Vaistininkė pataria: ką daryti suprastėjus plaukų būklei?

Vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė sako, kad plaukai, kaip ir oda, yra gyvenimo būdo, meilės sau ir kasdienių ritualų atspindys. Specialistė neabejoja, kad įdėjus šiek tiek pastangų, kiekvienas gali išspręsti plaukų problemas ir džiaugtis sveikais, tankiais, gražiais plaukais.

Su kokiomis plaukų problemomis susiduriama dažniausiai? Kas jas lemia?

Su plaukų slinkimu, lėtu jų augimu, lūžinėjimu, pūtimusi. Na, o priežastys gali būti įvairios: genetika, hormonų disbalansas, stresas, prasta mityba ir tam tikros ligos.

Moterims plaukai dažnai slenka po gimdymo, per ar po menopauzės. Lėtai auga ir lūžinėja – dėl nevisavertės mitybos, vitaminų ir mineralų trūkumo.

Išsausėja, praranda žvilgesį, ima pūstis ir lūžinėti – dėl žalingo aplinkos poveikio (UV spindulių, vėjo, sauso oro, taršos, druskingo jūros ar chloruoto baseino vandens) ir netinkamos plaukų priežiūros: netinkančios kosmetikos, plaukus žalojančių šukų, šepečių, džiovinimo, formavimo prietaisų.

Ar įmanoma pagerinti natūraliai (paveldėtą) plonų, silpnų plaukų būklę?

Plaukai, kaip ir oda, yra gyvenimo būdo, meilės sau ir kasdienių ritualų atspindys. Tik yra žmonių, kuriems gamta dovanų nepagailėjo ir yra tokių, kuriems reikia padirbėti. Visgi jei labai nori, žinai, ką daryti ir, svarbiausia, darai, rezultatai – garantuoti. 

Ką pirmiausiai rekomenduotumėte daryti suprastėjus plaukų būklei?

Silpni, slenkantys plaukai – ilgalaikės prastos organizmo būklės pasėkmė ir signalas susirūpinti sveikata. Deja, dažnai moterys pirmiausiai kreipiasi ne į gydytojus ar vaistininkus, bet į kirpėjus ir problemas bando spręsti ar maskuoti išorinėmis priemonėmis.

Visgi tikrasis grožis slypi viduje, tad reikia nusiteikti padirbėti: atlikti kompleksinius kraujo tyrimus ir reikiamas maistines medžiagas vartoti nuosekliai ir palyginti ilgai.

Vaistinėse gausu išorinių priemonių, žadančių sustiprinti plaukus ir sumažinti slinkimą, ar tos priemonės efektyvios? Ar jų užtenka?

Pasiūla išties didžiulė, todėl labai svarbu pasirinkti teisingai. Priemonės turi tikti odos ir plaukų tipui ir realiai spręsti, o ne maskuoti problemas.

Deja, vien išorinių priemonių, kad ir pačių geriausių, dažniausiai neužtenka, tad būtina pasirūpinti, kad organizmas gautų visų reikiamų medžiagų ir mikroelementų, reikalingų plaukų augimui, struktūros palaikymui ir apsaugai.

Turite omenyje mitybą. Kokių medžiagų labiausiai reikia plaukams? Ar realu jų gauti tik su maistu? Kada būtini maisto papildai?

Teisinga mityba – esminė sveikų plaukų dedamoji. Net per mažas suvartojamo vandens kiekis gali pakenkti jų elastingumui ir žvilgesiui, ką jau kalbėti apie visas būtinas medžiagas.

Atgaivinti pažeistus plaukus, sumažinti jų slinkimą, paskatinti augimą ar tiesiog gerai būklei palaikyti reikalinga visa puokštė vitaminų, mikroelementų, antioksidantų, baltymų, ypač tokių kaip keratinas, ir aminorūgščių. Deja, jų visų gauti tik su šiuolaikiniu maistu – beveik neįmanoma.

Maisto papildai plaukams gali būti vartojami profilaktikai, kad plaukai tiesiog būtų puoselėjami ir palaikoma gera jų būklė ir su tikslu papildyti, sustiprinti organizmą tada, kai jau yra reali problema.

Abiem atvejais gali būti vartojamas analogiškos medžiagos, tačiau jų dozė ir vartojimo laikas bus skirtingas.

Ilgą laiką girdėjome tik apie išorines plaukų priemones su keratinu, o geriamas keratinas pasirodė palyginti neseniai. Kuo jis naudingas?

Keratinas sudaro didžiąją dalį plaukų struktūros ir atlieka labai daug funkcijų. Kai organizme trūksta keratino, plaukai tampa trapūs, silpni, ima lūžinėti, gali atsirasti pleiskanų. Šis baltymas atkuria pažeistus plaukus, stiprina folikulus ir skatina plaukų augimą. Be to, jis padeda išsaugoti drėgmę ir suteikia plaukams lankstumo, elastingumo, minkštumo ir švelnumo. Jei organizme keratino užtenka, plaukai būna lygesni, glotnesni, lengviau suvaldomi ir atsparesni neigiamam išorės poveikiui. Geriamas keratinas užtikrina, kad plaukas augtų sveikas ir būtų stiprus. Tik svarbu nepamiršti, kad jo poveikis gali skirtis, daug kas priklauso nuo keratino formos.

Kokią formą rinktis geriausia?

Kad geriamas keratinas turėtų maksimalų poveikį, svarbu, kad jis būtų gerai pasisavinamas ir vartojamas ilgesnį laiką.

Geriausia rinktis hidrolizuotos formos skystą keratiną, nes hidrolizės metu jis yra susmulkinamas į mažesnes, geriau ir efektyviau organizmo pasisavinamas molekules.

Ypač gerai, kai keratino papildas vartojamas kartu su SOD, cinku, variu, selenu, vitaminais B5, B6 ir B7. Visos šios medžiagos puikiai dera tarpusavyje ir, sinergiškai veikdamos, turi didžiausią poveikį plaukų grožiui ir sveikatai.

Hidrolizuotą keratiną rekomenduojama nuosekliai vartoti kas tris mėnesius, nors poveikis turėtų jaustis jau po pirmo vartojimo mėnesio.

Minėtus vitaminus ir mineralus lyg ir pažįstame, o kas yra SOD?

Oksidacinis stresas, kurį sukelia laisvieji radikalai, pažeidžia plaukų ląsteles ir folikulus, taigi, silpnina plaukus, gali lemti jų lūžinėjimą ir slinkimą.

Superoksido dismutazė (SOD) – itin galingas antioksidantas, saugantis nuo neigiamo aplinkos poveikio ir senėjimo.

Dėl gebėjimo neutralizuoti laisvuosius radikalus, SOD gali apsaugoti plaukus nuo oksidacinės pažaidos, sustiprinti jų struktūrą, sumažinti slinkimą (kai jis susijęs su senėjimu), paskatinti augimą.

Siekiant maksimalaus rezultato, SOD rekomenduojama vartoti kartu su antioksidacinių savybių turinčiais vitaminais A, C ir E bei mineralais cinku ir selenu. Taip pat svarbus ir varis, padedantis stabilizuoti SOD veikimą.

Laisvuosius radikalus neutralizuoja vynuogių sėklų ekstraktas, astaksantinas, glutationas, resveratrolis, tačiau teigiamą poveikį plaukams turi tik gerai pasisavinami, stipraus poveikio, padidintų dozių antioksidantai, derinami su kitais naudingais plaukams komponentais.

Plaukams taip pat labai naudingos nepakeičiamos aminorūgštys, kurios stiprina plaukų stuktūrą, saugo nuo pažeidimų, drėgmės netekimo, lūžinėjimo, padeda susigrąžinti žvilgesį bei glotnumą.

Puiku, jei aminorūgštys yra derinamos su A, B grupės, C ir E vitaminais bei selenu, cinku, variu.

Gerai plaukų būklei palaikyti apskritai reikia nemažai skirtingų vitaminų ir mineralų, kurie pastiprina vienas kito veikimą. Vitaminas A – svarbus plaukų folikulų sveikatai ir normaliam plaukų augimui, tačiau nuo jo neatsilieka ir B grupės vitaminai, kurie stiprina šaknis ir taip pat gerina plaukų augimą.

Be to, vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) suteikia plaukams drėgmės ir minkštumo, mažina lūžinėjimą, B6 dalyvauja melanino, atsakingo už plaukų pigmentaciją ir apsaugą nuo UV spindulių, gamyboje, B7 (biotinas) – gerina plaukų elastingumą ir struktūrą.

Kiti vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas C, – svarbus kolageno gamybai, o pastarasis padeda išlaikyti plaukų struktūrą ir minkštumą. Vitaminas D padeda pasisavinti kalcį, reikalingą plaukų folikulams, o E veikia kaip antioksidantas.

Ne mažiau svarbios ir kitos medžiagos. Geležis padeda kraujo ląstelėms tiekti deguonį, todėl, kai jos trūksta, greitai pajuntama, kad plaukai tapo trapūs ir prarado blizgesį.

Cinko trūkumas sukelia plaukų slinkimą, varis svarbus melanino gamybai, selenas reguliuoja plaukų folikulų vystymąsi ir padeda sumažinti galvos odos niežėjimą, pleiskanas, reguliuoja riebalų gamybą.

Unikalusis silicio dioksidas suteikia plaukams apimtiems ir yra svarbus prevencijai nuo slinkimo. Nepakeičiamos omega-3 riebalų rūgštys – svarbios plaukų maitinimui ir hidratacijai.

Pasikartosiu, vieno vitamino plaukams neužtenka, nes vienkomponenčiai preparatai pasižymi gerokai siauresniu poveikiu ir negali užtikrinti tokios naudos, kokią suteikia stiprūs daugiakomponenčiai kompleksai.

Kaip žinoti, ar tikrai reikia maisto papildų? Ar saugu vartoti papildus be gydytojo konsultacijos?

Mes kasdien turime gauti daugybę maistinių medžiagų. Net jei kraujo tyrimuose nėra nukrypimų, visai nereiškia, kad papildų vartoti nereikia. Riebaluose tirpių medžiagų lietuviams dažniausiai trūksta, o tirpių vandenyje – perduozuoti sunku, tačiau įmanoma.

Būna, kad žmonės be tyrimų, konsultacijos su specialistu ir diagnozės, nusprendžia vartoti plaukų slinkimą gydančius vaistus, tačiau svarbu suprasti, kad vaistai turi sisteminį poveikį – veikia visame organizme ir gali turėti nemalonų pašalinį poveikį.

Per didelis biotino kiekis gali sukelti alerginę reakciją, kuri pasireiškia bėrimais, taip pat gali sutrikti virškinimas, pradėti pykinti, skaudėti pilvą, užkietėti viduriai arba, atvirkščiai, prasidėti viduriavimas.

Taigi svarbu nepersistengti, pasitarti su gydytoju ar vaistininku ir nevartoti vitaminų bei mineralų didesnėmis nei rekomenduojama dozėmis.

Maisto papildų pasirinkimas –didžiulis, kaip išsirinkti? Į ką atkreipti dėmesį?

Visos išvardytos medžiagos yra natūraliai randamos organizme arba gaunamos su maistu, tačiau dėl per mažo jų suvartojimo arba padidėjusio poreikio gali ir pritrūkti.

Vienos iš tų medžiagų yra reikalingos tiesiog gerai sveikatos būklei palaikyti, kitos (keratinas, silicio dioksidas, biotinas, antioksidantai) – gelbsti sprendžiant konkrečias plaukų problemas.

Renkantis papildus plaukams svarbu sudėtyje ieškoti būtent jiems naudingų medžiagų ir derinių. Kad nereikėtų gerti saujos pavienių vitaminų ir mineralų, verčiau rinktis papildus, kuriuose yra kruopščiai suderintų ir pačių svarbiausių plaukams medžiagų.

Freepik nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder