Vienas papildas pakeitė situaciją: mokslininkai atrado galimą vaistą nuo pavojingo sindromo
Neseniai atliktas mokslininkų tyrimas informavo visuomenę apie reikšmingą mokslo pažangą, susijusią su trumposios žarnos sindromo (TŽS) - retos, bet varginančios ligos - gydymo galimybėmis.
TŽS, kuriuo vien JAV serga apie 10 000-20 000 žmonių, įskaitant vaikus ir suaugusiuosius, atsiranda dėl plonosios žarnos dalies pažeidimo ar chirurginio pašalinimo, dėl to sutrinka mityba ir atsiranda kitų rimtų sveikatos problemų.
Nors vaikai gali gimti su šia liga, dažniausiai ji atsiranda dėl kitų ligų, pavyzdžiui, nekrozinio enterokolito, ypač neišnešiotiems kūdikiams, rašo „ScienceDaily".
Sergant TŽS, pacientams sumažėja gebėjimas įsisavinti maistines medžiagas iš maisto, todėl dažnai prireikia intraveninės mitybos paramos. Esami gydymo būdai, įskaitant specialias dietas, operacijas ir kartais žarnyno transplantaciją, suteikia ribotą pagalbą ir yra kupini komplikacijų, pavyzdžiui, infekcijų ir ilgo hospitalizavimo.
Johnso Hopkinso vaikų centro vyriausiasis chirurgas Davidas Hackhamas, žurnale „ Nature Communications“ paskelbto tyrimo vyriausiasis autorius, atkreipė dėmesį į TŽS poveikį pacientams ir jų šeimoms, pabrėždamas, kad reikia rasti veiksmingesnių gydymo būdų.
Jų tyrimo atradimas susijęs su cinko vaidmeniu palaikant žarnyno augimą ir atstatymą. Mokslininkai naudojo pelių modelį, imituojantį TŽS, ir stebėjo natūralų prisitaikymo procesą žarnyne, kai mažos į plaukus panašios struktūros, vadinamos villi, tapo ilgesnės, siekiant pagerinti maistinių medžiagų įsisavinimą.
Tačiau šios natūralios adaptacijos nepakako, kad žarnynas visiškai pasveiktų. Vėliau, atlikusi tolesnius tyrimus, komanda nustatė konkrečius genų kelius, atsakingus už šį prisitaikymą, ir panaudojo žmogaus kamienines ląsteles pelių žarnyno būklei atkartoti.
Naudodami vienos ląstelės RNR sekos nustatymo metodą, jie nustatė, kad tam tikri genai, ypač SLC39A4 ir SLC39A5, padedantys pernešti cinką organizme, buvo gerokai aktyvesni TŽS sergančioms pelėms. Tai leido jiems iškelti hipotezę, kad cinko papildai gali paskatinti šia liga sergančių pacientų pasveikimą.
Maitinant peles maistu, kuriame buvo gausu cinko, pagerėjo jų išgyvenamumas, svoris ir žarnyno veikla, palyginti su kontrolinėmis grupėmis. Tyrėjai taip pat išplėtė savo išvadas analizuodami žmonių audinių mėginius ir patvirtino, kad TŽS sergančių pacientų organizme yra padidėjęs cinko perdavimo genų kiekis.
Jų rezultatai rodo, kad cinko papildai gali būti naudojami kaip gydymo strategija, nors reikia atlikti tolesnį darbą, kad būtų nustatytas šio gydymo saugumas ir veiksmingumas žmonėms.
Nepaisant daug žadančių rezultatų, Hackham ir kolegos pabrėžia, kad norint patvirtinti cinko vaidmenį gydant TŽS žmonėms, reikalingi tolesni tyrimai, įskaitant klinikinius.
Vis dėlto, jei tai pavyktų, cinko papildai galėtų gerokai pagerinti tūkstančių žmonių, kenčiančių nuo šio sindromo, gyvenimo kokybę.
Ši medžiaga yra tik informacinio pobūdžio ir joje nėra patarimų, galinčių turėti įtakos jūsų sveikatai. Jei turite problemų, kreipkitės į specialistą.
Šaltinis: focus.ua
Rašyti komentarą