Jaunų žmonių nuo 12 iki 25 metų, vartojančių antidepresantus, skaičius augo jau prieš pandemiją. Tačiau nuo COVID-19 protrūkio Jungtinėse Valstijose 2020 m. kovo mėn., remiantis pirmadienį žurnale Pediatrics paskelbtu tyrimu, paskyrimo dažnis padidėjo beveik 64%, nei įprastai.
„Skirtumai pagal lytį yra tai, kas man labiausiai įsiminė“, – apie išvadas sakė pirmasis tyrimo autorius, daktaras Kao-Ping Chua. Chua yra Mičigano universiteto visuomenės sveikatos mokyklos pirminės sveikatos priežiūros pediatras ir pediatrijos docentas.
Moterų paauglių nuo 12 iki 17 metų išdavimas po 2020 m. kovo mėnesio padidėjo 130 %, sakė Chua. 18–25 metų amžiaus jaunų moterų šis rodiklis padidėjo 60%.
Keletas ankstesnių tyrimų įvertino paskirstymo po pandemijos normos pokyčius nacionaliniu mastu, tačiau, autorių žiniomis, naujasis tyrimas yra pirmasis, skirtas analizuoti paauglių ir jaunų suaugusiųjų antidepresantų vartojimo ypatumus.
„Pastebėjau, kad pandemijos metu paskirdavau antidepresantus tokiu dažnumu, kokio anksčiau niekada nebuvau pasiekęs“, – sakė Chua, nusprendęs atlikti tyrimą, kuris padėtų informuoti pokalbį apie šalies jaunimo psichikos sveikatos krizę.
„Negaliu pasakyti, kiek pediatrų man pasakė, kad šiuo metu jie jaučiasi kaip tik psichikos sveikatos gydytojai“, - sakė jis.
Naudojant IQVIA išilginių receptų duomenų bazę, Chua ir jo bendraautoriai nustatė, kad nuo 2016 iki 2022 m., naudojant IQVIA išilginių receptų duomenų bazę, mėnesio išdavimo norma padidėjo 66,3 %. IQVIA duomenų bazė yra ilgalaikių pacientų receptų duomenų bazė, pagrįsta mažmeninės prekybos vaistinių duomenimis.
„Antaisiais pandemijos metais padaugėjo apsilankymų skubios pagalbos skyriuje dėl prastos jaunimo psichinės sveikatos, o apsilankymų dėl savižudybės ar savęs žalojimo padaugėjo, ypač tarp moterų paauglių“, – sakė vaikas ir paauglys dr. Neha Chaudhary.
„Kaip vaikų ir paauglių psichiatras, atidžiai stebėjęs pandemijos poveikį jaunimo psichinei sveikatai, tyrimo rezultatai nestebina“, – elektroniniu paštu sakė Chaudhary.
Vaikus veikiantys stresai
Autoriai negali visiškai paaiškinti išvadų. Tačiau jaunimo psichikos sveikatos pablogėjimo kontekste „atsižvelgiama į tai, kad pastebėtume panašią antidepresantų receptų skaičiaus tendenciją, nes šie vaistai dažnai yra vidutinio sunkumo ar sunkių psichikos sveikatos sutrikimų, tokių kaip depresija, gydymo kurso dalis“, - sakė Chaudhary.
Be to, augantis supratimas apie psichinę sveikatą, taigi ir sumažėjusi stigma, paskatino vis daugiau jaunų žmonių ieškoti pagalbos, pridūrė ji, taip pat susidūrimas su neigiamais dabartiniais įvykiais.
Be šių dalykų ir pandemijos streso veiksnių, tokių kaip artimųjų netektis, perėjimas prie virtualaus mokymosi ir socialinio gyvenimo stoka, kai kurie unikalūs veiksniai, susiję su psichikos sveikatos būkle pandemijos metu, gali būti susiję su padidėjusiu antidepresantų paskyrimu.
Chua sakė, kad gauti ir išrašyti antidepresantą tapo lengviau dėl telesveikatos augimo, nes pacientai anksčiau turėjo asmeniškai apsilankyti pas savo paslaugų teikėjus.
Tačiau ta nauda turėjo ir trūkumų. Įprastu metu pacientams, sergantiems lengva ar vidutinio sunkumo depresija, paslaugų teikėjai dažnai rekomenduotų išbandyti gydymą be vaistų, sakė Chua.
Tačiau pandemijos metu dėl precedento neturinčios virtualios terapijos paklausos laukimo laikas buvo ilgas, todėl tik terapijos rekomendacija tapo mažiau įgyvendinama. Dėl to gydytojai dažniau skyrė antidepresantus, nes galėjo manyti, kad pacientai gali greičiau pradėti gydymą.
Išvadų skirtumai tarp vyrų paauglių ar jaunų suaugusiųjų neįrodo, kad jų psichinė sveikata pagerėjo – jie gali tik parodyti, kad vyrai vis labiau atsiriboja nuo psichikos sveikatos sistemos, o tai yra „tikrai susirūpinimą kelianti galimybė“, - sakė Chua.
Geriausio gydymo pasirinkimas
Ekspertai neskatino stigmatizuoti vaistų poreikio ar vartojimo. Chua sakė, kad antidepresantų vartojimas yra įprastas, ir jūs neturėtumėte jaustis keistai vartodami juos, jei jums jų reikia.
"Šie vaistai daugeliu atvejų yra labai veiksmingi", - pridūrė jis. „Jie leidžia žmonėms jaustis šiek tiek normaliau ir atlaikyti gyvenimo pakilimus ir nuosmukius. Žmonių gyvenimo kokybė, nuotaika ir savęs žalojimo rodikliai labai gerėja.
Kai kuriais atvejais antidepresantai gali net išgelbėti gyvybę, sakė Chaudhary.
Tačiau „yra suprantamas susirūpinimas dėl antidepresantų“, - sakė Chua. Jie nėra kažkas, ką gali pradėti vartoti neatsakingai. Jauniems žmonėms yra (pagal JAV maisto ir vaistų administraciją) antidepresantai vartojimo pradžioje gali lemti padaugėjusias mintis apie savižudybę.
Galimas šalutinis poveikis paprastai palengvėja per kelias savaites, jei ne, gydytojas gali rekomenduoti kitą vaistą.
Tačiau, atsižvelgiant į riziką, tėvai tikrai turi būti pasirengę atvirai diskutuoti apie antidepresantų privalumus ir trūkumus, kai jų vaikai turi problemų su psichikos sveikata.
Drastiški vaikų elgesio ar nuotaikos pokyčiai, pvz., miego, socialinio gyvenimo, požiūrio, mokymosi rezultatų, gebėjimo susikaupti ar domėjimosi veikla, pokyčiai gali reikšti, kad reikia antidepresantų, tačiau vaikų psichiatras gali rekomenduoti geriausią gydymo planą ir atsakyti į visus klausimus.
Antidepresantai paprastai pradedami vartoti tik tada, kai nauda yra didesnė už riziką, sakė Chaudhary.
„Jauniems žmonėms sunku, ir mes turime jiems padėti“, – sakė Chaudhary. „Jei esate jaunas žmogus arba turite tokį savo gyvenime, pasidomėkite, kaip viskas vyksta. Tereikia vieno žmogaus, kuriam rūpi pakeisti kažkieno gyvenimo trajektoriją.
Parengta pagal: www.edition.cnn.com
Rašyti komentarą