Vaikams - dar vienas papildomas skiepas

(1)

Vaikų skiepų kalendorių papildė dar vienas profilaktinis skiepas. Juo siekiama apsaugoti į paauglystę žengiantį jaunimą nuo viruso, kuriuo užsikrečiama lytiniu būdu.

Vasario 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo nauja skiepijimo tvarka. Nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) nemokamai bus skiepijami ir 11-mečiai berniukai. Iki šiol vakcinos buvo prieinamos tik tokio pat amžiaus mergaitėms.

Šie skiepai yra rekomendacinio pobūdžio, o vyresni nei 11 metų vaikai nebus skiepijami.

Nauja vakcinacijos tvarka priimta atsižvelgiant į sveikatos specialistų atlikus išsamius tyrimus ir įvertinus augantį vakcinų berniukams poreikį.

Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė tikina, jog skiepas yra neabejotinai reikalingas ir gali paauglius ateityje apsaugoti nuo sunkių ligų.

"ŽPV virusas yra perduodamas lytiniu keliu, kai kontaktuojama su užsikrėtusiu asmeniu. Tai yra dažniausiai pasaulyje lytiniu būdu perduodamas virusas.

Dalis užsikrėtusiųjų gali nejausti jokių simptomų, o kai kuriems pasireikšti uždegimai, patologiniai piktybiniai audinių pakitimai, vėžys ir kitos sveikatos problemos", - kalbėjo A. Eismontė.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė teigia, jog panaši skiepijimo praktika yra taikoma daugelyje valstybių.

Pasaulyje nuo ŽPV pradėta skiepyti 2007 m. Vakcinavimą vykdo apie 130 pasaulio šalių.

Šiuo metu sprendimą skiepyti ir berniukus yra priėmusios 55 pasaulio šalys, kuriose patvirtinta lyčiai neutrali vakcinacija.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Diana Petravičienė teigė, jog VLK įsigytų vakcinų pakaks dvejiems metams, tad gyventojai gali būti ramūs, jog paslauga bus prieinama visiems norintiesiems.

"Šių metų sausį nupirkta 67 270 ŽPV vakcinos dozių, jų preliminariai turėtų užtekti 24 mėnesiams berniukams ir mergaitėms skiepyti.

Vakcinos nėra perkamos atskiriems Lietuvos regionams, o bendrai visai Lietuvai. Vakcinų tikrai pakaks paskiepyti visus Lietuvos ir Klaipėdos vaikus", - teigė D. Petravičienė.

VLK pateiktais duomenimis, anksčiau Lietuvos gydymo įstaigose mergaitės buvo skiepijamos dvivalente ŽPV vakcina. Šįkart Valstybinės ligonių kasos nupirkta ŽPV vakcina yra devynvalentė. Ji vaikus apsaugos nuo 9 tipų žmogaus papilomos viruso sukeliamų ligų.

Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi praeiti ne mažiau nei 6 mėnesiai.

ŽPV vakcinai įsigyti buvo skirta daugiau nei pusketvirto milijono eurų. Vaikus paskiepyti norintys tėvai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pernai kompensuojamąja vakcina nuo ŽPV buvo paskiepyta 16,5 tūkst. mergaičių, o nuo vakcinacijos Lietuvoje pradžios (2016 m.) vakcinuota beveik 69 tūkst. mergaičių.

Uostamiesčio gyventojos Irmos R. sūnui šiemet kovą sukaks 11 m. Moteris tikino iki šiol nesusimąsčiusi apie ŽPV skiepo būtinybę, tačiau galimybės skiepyti vaiką neatmeta.

"Visi trys mano vaikai yra paskiepyti medikų rekomenduojamomis vakcinomis. Tikiu mokslu ir pasitikiu gydytojais. Manau, kad jeigu vakcinos mums leidžia išvengti sunkių ligų ir apsaugoti vaikų sveikatą, tokia galimybe pasinaudoti privalome.

Apie tai, kad ŽPV vakcina buvo įtraukta į skiepijimo kalendorių, sužinojau visai neseniai. Manau, kad apie tai pasikalbėsiu su sūnumi ir kartu nuspręsime, kaip pasielgti. Aš palaikysiu vaiką, jeigu jis norės pasiskiepyti", - teigė kalbinta moteris.

Klaipėdietės Linos K. dukrai šiemet suėjo dvylika metų. Pernai mergaitės mama užregistravo dukrą skiepui ir teigia, jog savo pasirinkimo nepasigailėjo.

"Su dukra ilgai kalbėjome apie šią vakciną ir dukra priėmė sprendimą pasiskiepyti. Ji pasakojo, kad klasės draugės taip pat pasiskiepijo.

Man asmeniškai yra ramu, nes žinau, kad vaikas yra apsaugotas nuo piktybinių gimdos kaklelio susirgimų. Mano žiniomis, net 9 iš 10 atvejų šią ligą sukelia būtent ŽPV", - kalbėjo pašnekovė.

Visgi kai kurie tėvai nėra tvirtai nusprendę, ar skiepyti vaikus. Dešimtmečio mama Giedrė J. tikino nežinanti, ar kitąmet pasinaudos šia galimybe.

Pasak moters, skiepai yra vaistai ir ne visada galima prognozuoti, kaip į juos reaguos organizmas.

"Remiantis nauja tvarka, sūnus turėtų būti paskiepytas kitais metais. Nežinau, ar sutiksime tai daryti. Manau, kad prieš tai atsakingai išstudijuosime visą pasiekiamą informaciją apie vakcinos naudą ir sukeliamus šalutinius poveikius.

Vaikas turi tik tris privalomus skiepus. Jo organizmas sunkiai reaguoja į vakcinas, todėl kol kas sprendimo neturime", - kalbėjo Giedrė J.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder