Nors visų tipų miegas yra būtinas, gilus miegas gali būti laikomas būtiniausiu. Jis daug ką daro už mus, palaikydamas visą mūsų centrinę nervų sistemą. Jei jūsų miegas neramus, jums gali trūkti pakankamai gilaus miego. Jei jums sunku išsaugoti naują informaciją, jums gali trūkti REM ir (arba) gilaus miego.
Gilus miegas atkuria
Abiejų tipų miegas kartojasi kelis kartus per naktį. Vienas miego ciklas trunka apie 90 minučių, todėl paprastai miegame nuo keturių iki šešių ciklų per naktį. Kai kurie ciklai turi gilesnį delta miegą, kai kurie turi daugiau REM. Kai kurie turi abu. Nė vienas ciklas nėra visiškai panašus į kitą, nes visa mūsų sistema yra tokia sudėtinga ir specializuota.
REM ir gilus miegas turi svarbių skirtumų. Pradėkime nuo gilaus bangų miego. Jis vadinamas daugeliu pavadinimų, įskaitant delta bangų miegą (vyraujanti smegenų banga), 3–4 stadiją, 3 etapą arba 4 miego stadiją.
Gilus miegas
Gilus miegas yra vienos rūšies, giliausias ne REM miego tipas.
Lėtos delta smegenų bangos svyruoja maždaug nuo dviejų iki keturių bangų per sekundę ir sudaro mažiau nei 25 procentus mūsų naktinio miego.
Gilus miegas atsiranda po negilaus miego (1 ir 2 stadijos) per 90 minučių miego ciklą.
Gilus miegas generuojamas iš priekinės skilties ir rodo, kad smegenys yra labiausiai koordinuotos. Jis sinchronizuojamas su kitomis smegenų bangomis, skirtingai nuo bangų modelių disharmonijos REM miego metu.
Šis „nervų rezonansas" gali padėti limfinei sistemai išvalyti mūsų smegenis, išplaudamas jas nuo beta amiloido plokštelių ir netinkamos formos baltymų, susijusių su Alzheimerio liga.
Gilus miegas labiau paplitęs pirmoje nakties pusėje. Panašu, kad smegenys tam teikia pirmenybę, panirdamos į gilų miegą praėjus maždaug valandai po to, kai užmiegate, o paskui dar kelis kartus per naktį.
Gilus miegas paprastai išnyksta paskutiniais nakties ciklais, kai padidėja REM. (Ačiū Dievui, nes sunku pabusti iš gilaus miego, o jei kas nors ar kažkas išdrįs tai padaryti, galite jaustis dezorientuotas ir irzlus).
Augimo hormono gamyba vyksta giliai miegant ir su amžiumi mažėja.
Kai mums trūksta gilaus miego, padidėja beveik visų ligų rizika. Tyrimas aiškus: mums reikia gilaus miego, kad būtume sveiki.
Gilų miegą slopinantys veiksniai yra alkoholis, benzodiazepinai, opioidiniai vaistai, aktyvumo stoka ir permiegojimas.
REM miegas
REM miegas labai skiriasi nuo kitų etapų, nes smegenys yra labiau pabudusios, tačiau kūnas lieka nejudrus. Dėl šios priežasties jis vadinamas paradoksaliu.
REM smegenų bangos yra trumpesnės nei delta bangos ir nėra sinchronizuojamos kaip gilus bangų miegas.
REM paprastai atsiranda vėliau per 90 minučių miego ciklą ir dažniausiai prieš pabudimą.
Sapnai dažniausiai atsiranda REM miego metu, tačiau raumenys praranda visą tonusą.
Tačiau pagreitėja kraujospūdis, širdies susitraukimų dažnis ir kvėpavimas, o mūsų akys stringa po vokais, taip vadinamas greitų akių judesių miegu, nepaisant to, ar sapnuojame.
REM miegas yra svarbus mokymuisi. Tai sustiprina prisiminimus kitą naktį po to, kai sužinojote ką nors naujo.
REM miegas padeda gerinti atminti kitaip nei gilus miegas, sutelkiant dėmesį į socialinius ir emocinius prisiminimus ir netgi gelbsti pamirštus prisiminimus.
REM taip pat padeda užmegzti ryšius, kurių mūsų smegenys net nedrįstų pabandyti per dieną. Jis yra neįtikėtinai kūrybingas ryšiais, kuriais bandoma viršyti tai, ką sugeba mūsų kasdienis mąstymas.
REM dažnai seka trumpi pabudimo laikotarpiai, kurie yra normalūs miego ciklo metu. Jei kelis kartus per naktį trumpam pabundate, bet vėl užmiegate, nepraleidote nieko gero.
Manoma, kad REM miegas yra ne tik atkuriamasis- tai irgi parengiamasis miegas. Jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, paruošdamas mus pabusti. Tai idealu prieš pat skambant žadintuvui.
REM miegas taip pat yra labai jautrus neigiamam alkoholio poveikiui, kaip ir gilus miegas. Alkoholis ir kokybiškas miegas nedera.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą