš esmės pakeitus mitybą, esant kitoms gretutinėms ligoms.

Kada kreiptis į gydytojus?

Deja, dar nemažai žmonių nežino, kad plaukų ligas galima gydyti. Norintiems paspartinti plaukų ataugimo procesą ir užtikrinti, kad jis vyktų taip, kaip turėtų vykti, reikia detalios gydytojų dermatovenerologų - trichologų apžiūros, jų įvertinimo ir reikiamo gydymo paskyrimo. Vyrams reikėtų kreiptis tada, kai sumažėja plaukų tankis, pradeda „šviesti" galvos oda ar kilti plaukų augimo linija.

Moterims dažniau yra būdingas telogeninis plaukų slinkimas. Tuomet jos pasakoja apie kuokštais krentančius plaukus. Jeigu tai tęsiasi kokią savaitę, pas gydytoją dar neskubėkite, palaukite. Jeigu tai užsitęsia ilgiau nei porą mėnesių, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Svarbu vizitui pas gydytoją registruotis, jei atsiranda ir kitų simptomų: jeigu pamatome galvos odoje tuščią plotelį, atsiranda bėrimų skalpo odoje, jeigu ją niežti, pleiskanoja, plaukai iškrenta mažais židinukais. Tai gali būti randėjančios alopecijos požymis, autoimuninio proceso organizme, kurio metu yra naikinamas plauko folikulas negrįžtamai, pasekmė.

Kaip gydyti?

Plaukų ligoms gydyti skiriami tiek tepamieji, tiek geriamieji vaistai. Esant randinėms alopecijoms su pūlingu procesu galvoje, taikoma fotodinaminė terapija. Jos metu galvos oda yra paveikiama tam tikra chemine medžiaga, kuri įjautrina ją šviesos spinduliams.

Po to ji yra apšvitinama tam, kad būtų galima valdyti autoimuninį procesą. Naudojama ir imunoterapija pacientams, kurie serga pažengusia židinine alopecija, kai ovaliais židiniais iškrenta galvos plaukai.

Vis labiau populiarėja plaukų transplantacijos, tačiau pacientas turi turėti pakankamai sveikus plaukus pakaušio srityje - donorinėje zonoje, iš kur jie paimami ir perkeliami į trūkstamas zonas.

Kokios liaudiškos priemonės padėtų susigrąžinti plaukus?

Masažuoti galvą rekomenduotina ir sveikintina. Tam galima naudoti ir įvairius masažinius aliejus. Masažuodami paskatiname skalpo kraujotaką, plaukai gauna daugiau maistinių medžiagų, auga sveikesni.

Daugiau buitinių priemonių, galinčių padėti plaukams, nėra ir tikrai neverta užsiimti įvairių nuovirų ar ekstraktų gamyba - jie gali sukelti alergines reakcijas ar kontaktinį dermatitą, tuomet turėsite dar vieną problemą.

Iš esmės plaukų slinkimo neveikia net ir vaistinėse parduodami serumai, ampulės, kitos priemonės. Netiesa, kad papildai stabdo plaukų slinkimą ar gydo plaukų ligas.

Tokio papildo dar nėra sukurto. Jie tik paspartina plaukų ataugimą po stresinio įvykio ir gali būti skiriami prie pagrindinio gydymo. Antra vertus, medikamentinio gydymo kaina gali būti kelis ar net keliolika kartų mažesnė, o rezultatai nepalyginamai geresni.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder