Tokios ligos kaip gripas ar peršalimas gali labai imituoti ir sukelti depresijos simptomus, aktyvindamos imuninį atsaką ir uždegimą organizme.
Mūsų imuninė, neurologinė ir psichologinė sistemos yra glaudžiai susijusios. Kai jūsų kūne yra svetimkūnis, pavyzdžiui, gripo virusas, jūsų ląstelės gamina priešuždegiminius citokinus – ne antikūnų baltymus, kurie suaktyvina ir organizuoja jūsų organizmo imuninį atsaką.
Šie cheminiai baltymai cirkuliuoja visame kūne ir bendrauja su jūsų smegenimis, kurios savo ruožtu gamina savo citokinus. Šie smegenų citokinai sukelia karščiavimą, nuovargį, prislėgtą nuotaiką, apetito stoką, motyvacijos stoką, socialinį atsiribojimą, prastą koncentraciją ir pakitusius miego įpročius. Kitaip tariant, fizinė liga, kurią sukelia uždegiminis atsakas, labai sutampa su depresijos simptomais.
Neseniai paskelbtas tyrimas JAMA Psychiatry prideda svarbių įrodymų apie ryšį tarp depresijos ir uždegimo. Tyrėjai palygino pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimus 20 žmonių, kuriems diagnozuotas depresijos epizodas, su 20 sveikų kontrolinių dalyvių. Jie išmatavo baltymų tankį, kuris, kaip žinoma, yra susijęs su neurouždegimu.
Baltymų tankio lygis, matuojantis neurouždegimą, buvo žymiai padidėjęs visuose trijuose tirtuose smegenų regionuose: 26 procentais didesnis prefrontalinėje žievėje, 32 procentais didesnis priekinėje cingulinėje žievėje (ACC). Be to, didesnis šio baltymų tankio lygis ir, tikėtina, neurouždegimas ACC buvo susijęs su padidėjusiu depresijos sunkumu.
Ši išvada atitinka esamą literatūrą apie neurouždegiminę depresijos hipotezę. 2001 m. tyrime, paskelbtame New England Journal of Medicine, 40 pacientų, nesergančių depresija, buvo skiriamas priešuždegiminis citokinas, pavadintas interferonu alfa (t. y. šie pacientai buvo gydomi didelėmis dozėmis alfa interferonu nuo piktybinės melanomos).
Beveik pusei pacientų per 3 mėnesius po gydymo interferonu alfa išsivystė depresija. Pacientai, kuriems prieš dvi savaites buvo skirtas antidepresantas paroksetinas (Paxil), vaistai buvo veiksmingi 95 proc. Tik 1 iš 20 pacientų, kurie anksčiau buvo gydyti paroksetinu, turėjo nutraukti alfa interferono vartojimą dėl sunkios depresijos.
Panašūs tyrimai parodė, kad kitų tipų citokinai, vartojami kaip vėžiui arba hepatitui C gydyti, taip pat yra susiję su reikšmingu depresijos lygiu. Nustatyta, kad antidepresantai sėkmingai gydo depresiją, susijusią ir su citokinų sukelta depresija, ir su medicininėmis ligomis susijusią depresiją.
Šie tyrimai padeda atskleisti neurouždegimą kaip galimą depresijos priežastį. Tai taip pat padeda paaiškinti, kodėl susirgę gripu taip pat galite jaustis taip, lyg pasigavote blogą nuotaiką.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą