Tėvystė - tai mokykla, kuriai niekas neparuošia

Šį sekmadienį - Tėvo diena. Apie tėvo vaidmenį, atsakomybę ir pareigas šeimoje, apie tėvystės džiaugsmus, iššūkius ir vertybes kalbamės su vyrais, kurie yra pavyzdys savo vaikams ir kitiems tėvams: Europos karatė čempionu, karatė kiokušin mokyklos „Shodan“ įkūrėju bei treneriu ir trijų sūnų tėčiu Luku Kubiliumi, su muzikantu, „Tėčių lopšinių“ ir kitų dainų kūrėju bei atlikėju, studijos „Grock“ įkūrėju ir dviejų sūnų tėčiu Linu Švirinu, su Šiaurės Amerikos indėnų kultūros populiarintoju, Vinetu kaimo įkūrėju ir trijų sūnų tėčiu Mindaugu Timinsku.

Ką tėvystė duoda vyrui?

Linas: Tik gimus vaikui vyras ir pats tarsi iš naujo gimsta, pradeda kitaip, vaiko akimis, jautriau matyti pasaulį. Tėvystė vyrui yra tarsi mokykla, kurioje kiekvienas pasiekia savų rezultatų ir klaidų padaro taip pat, nes tėvystei mes nė vienas nebūname pasiruošęs.

Būti tėčiu nemoko nei mokykloje, nei universitete, nes ruošia tik specialistus.

Lukas: Vaikai - tai mūsų atspindys. Norisi, kad jis būtų gražus, stengiuosi perteikti vaikams geriausias savo savybes, tačiau retsykiais pamatau tame atspindyje ir tai, ko man pačiam trūksta.

Mindaugas: Tėvystė sustiprina vyrą, priverčia jį pasitempti, prisiimti atsakomybę ir šeimos globą.

Kokios svarbiausios tėčio atsakomybės ir pareigos šeimoje? Koks jūsų vaidmuo šeimoje?

Lukas: Žmona vaikais rūpinasi, juos guodžia, mano atsakomybė - juos auklėti, kad žinotų, ko nori, būtų ryžtingi, drąsūs, siektų savo tikslų, kad sportuotų, mokytųsi.

Mindaugas: Kaip sako indėnai, svarbiausia tėvo funkcija yra parnešti maisto ir kailį. Šiuolaikinėje visuomenėje tai reiškia, kad tėvo pagrindinė atsakomybė - aprūpinti šeimą materialiai, kurti jos gerovę, tačiau taip pat svarbu ir pačiam dalyvauti šeimos gyvenime, dalintis laime, džiaugsmais ir vargais, burti šeimą bendrai asmenybę ugdančiai ir auginančiai veiklai.

Tėvas yra ir dvasinis šeimos vedlys, palaikantis šeimos narius fiziškai ir emociškai, malda ir dėkingumu.

Iš tiesų daug atsakomybių tenka prisiimti tėčiui, kad šeimoje būtų pusiausvyra.

BENDRYSTĖ. Tėtį Liną Šviriną su sūnumis Jotvilu ir Ryčiu sujungė ne tik šeiminis tėvo ir sūnų ryšys, bet ir bendradarbiavimas scenoje, muzika. Užaugę sūnūs sugrįžta pas tėvus jau su antrosiomis pusėmis.

Idealus tėtis. Kaip jį įsivaizduojate? Ar pavyksta bent kartais tokiam būti?

Lukas: Tėčio idealą susikuriame ir jo siekiame pagal savo asmeninį patyrimą ir žinias, tačiau kiekvienas vaikas yra unikalus, su skirtingais poreikiais.

Idealus tėtis yra tas, kuris jautriai supranta ir atliepia vaiko poreikius.

Mano vaikai man yra labai brangūs ir svarbūs. Juk tai mano vaikai, mano ir žmonos ryšio rezultatas. Labai stengiuosi būti jiems pavyzdžiu.

Aš esu gana griežtas, reiklus, bet teisingas tėtis. Tokia mano formulė, tačiau negaliu jos taikyti vienodai visiems trims sūnums, nes jie yra skirtingi. Pajusti, ko reikia kiekvienam vaikui, kokius auklėjimo metodus taikyti - man yra didžiausias tėvystės iššūkis.

Linas: Man atrodo, kad idealus tėtis yra tas, kuris iškelia savo vaiką iki dangaus. Aš taip pat stengiausi, o kiek pavyko, - nevertinu.

Pats džiaugiuosi tuo, kad su sūnumis Jotvilu ir Ryčiu, kurie dabar jau 30-mečiai, mums yra smagu kartu ir mes turime ką veikti kartu.

Mindaugas: Idealių žmonių nebūna. Nereikia mestis į kraštutinumus ir prisikurti lūkesčių, nes jų nepasiekęs gali labai savimi nusivilti.

Manau, kad tėtis turi būti savimi, kartu su visa šeima žaisti gyvenimą kaip žaidimą, kuriame jis yra svarbus veikėjas, nes jis turi priimti sprendimus.

Kokiais principais, vertybėmis jūs vadovaujatės, augindami vaikus?

Lukas: Mano visi principai ir vertybės susiveda į pagarbą. Pagarba tėvams, vyresniesiems, draugams, aplinkiniams yra svarbiausia. Jeigu bus pagarba, bus gražūs santykiai, bus geras ryšys.

Visi trys berniukai sportuoja. Vyresnysis žaidžia futbolą ir lanko karatė, vidurinysis žaidžia krepšinį ir taip pat karatė lanko, o mažiukas dar nesportuoja. Mano pareiga nukreipti, kad sportuotų, stebėti, kaip sekasi ir palaikyti.

Ryšys su vaiku, dialogas nėra savaime suprantamas dalykas. Reikia įdėti pastangų, kad jį užmegztum.

Aš ir pats mokausi, kaip kurti abipuse pagarba paremtą dialogą su vaikais. Juk ir jie kartais būna neteisūs, ir aš pats.

Karatė treneris Lukas Kubilius augina tris sūnus: 11 metų Vykintą, 6-erių metų Domantą ir 4-erių Vytautą. Vyresnėliai su pasitikėjimu žengia tėvo pėdomis - kultivuoja kovos menus.

Mindaugas: Man svarbiausias bendrystės principas. Kaip skelbia indėnų lakotų genties išmintis, „Mitakuye Oyasin“, tai yra „Visi mes esame susiję, esame giminės, Didžiosios Dvasios sukurti gyventi darnoje ir meilėje su viskuo, kas mus supa“.

Kadangi mūsų vaikai berniukai - taip pat daug dėmesio skiriame jų fiziniam aktyvumui, skatiname sportuoti, bet taip pat labai skatiname jų smalsumą ir akcentuojame meninės veiklos svarbą, nes meninė veikla ugdo kūrybiškumą, o kūrybiškas žmogus tampa kūrėju.

Svarbiausias mūsų, tėvų, uždavinys - ugdyti vaikų sąmoningumą, kad jie išmoktų patys atrasti pusiausvyrą, patenkintų ir fizinius, ir intelektinius, ir emocinius poreikius.

Niekada nedraudžiame daryti tai, ką jie sugalvoja, tačiau vaikai turi būti atsakingi už savo veiksmus, gerai apgalvoti savo poelgius, pirkinius, galimybes ir pan.

Visi trys turite sūnus. Kokios bendros veiklos jungia jūsų vyriškas kompanijas?

Lukas: Kadangi neturiu daug laisvo laiko, tai ir veiklos su sūnumis sukasi apie sportą. Su vyresnėliu jau galime kartu krosą prabėgti, pabendrauti. Visi kartu apsilankome ar per televiziją žiūrime sporto rungtynes, filmus. Mėgstame kino teatre lankytis.

Linas: Neretai tarp tėvų ir vaikų atsiranda atskirtis, nutolimas ir tiek tėvai, tiek vaikai daugiau bendrų veiklų atranda su draugais, o ne šeimos rate. Man atrodo, kad taip nutinka todėl, kad tėvai savo laiku neatranda bendravimo formų ir galimybių, ką veikti su vaikais, kad visiems būtų smagu ir gera.

Kodėl mes žinome, ką daryti su draugais, kad būtų linksma, bet nežinome ką veikti su vaikais? Nes su draugais mes kartu užaugome, o nuo vaikų atsiliekame.

Man užmegzti kontaktą su sūnumis padėjo muzika. Kai jie buvo dar maži, lankė muzikos mokyklą. Pastebėjau, kad prasidėjus vasaros atostogoms jie liovėsi muzikuoti, o tai yra būtina lankant muzikos mokyklą.

Pasiūliau jiems groti gatvėje, Palangoje. Ir jiems ta idėja patiko. Ėmėm kartu ruošti muzikinę programą, repetuoti. Ta bendra veikla labai pakeitė mūsų santykius - tapome ne tik tėvu ir vaikais, bet scenos partneriais.

ŠEIMA. Mindaugas Timinskas (Vinetu) ir jo šeima: žmona Jurgita, vaikai Deividas, Airidas ir Mindaugas atrado bendrystę, puoselėdami ir populiarindami Šiaurės Amerikos indėnų gyvenimo būdą ir kultūrą.

Ir dabar mūsų veiklos persipina - esame ne tik vienos šeimos nariai, bet ir partneriai, kolegos darbe. Tai jungia.

Mindaugas: Mūsų gyvenimo būdas populiarinant Šiaurės Amerikos indėnų kultūrą mus įkvepia ir bendroms veikloms su vaikais.

Mes visada esame kartu ir darbe, ir kasdienybėje. Su sūnumis labiausiai mėgaujamės aktyvaus laisvalaikio pramogomis. Mums patinka žygiai baidarėmis, dviračiais, pėsčiomis, dieną ir naktį.

Taip pat akiratį praplečiančios ir kitas kultūras pažinti skatinančios kelionės, šaudymas iš lankų, kovos menai, gyvūnų priežiūra. Kartu ne tik pramogaujame, bet ir dalijamės visus vyriškus darbus, kad visi augtume ir stiprėtume.


Diena tėčiui

Birželio 5 d. Tėčio dienos proga Vinetu kaime vyks geros nuotaikos, kūrybinės laisvės, bei šeiminės dvasios kupinas renginys „Diena Tėčiui“.

Gyvajame indėnų muziejuje po atviru dangumi, gamtos ir laisvės persmelktoje aplinkoje, didelis ir mažas galės išbandyti savo jėgas įvairiose šeiminėse rungtyse, žaidimuose bei kūrybiniuose užsiėmimuose.

Renginio programoje išbandymai šeiminėse estafetėse; šaudymo su lankais turnyras; baidarių rungtys upėje; karatė kiokušin mokyklos „Shodan“ programa, žongliravimo pamokos, klausimų viktorinos, vaikščiojančio orkestro, būgnų pasirodymas, rankdarbių dirbtuvės, geriausio tėčio rinkimai bei daugelis kitų veiklų visai šeimai.

Antroji renginio dalis - „Atviras mikrofonas“ - sukvies visus išgirsti šeiminių dainų ir melodijų, kurios bus atliekamos tėčiams, su tėčiais arba tėčių.

Vakaro koncerte skambės nuotaikingos ir išskirtinės „Tėčių lopšinės“, kurias atliks tėčiai Simas Buziliauskas, Gytis Šimelionis ir Linas Švirinas.

Šeima - Vaidotas, Edita ir Dominykas Rukai. Renginį ves tėtis Gytis Šimelionis.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder