Kam reikalingas vitaminas D?
Vitaminas D dalyvauja daugelyje svarbių mūsų organizmo procesų, o tai paaiškinama tuo, kad jis atlieka dvejopą vaidmenį - yra ir vitaminas, ir hormonas.
Pagrindinė šio vitamino užduotis - didinti kalcio ir fosforo koncentraciją kraujyje, palaikyti sveikus kaulus, dantis ir raumenis.
Vitaminas stiprina imuninės ir nervų sistemų sveikatą, saugo kraujagysles ir reguliuoja reprodukcinius procesus.
Vitamino D trūkumas turi neigiamą poveikį sveikatai. Jo trūkumas didina aukšto kraujospūdžio, 2 tipo diabeto, Alzheimerio ligos, autoimuninių ligų ir tam tikrų rūšių vėžio riziką.
Suomijos mokslininkai nustatė, kad hipovitaminozė D yra susijusi su periodontitu, o nemažai kitų tyrimų atskleidė, kad vitaminas D gali būti svarbus gydant hipertenziją, nes net trumpalaikis šio hormono trūkumas gali tiesiogiai padidinti kraujospūdį.
Mokslininkai nustatė ryšį tarp depresijos ir vitamino trūkumo, ir taip yra todėl, kad šis elementas padeda gaminti serotoniną - „laimės hormoną“ mūsų smegenyse, atsakingą už gerą nuotaiką.
Pagrindiniai vitamino D trūkumo simptomai vyrams ir moterims
Ankstyvoje hipovitaminozės stadijoje simptomai gali būti nežymūs ir juos galima lengvai ignoruoti. Reikia atkreipti dėmesį į:
- Raumenų skausmą ir mėšlungį, reguliarų kaulų ir sąnarių skausmą,
- lėtinį nuovargį
- prastą miegą,
- nuolatinę blogą nuotaiką;
- galvos skausmus;
- deginimo pojūtis gerklėje ir burnoje,
- virškinimo problemos,
- odos dirginimas, užsitęsęs žaizdų gijimas.
Vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį palaikant moterų sveikatą.
Jo trūkumas gali turėti ypač neigiamos įtakos moterų sveikatai nėštumo, žindymo ir menopauzės metu. Vitamino D trūkumas gali paskatinti moterų osteoporozės vystymąsi.
Vitamino D trūkumo požymiai moterims yra šie
- padidėjęs nuovargis,
- nemiga, bendras silpnumas,
- sunkus nėštumas;
- pablogėjęs regėjimas;
- menstruacijų sutrikimai,
- nuotaikos svyravimai, depresinės būsenos,
- ankstyva menopauzė,
- apetito praradimas,
- vidurių užkietėjimas,
- padidėjęs kraujospūdis,
- sustingimas
- plaukų slinkimas, lūžinėjantys nagai.
Vitamino D trūkumą sunku nustatyti tik pagal simptomus, nes jie dažnai nėra labai ryškūs ir gali būti kitų ligų požymiai.
Todėl gydytojai rekomenduoja bent du kartus per metus atlikti kraujo tyrimą, kad būtų nustatytas tikslus vitamino D kiekis organizme.
Rašyti komentarą