SG klinikoje - nemokama akcija „Ateik ir pasitikrink dėl odos vėžio“

Kartą per metus užsukti į dermatologo kabinetą būtina, nes odos vėžys - melanoma - klastingas ir ne visada laiku pastebimas. Artėjant karštajam sezonui tai padaryti ragina SG klinikos gydytojai dermatologai R. Buivydaitė-Dailidėnė, D. Vanagaitė, Ž. Vaičys, A. Alseikaitė.

Kodėl gydytojai dermatologai kiekvieną pavasarį garsiai kalba apie klastingiausią odos ligą - melanomą?

„Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje kasmet nustatoma daugiau nei 2 mln. vėžinių odos susirgimų. Kas trečias pasaulyje diagnozuojamas onkologinis susirgimas yra odos vėžys“, - pasakoja gyd. dermatovenerologė R. Buivydaitė-Dailidėnė. Liūdniausia tai, kad stebimas išaugęs sergamumas odos vėžiniais susirgimais.

Dažniausi odos vėžiniai susirgimai yra bazinių ląstelių karcinoma, plokščialąstelinė karcinoma ir melanoma.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 300 melanomos atvejų. Šia onkologine liga dažniausiai suserga 40-60 metų žmonės, beje, moterims ji diagnozuojama dažniau nei vyrams. 

Visuomenėje vis dar vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad jei turi mažai apgamų arba jų neturi, susirgti šia liga negali. Du trečdaliai melanomų vystosi tiesiog saulės pažeistoje odoje, ir tik trečdalis atsiranda iš apgamų.

Priešingai nei kiti navikai, odos vėžiniai dariniai neskauda ir nesukelia beveik jokių simptomų, todėl dažnai pacientai juos ignoruoja, nekreipia dėmesio ir į konsultaciją atvyksta jau esant užleistam pažeidimui.

Kas išprovokuoja melanomos atsiradimą?

Melanomos išsivystymo riziką didina ilgalaikis saulės UV spindulių poveikis odai. Susirgti labiau rizikuoja žmonės, kurių oda, plaukai ir akys šviesūs bei oda greitai nudega saulėje. Riziką taip pat didina dažni nudegimai saulėje, soliariumų lankymas, ilgalaikis darbas atviroje saulėje ar lauke. Didesnė rizika ir tiems, kurių šeimoje yra melanomos atvejų.

Ar žmogus gali atpažinti melanomą savarankiškai?

Dėl odos darinių pakitimų ar naujų atsiradimo būtina tikrintis kiekvienam žmogui, o pačiam savo kūną įdėmiai apžiūrėti - kartą per mėnesį. Lengva vadovautis ABCDE taisykle apžiūrint jau esamus darinius, tai yra stebėkite, ar nekinta jų:

simetriškumas (A - assimmetry);

kraštai (B - borders) ;

spalva (C - color);

dydis (D - diameter) - darinio skersmuo ne didesnis nei 6 mm;

prieš tai buvusios išvaizdos pokyčiai (E - elevation).

Melanoma serga jauni žmonės, dažniausiai 20-50 metų amžiaus, ir ji gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

Apie 90 proc. visų odos vėžio atvejų sudaro bazinių ląstelių karcinoma arba tiesiog bazalioma.

Bazalioma nėra tokia agresyvi ir pavojinga kaip melanoma, tačiau laiku negydoma destrukciškai griauna odos audinius, perauga šalia esančias struktūras, išopėja ir ilgainiui pasireiškia audinių griuvimu, negyjančiomis žaizdomis ar opomis, gali būti labai didelio diametro.

Plokščialąstelinė karcinoma yra antras pagal dažnį odos vėžinis susirgimas.

Ši odos vėžio forma yra agresyvesnė nei bazalioma, kadangi gali metastazuoti. Ši forma dažniau nustatoma vyrams, ypač vyresniame amžiuje. Labai svarbu paminėti, kad navikas gali susiformuoti iš ikivėžinių odos darinių - aktininės (saulinės) keratozės.

SG klinikoje atliekama tiek melanomos, tiek bazaliomos, plokščialąstelinės karcinomos bei ikivėžinių odos darinių diagnostika (skaitmeninė dermatoskopija, biopsijos). Priklausomai nuo naviko tipo, diagnozavus bazaliomą, plokščialąstelinę karcinomą ar ikinavikinius pakitimus, atliekamas gydymas medikamentais, fotodinamine terapija, taikomas kriochirurginis ar chirurginis gydymas.

Kviečia nemokamai pasitikrinti! Siekdama didinti informuotumą apie melanomą ir kitus odos navikus, įvertinti nerimą keliančius odos darinius ir taip išvengti pražiūrėtų atvejų, SG klinikos gydytojų dermatovenerologų komanda kviečia į nemokamą odos darinių patikros akciją, kuri vyks gegužės 22 d. 10-13 val. SG klinikos kiemelyje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder