„Iš visų priemonių, prie veido geriausiai priglunda ir tik mažiausias oro daleles praleidžia respiratoriai, todėl, siekiant didžiausio efektyvumo, būtent jie ir yra labiausiai rekomenduojami. Visgi, reikia nepamiršti, kad respiratoriaus efektyvumas priklauso ne tik nuo jo kokybės, bet ir nuo dėvėjimo sąlygų“, – akcentuoja vaistininkė.

Kaip išsirinkti respiratorių?

Vaistininkė M. Žalytė dažnai konsultuoja apsaugos priemonių nuo COVID-19 viruso ieškančius pacientus, todėl atkreipia dėmesį, kad tokiu atveju, kai tenka keliese dirbti uždaroje patalpoje, efektyviausią apsaugą suteikia respiratoriai. Nors visų apsaugos priemonių tikslas tas pats – apsaugoti nuo smulkių dalelių, pavyzdžiui, viruso, patekimo į kvėpavimo takus – medžiaginės, nemedicininės, medicininės veido kaukės ir respiratoriai skiriasi filtravimo efektyvumu.

Respiratoriai efektyviausiai filtruoja įkvepiamą (praleisdami tik mažiausias daleles) orą bei geriausiai priglunda prie veido, todėl nelieka tarpų, pro kuriuos dalelės galėtų patekti į kvėpavimo takus. Todėl, siekiant geriausio rezultato, rekomenduoju nešioti būtent šią apsaugos priemonę“, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

Pasak jos, renkantis respiratorių, svarbu atkreipti dėmesį į žymėjimą – Europos Sąjungoje (ES) pagaminti respiratoriai yra ženklinami raidėmis FFP, o šalia esantys skaičiai nurodo filtravimo efektyvumą – FFP1 apsaugo nuo maždaug 80 proc. oro dalelių, FFP2 filtruoja iki 94 proc., o FFP3 – apie 99 proc. oro dalelių.

Kinijoje pagaminti respiratoriai žymimi raidėmis KN. Skaičius 95 reiškia, kad filtruojama iki 95 proc. dalelių (atitinka FFP2), 99 – filtruojama iki 99 proc. dalelių (atitinka FFP3), 100 – filtruojama iki 99,97 proc. dalelių. Tuo tarpu, JAV pagaminti respiratoriai, atitinkantys FFP2 respiratorius, žymimi N95, R95 arba P95 ženklu, o ant FFP3 veido apsaugos priemonei tolygaus respiratoriaus bus pažymėtos raidės N, R arba P, o šalia parašytas skaičius 99 arba 100.

„Labai svarbu žinoti, kad žymėjimas CE nurodo, kad prekė atitinka visus ES saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas“, – skirtingus respiratorių žymėjimus paaiškina vaistininkė M. Žalytė.

Taisyklingas dėvėjimas didina apsaugą

Respiratoriaus efektyvumas priklauso ne tik nuo jo žymėjimo, bet ir nuo dėvėjimo sąlygų. Šių, pasak vaistininkės, būtina nuolat laikytis, jei norite susikurti maksimaliai galimą apsaugą nuo viruso patekimo į kvėpavimo takus. Tiek užsidedant, tiek nusiimant respiratorių būtina nusiplauti arba dezinfekuoti rankas.

Taip pat dėvint apsaugos priemonę, būtina dengti veidą bei nosį, nes tik tokiu būdu užsitikrinate apsaugą“, – pabrėžia „Camelia“ vaistininkė M. Žalytė.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktas rekomendacijas, vienkartinę medicininę kaukę rekomenduojama keisti, kai ši sudrėksta ar užsiteršia, bet ne rečiau kaip kas 4 valandas. Respiratoriaus tarnavimo laikas nustatomas pagal įvairius faktorius: kenksmingų medžiagų koncentraciją, temperatūrą, darbo intensyvumą ir kt., tačiau respiratorių būtina pakeisti anksčiau, nei nurodyta, jeigu atsiranda nemalonus kvapas ar darosi sunku kvėpuoti. 

Odos problemos

Tiems, kas privalo kasdien ar itin dažnai dėvėti respiratorius, vaistininkė pataria atkreipti dėmesį ir į savo veido odos būklę, mat nuo apsaugos priemonių gali atsirasti problemų.

„Pandemijos laikotarpiu atsirado naujas terminas „masknė“ – tai aknės rūšis, atsiradusi dėl kaukės nešiojimo ir jos kontakto su oda. Šios problemos priežastis – po kauke atsiradusi bakterijoms palanki terpė. Bakterijoms plisti reikalinga šiluma, drėgmė, todėl apsaugos priemones turime reguliariai keisti. Taip pat svarbu reguliariai valyti arba prausti veido odą jums tinkančia priemone, naudoti lengvos konsistencijos kremą ar gelį, pritaikytą tam tikrai  odos būklei“, – rekomenduoja M. Žalytė.

Kai kuriais atvejais gali atsirasti ir kontaktinio dermatito požymių. Jis gali pasireikšti dėl kaukės ar respiratoriaus sudedamųjų dalių arba priemonių, naudojamų jų gamyboje. Pastebėjus bėrimą, pleiskanojimą ar niežulį, vaistininkė siūlo išbandyti kito gamintojo apsaugos priemonę. Odos būklei palengvinti galima naudoti raminamąjį kremą ar priešalerginius vaistus. Apsaugines veido priemones dėvinčioms moterims rekomenduoja visiškai atsisakyti makiažo, kadangi po veido kauke oda labiau prakaituoja, greičiau kemšasi poros ir gali atsirasti bėrimų.

„Suprantu, kad daugeliui metus besitęsianti pandemija jau atsibodo, tačiau ir toliau privalome išlikti saugūs. Respiratoriai yra vienos efektyviausių veidą dengiančių apsaugos nuo COVID-19 priemonių, todėl raginu juos ne tik dėvėti, bet ir tai daryti taisyklingai ir taip saugoti save bei savo artimuosius ar kolegas“, – ragina „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė. 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder