Gaudama daug gyventojų paklausimų dėl dantų gydymo vaikams išlaidų kompensavimo, Vilniaus teritorinė ligonių kasa primena, kad kiekviena šeimos medicinos paslaugas teikianti gydymo įstaiga, sudariusi sutartį su ligonių kasa, turi užtikrinti, kad visiems joje prirašytiems pacientams prireikus būtų suteiktos kompensuojamosios pirminės odontologinės priežiūros paslaugos.
Jas šeimos medicinos įstaiga gali teikti pati, o jei tokios galimybės nėra - kita gydymo įstaiga, su kuria žmogaus poliklinika turi sutartį teikti pirminės odontologijos paslaugas joje prirašytiems pacientams.
Šeimos medicinos įstaigos savo pacientams turi aiškiai pateikti informaciją, kur jie gali gydytis dantis.
Minėtose gydymo įstaigose nepilnamečiams vaikams ir jaunuoliams iki 24 metų, kurie mokosi dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose ar profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, PSDF lėšomis turi būti suteikiama būtinoji, gydomoji ir profilaktinė odontologinė pagalba.
Taigi vaikai ir šie jaunuoliai neturi mokėti už tokias paslaugas kaip dantų ėduonies, danties nervo ar dantenų uždegimo, kitų dantų, žandikaulio, dantenų, liežuvio bei burnos gleivinės ligų gydymas, dantų ir jų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymas, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas, kt.
Ligonių kasa atkreipia dėmesį ne tik į kompensuojamąjį dantų gydymą mažiesiems pacientams. Siekiant, kad šių problemų nekiltų ar būtų kuo mažiau, apmokama daug svarbių profilaktinių burnos sveikatos priemonių vaikams.
Kartą per metus gali ir turėtų būti nemokamai įvertinami vaikų dantų higienos įgūdžiai, pamokoma tinkamos higienos, parenkamos reikiamos profilaktikos priemonės.
Taip pat kartą per metus 13-18 metų vaikams PSDF lėšomis gali būti atliekama profesionali burnos higiena, kurios metu įvertinama burnos būklė, pašalinamos apnašos, atliekamas poliravimas, kt.
Šiuo atveju mažesniems vaikams (iki 13 m.) prireikus turi būti atliekamas dantų akmenų virš dantenų ir po jomis nuėmimas tiek kartų, kiek, gydytojo nuomone, jis yra reikalingas.
Tarp vaikams taikomų kompensuojamųjų prevencijos priemonių - ir silantavimas. Dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų.
Sveikų nuolatinių krūminių dantų paviršius dengiamas silantu - specialia medžiaga, neleidžiančia į dantų vageles ir įdubas patekti bakterijoms ir angliavandeniams ir taip apsaugančia dantis nuo ėduonies. Silantas ant dantų gali išsilaikyti ir 10-15 metų. Vaikams taip pat svarbu įvertinti sąkandį, jei reikia, skirti profilaktiką.
Pažymėtina, kad išvardytos ir kai kurios kitos pirminės odontologijos paslaugos vaikams bei dieninių bendrojo lavinimo mokyklų, profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleiviams iki 24 metų turi būti teikiamos be priemokų, jeigu jie kreipiasi į polikliniką ar sveikatos centrą, kuriame yra prirašyti.
Šiems pacientams nereikia mokėti nei už paslaugas, nuskausminimą, nei už plombines ar kitas odontologines medžiagas, jeigu nepasirenkamos brangesnės už apmokamas iš PSDF. Kreipiantis dėl pirminės odontologijos paslaugų, siuntimo pas gydytoją odontologą nereikia.
Rašyti komentarą