Šie netikėti simptomai gali reikšti, jog sergate depresija

Depresija yra vienas iš labiausiai paplitusių psichikos sveikatos sutrikimų pasaulyje. 2020 m. 18,4 % vyresnių nei 18 metų žmonių pranešė, kad tam tikru momentu jiems buvo diagnozuota depresija.

Nors mes linkę depresiją sieti su liūdesio ir uždarumo jausmu, yra ir kitų, mažiau atpažįstamų depresijos požymių. Tai fizinis skausmas, prasta higiena ir įvairūs elgesio pokyčiai.

Kas yra depresija?

Depresija yra psichikos sveikatos sutrikimas, kuris veikia žmogaus nuotaiką ir savivertės jausmą. Depresijos simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių. Sunkiausia depresijos rūšis vadinama didžiąja depresija.

Manoma, kad depresiją lemia genetinių, biologinių, aplinkos ir psichologinių veiksnių derinys.

Kokie yra klasikiniai depresijos simptomai?

Remiantis Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovu, penktuoju leidimu (DSM-V), yra devyni klasikiniai depresijos simptomai:

prislėgta nuotaika

pastebimai sumažėjęs susidomėjimas ar malonumas daugumai ar visoms veikloms

blogas apetitas, svorio kritimas arba svorio padidėjimas

nemiga ar hipersomnija

protinės ar fizinės veiklos sulėtėjimas (pavyzdžiui, vangumas arba susilpnėjusi rankų ir akių koordinacija)

nuovargis ar energijos praradimas

bevertiškumo jausmas arba pernelyg didelė jaučiama kaltė

susilpnėjęs gebėjimas mąstyti ar susikaupti („smegenų rūkas") arba neryžtingumas
pasikartojančios mintys apie mirtį- mintys apie savižudybę, planuojama ar bandoma nusižudyti.

Psichikos sveikatos specialistai kam nors diagnozuoja didžiąją depresiją, jei per dvi savaites ar ilgiau pasireiškia penki ar daugiau šių simptomų. Penki simptomai turi apimti prislėgtą nuotaiką arba malonumo stoką atliekant įprastą veiklą.

Kokie yra mažiau atpažįstami simptomai?

Nors jų gali nebūti oficialiai depresijos diagnozei nustatyti, yra ir kitų simptomų, kuriuos dažnai patiria depresija sergantys asmenys. Sugebėjimas atpažinti šiuos požymius ir simptomus gali paskatinti jus arba mylimą žmogų kreiptis pagalbos.

Medžiagų vartojimas

Narkotikų vartojimo sutrikimai turi sudėtingų priežasčių, tačiau jie yra glaudžiai susiję su depresija. Dažnai alkoholio, narkotikų ar abiejų vartojimas yra savigydos depresijos forma. Žmonės, turintys medžiagų vartojimo sutrikimų, gali nepripažinti, kad jie serga depresija.

Fizinis skausmas

Buvo atlikti tyrimai, rodantys ryšį tarp depresijos ir uždegimo padidėjimo bei imuninės funkcijos sumažėjimo. Tai gali prisidėti prie to, kad depresija sergantis asmuo patirs įvairaus pobūdžio fizinį diskomfortą, pavyzdžiui, galvos ar pilvo skausmus.

Asmeninės higienos nepaisymas

Dėl prastos nuotaikos, vangumo ir nuovargio žmonėms, sergantiems depresija, gali būti sunku sukaupti energiją ir imtis asmeninės higienos procedūrų, tokių kaip dušas, dantų valymas, skalbimas ar plaukų šukavimas.

Seksualinės problemos

Lytinio potraukio praradimas yra dažnas, bet mažiau žinomas depresijos simptomas. Tai gali sukelti erekcijos sutrikimą vyrams ir makšties sausumą moterims, taip pat problemų pasiekti orgazmą.

Kokie elgesio pokyčiai gali būti susiję su depresija?

Depresija taip pat gali sukelti nuotaikos ar elgesio pokyčius, kurie neapsiriboja verksmu ir liūdesiu. Tai apima:

padidėjęs pyktis ar dirglumas

nerimas

uždarumas, negatyvumas ar atskirtis

didesnis įsitraukimas į didelės rizikos veiklas

didesnis impulsyvumas

izoliacija nuo šeimos ir draugų.

Kada kreiptis pagalbos?

Jei jums ar jūsų mylimam asmeniui pasireiškia depresijos simptomai, apsvarstykite galimybę susisiekti su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju arba psichikos sveikatos specialistu.

Jei jaučiatės priblokšti neigiamų minčių ar jausmų arba kyla minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę, nedelsdami kreipkitės pagalbos paskambinę 112, eikite į artimiausią skubios pagalbos skyrių.

Šalinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder