Tarptautinė Ukrainos mokykla: tunelio gale pasirodė šviesa

(6)

Be ministerijos leidimo veikianti Tarptautinė Ukrainos mokykla po truputį sprendžia problemas. Nors mokytojai dirba be atlyginimų, o pradinukai negauna nemokamo maitinimo, atsirado viltis kitą mėnesį mokyklai legalizuotis.

„Vakarų ekspresas“ jau ne kartą rašė, kad Tarptautinės Ukrainos mokyklos steigėjų veiksmai sukėlė labai daug abejonių. Tiek į mokyklą vaikus leidžiančių vaikų tėvai, tiek visuomenė buvo klaidinami pateikiant informaciją apie realią padėtį kuriant mokyklą.

Buvo tvirtinama, kad mokyklos steigėjai yra oficialūs valstybinės Tarptautinės Ukrainos mokyklos (ukrainietiškai МУШ - aut. pastaba) atstovai Lietuvoje ir net visame regione.

Tačiau paaiškėjo, kad VšĮ Tarptautinė Ukrainos mokykla, kuriai vadovauja Olena Vnukovska, yra paprasta privati mokykla.

Ši mokykla net kurdama logotipą Lietuvoje, pasinaudojo vienos valstybinės Kyjivo mokyklos logotipu.

Kad buvo suklaidinta, pripažino net pati švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

„Mums buvo ilgą laiką sakyta, kad tai yra valstybinė Ukrainos mokykla, mes oficialiai kreipėmės raštu į (Ukrainos - ELTA) Švietimo ministeriją, aš pati kalbėjau su ministru, tai nėra valstybinė Ukrainos mokykla, tai yra privati mokykla ir ji turi veikti pagal Lietuvos įstatymus ir pateikti visus reikalingus įrodymus, kad mokykla galės veikti ir kokybiškai ugdyti vaikus“, - patikino ministrė.

Rinko pinigus

Taip pat „Vakarų ekspreso“ surinkta informacija leidžia abejoti, ar legaliai iš būsimų mokyklos mokinių tėvų buvo renkamas 50 eurų stojamasis mokestis.

Nors O. Vnukovska Lietuvoje jau buvo registravusi viešąją įstaigą, pinigus iš tėvų ji rinko savo pačios Paryžiuje įsteigtos šeštadieninės mokyklos vardu.

Buvo išduodami Lietuvoje buhelterinės apskaitos dokumentams reikalingų rekvizitų neturintys grynųjų pinigų pajamų kvitai ukrainiečių kalba su Prancūzijos spaudu.

Vien Klaipėdoje tokiu būdu galėjo būti surinkta per 30 000 eurų.

Dirba be leidimo

Vilniuje ir Klaipėdoje veiklą vykdančios tarptautinės Ukrainos mokyklos šiandien dar nėra įteisintos.

Tačiau patys mokyklos steigėjai savo klaidų nemato ir viešai kaltina mūsų šalies valdžios institucijas biurokratiniais trukdžiais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad nuo pat pradžių kuriant Tarptautinę Ukrainos mokyklą jautėsi neatsakingas požiūris.

Matyt, buvo tikimasi, kad į Lietuvoje galiojančią tvarką ir teisės aktus bus žiūrima pro pirštus.

Mokyklai registruoti buvo pateikiami nekokybiškai išversti dokumentai. Viename pateiktų dokumentų net buvo nurodyta, kad ukrainiečių vaikai bus mokomi pagal Maskvos universiteto pradinės mokyklos mokymo programą.

Tačiau šiandien atrodo, kad situacija ima gerėti. Ukrainos mokyklai talkina profesionalūs teisininkai. Problemas bandoma spręsti.

„Pagrindinis klausimas yra patalpos, kurios turi atitikti reikalavimus. Tai patvirtinantį higienos pasą išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras“, - sako A. Aldakauskas.

Anot jo, Tarptautinė Ukrainos mokykla taip pat turi Klaipėdos mokyklą įregistruoti kaip atskirą juridinį vienetą, o ne kaip Vilniaus mokyklos filialą.

Šiandien nėra išspręstas ir klausimas, kaip mokykloje mokysis vienuoliktokai, nes mokykla registruota kaip pagrindinė, kurioje ugdymo procesas vykdomas tik iki 10 klasės.

Daug trūkumų

Tarpautinė Ukrainos mokykla Klaipėdoje išsinuomojo patalpas Alyvų gatvėje, buvusiame Klaipėdos darbo rinkos mokymo centro pastate.

Maždaug 1 500 kvadratinių metrų ploto pastate planuojama, kad dviem pamainomis mokysis apie 500 vaikų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas sako, kad cetro specilistai rugsėjo pabaigoje įvertino patalpas.

„Nustatyta daug, apie dvi dešimtys, trūkumų“, - „Vakarų ekspresui“ sakė R. Grigaliūnas.

Anot jo, buvo fiksuoti netvarkingi sanitariniai mazgai, suskilinėjusios plytelės, slidūs paviršiai ir kiti pažeidimai, kurie kelia grėsmę vaikams.

„Vaikai yra judrūs, todėl yra didelė nelaimių rizika“, - sako R. Grigaliūnas.

Taip pat tikrintojų akis badė pelėsis, klasėse trūko natūralios šviesos ir dirbtinio apšvietimo. Chemijos kabinete nebuvo įrengta reikalinga oro ištraukimo sistema ir t. t.

„Pirmojo vertinimo metu taip pat nebuvo pateiktas planuojamas mokinių skaičius“, - sako A. Aldakauskas.

Anot jo, yra griežtas reikalavimas, kad paprastose klasėse vienam mokiniui turi tekti ne mažiau kaip 1,7 kvadratinio metro ploto, o specializuotose - iki 3 kvadratinių metrų.

Kiek trūkumų jau yra pašalinta šiandien, departamento vadovas negali pasakyti. Specialistai vyks apžiūrėti patalpų, kai tik dar kartą sulauks oficialios Tarptautinės Ukrainos mokyklos paraiškos.

Pirmojo patikrinimo Klaipėdoje metu Visuomenės sveikatos centro specialistai nevertino ir patalpos, kur bus maitinami mokiniai.

„Buvo pasakyta, kad bus skirta patalpa, o maistas bus atvežamas“, - sako R. Grigaliūnas.

Anot jo, higienos pasui gauti svarbu, kad būtų patalpa valgymui, kurioje turi būti šiltas ir šaltas vanduo. Patį maitinimo procesą kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Pretenduoja į milijonus

A. Aldakauskas sako, kai tik bus išduotas mokyklos patalpų higienos pasas, pašalinti trūkumai ir pateikti tvarkingi dokumentai, ministerija nedelsdama Tarptautinei Ukrainos mokyklai išduos leidimą.

Jis pateikia pavyzdį, kad kita privati ukrainiečių mokykla Vilniuje „Gravitacija“ per mėnesį sugebėjo susitvarkyti reikiamus dokumentus ir ministerija jai jau išdavė leidimą.

Tarptautinė Ukrainos mokykla skelbiasi, kad joje mokosi 700 vaikų Vilniuje ir 500 Klaipėdoje.

Paskaičiuota, kad pagal tokį vaikų skaičių ji gali pretenduoti į valstybės finansavimą iki 2,5 milijono eurų per metus.

Tiesa, ministerija dar nepriėmė sprendimo, nuo kurio momento būtų skaičiuojamas mokyklai tenkantis vadinamasis „mokinio krepšelis“.

„Tai precedento neturintys atvejai, iki šiol visos mokyklos procedūras susitvarkydavo iki rugsėjo“, - sako A. Aldakauskas.

Anot jo, artimiausiu metu bus priimtas sprendimas, kada skirti mokykloms finasavimą: nuo leidimo suteikimo dienos ar nuo kito kelendorinio mėnesio pradžios.

Jis abejoja, kad galėtų būti skiriami pinigai už praėjusį laikotarpį iki leidimo gavimo, nors mokytojai faktiškai ir dirbo.

Tuo tarpu Tarptautinė Ukrainos mokykla Klaipėdoje socialiniuose tinkluose kviečia talkininkus ir ieško paramos mokyklos patalpoms tvarkyti.

Mokyklos atstovai sako, kad ministerija jiems skyrė laiko tik iki lapkričio 4 d.

Tačiau panašu, kad ir šia informacija mokyklos vadovai toliau manipuliuoja.

R. Grigaliūnas sako, kad nuo paraiškos gavimo dienos higienos pasas net ir skubant, neaptikus trūkumų, gali būti išduotas per savaitę.

„Turime vertinti atsakingai, nes davę leidimą tampame atsakingi“, - sako R. Grigaliūnas.

Ministerijos atstovas A. Aldakauskas sako, kad nenustatytas joks terminas. Ministerija vertins mokyklos dokumentus tada, kai jie bus pateikti, ir jei viskas bus sutvarkyta, bus išduotas leidimas.

Tikimasi, kad tai įvyks lapkričio mėnesį. Todėl panašu, kad daugiau nei 100 mokytojų, kuriuos jau įdarbino mokykla, dar mažiausiai mėnesį dirbs be atlyginimo. Vaikai, kuriems priklauso nemokamas maitinimas, jo taip pat dar negaus.

Tikėtina, kad net ir gavusi valstybės finansavimą, Tarptautinė Ukrainos mokykla turėtų būti po didinamuoju kontroliuojančių institucijų stiklu. Tik taip būtų užtikrinama mokymo kokybė ir skaidriai naudojamos valstybės lėšos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder