Pirmoko krepšelis

Tobulas pirmoko krepšelis: naujausios tendencijos ir kiti patarimai tėvams

Pirmąkart leidžiantiems vaiką į mokyklą neabejotinai kyla klausimas, ko dar be kuprinės jam prireiks, nes kanceliarinių prekių gausa suteikia įvairovės, tačiau tuo pačiu ir trikdo – ko, kiek ir kada pirkti. 

Pasak knygynų tinklo „Pegasas“ Mokyklinių prekių kategorijos vadovės Vitalijos Silevičienės, nors kasmet atsiranda įvairių naujovių, reikia laikytis dviejų taisyklių – išlaikyti šaltą protą ir saiką.

„Dažniausia klaida, kurią daro pirmokų tėvai – noras supirkti viską keliems metams į priekį, tačiau technologijos, kaip ir kanceliarinių prekių mados, kasmet keičiasi, todėl šiemet įsigytas plunksnakotis ar penalas po kelių metų gali būti vaikui nebeaktualus.

Sudarant vaiko kanceliarinių prekių krepšelį, patarčiau tėvams atkreipti dėmesį į kelis niuansus – daiktų kokybę, ergonomiškumą, tvarumą ir funkcionalumą, kad mokyklinių prekių kasmet pirkti reikėtų mažiau“, – pataria V. Silevičienė.

Taigi, kokių prekių jau reikia pradėti dairytis?

Funkcionalus penalas

„Renkantis penalą pirmokui, svarbu atsižvelgti į keletą pagrindinių aspektų, kurie padės užtikrinti, kad vaiko priemonės bus sudėtos tvarkingai ir visada „po ranka“ – jo dydį, patvarumą, funkcionalumą ir tvarumą.

Tai padeda spręsti ir kitą dažną tėvų dilemą – pirkti tuščią penalą ar jau su tam tikromis sukomplektuotomis priemonėmis.

Aš visada rekomenduoju penalą pirmokui pirkti tuščią, bet kokybišką, o būtinas priemones susirinkti patiems, nes labai dažnai dalies penale esančių dalykų pirmais metais mokykloje jam dar nereikės.

Kalbant apie patį penalą, pirmokui reikėtų jį pirkti atveriamą ir iš dviejų dalių, kadangi jame turi tilpti ne tik smulkūs kanceliariniai daiktai, bet ir spalvoti pieštukai bei flomasteriai – svarbiausia, kad jis nebūtų milžiniškas ir lengvai tilptų į vaiko kuprinę.

Jeigu nenorite jo keisti kasmet, ieškokite iš tvirtų ir lengvai valomų medžiagų pagaminto penalo, pavyzdžiui, nailono ar poliesterio, taip pat atkreipkite dėmesį į užtrauktukų kokybę – jie turėtų būti tvirti ir lengvai užtraukiami vaikiška ranka, jeigu yra segtukai ar lipdukai, jie taip pat turėtų būti gerai įmontuoti, kad neplyštų atsegant“, – pataria „Pegaso“ Mokyklinių prekių kategorijos vadovė.

Kokybiški pieštukai, flomasteriai, trintukai ir drožtukas

Įsigijus penalą su keliais skyreliais, galima jį užpildyti smulkiomis kanceliarijos prekėmis – spalvotais pieštukais, flomasteriais, trintukais, drožtukais ir pan.

Nors atrodo menkniekiai, kuriems neverta išlaidauti,  pedagogai ir kanceliarinių prekių specialistai pataria nesirinkti pigiausių, nes čia, kaip niekur kitur, kaina tiesiogiai susijusi su šių priemonių kokybe – nupirkus pigius flomasterius, greitai jie gali „išsikvėpti“, o pigus drožtukas – laužyti pieštuko šerdį.

„Tas pats pasakytina ir apie trintuką – pigus dažniausiai prastai trina, palieka popieriuje purvinas žymes arba pratrina jį kiaurai, tad kartą nupirkus kokybišką, tikėtina, kad jį keisti reikės rečiau.

Beje, kalbant apie naujoves: jau nieko nestebina cukraus vata, vanile ar kitais kvapais kvepiantys trintukai bei specializuoti rašalo trintukai, kurie, naudodami specialias chemines medžiagas, suardo rašalo daleles ir efektyviai ištrina rašalo žymes – tokie pas mus populiarūs jau ne vienerius metus, tačiau pasaulinėse kanceliarinių prekių parodose jau matėme ir inovatyvių elektrinių trintukų, kurie naudoja motorizuotą antgalį, kad lengvai ir tiksliai ištrintų pieštuko žymes, taip pat populiarėja ekologiški trintukai, pagaminti iš perdirbtų arba biologiškai suyrančių medžiagų.

Kitas svarbus dalykas, į kurį verta atkreipti dėmesį planuojant mokyklinį krepšelį – spalvoti pieštukai. Maži vaikai, mokydamiesi rašyti ir piešti, linkę šias priemones spausti, todėl nekokybiški pieštukai dažnai lūžta, juos reikia dažniau drožti, tad ir susinaudoja jie greičiau.

Bet inovacijos veikia ir kanceliarijos sritį, tad dabar kanceliarinių prekių gamintojai gali pasiūlyti priemonių, kurios padeda to išvengti, pvz., mūsų kolegos tarptautinėse parodose sužinojo apie „amžinus“ pieštukus ir jau įtraukė juos į mūsų prekių asortimentą“, – kas naujo kanceliarinių prekių lentynose pasakoja V. Silevičienė.

Pasak jos, tokie pieštukai itin rekomenduojami jaunesniems vaikams, nes jie turi patentuotą trišonį dizainą, kuris užtikrina patogų laikymą ir optimalų pirštų sukibimą – tai ypač svarbu mokantis taisyklingai laikyti rašymo priemones ir mažinant rankos nuovargį.

Be to, šie pieštukai yra pagaminti taip, kad visas jų ilgis yra rašomoji šerdis, todėl juos galima naudoti iki pat galo nei karto nedrožiant – tokie pieštukai savaime galandasi, kai vaikas jais piešia ar rašo, bet svarbiausia, kad šie pieštukai tarnauja 10 kartų ilgiau nei įprasti spalvoti pieštukai, todėl neabejotinai yra ekonomiškas pasirinkimas.

Optimalus pasirinkimas pirmoko penalo užpildymui – 12 spalvotų pieštukų ir 24 spalvų flomasteriai, kokybiškas trintukas, drožtukas su konteineriu drožlėms, neilga – iki 20 cm – ir lanksti liniuotė bei keli paprasti vidutinio minkštumo pieštukai – jie žymimi HB, o jei minkšti – B raidėmis.

Šių priemonių taip pat nereikomenduojama pirkti pačių pigiausių, nes pigūs pieštukai linkę lūžinėti ne tik drožiami, bet ir lengvai lūžta juos vos kiek stipriau paspaudus.

Ergonomiškas plunksnakotis

Kitas ne mažiau svarbus pirmoko įrankis – plunksnakotis, jų reikėtų turėti du – vienas naudojamas, kitas – atsarginis.

Pedagogai pirmokams rekomenduoja specialiai jiems pritaikytą pirmąjį rašiklį, kuris turi plačią ergonominę laikymo zoną ir patvarią iridžio plunksną – rašymo metu spaudžiant, netirps vaiko pirštai ir plunksna neužsilenks.

Jeigu vaikas kairiarankis, derėtų įsigyti specialiai kairiarankiams skirtų plunksnakočių – jų asortimentas šiais laikais yra tikrai nemažas.

„Kiek tenka domėtis užsienio naujienomis, kitose šalyse ima populiarėti plunksnakočiai, kurie turi integruotas skaitmenines funkcijas, leidžiančias rašyti ant popieriaus ir iš karto užrašus per bevielį ryšį perkelti į skaitmeninį formatą – tai gali būti puikus būdas išsaugoti pamokų užduotis vaikui sąsiuvinį pametus.

Taip pat populiarėja rašikliai, kurie turi integruotus rašalo lygio indikatorius, leidžiančius matyti, kiek rašalo liko, todėl tėvai gali laiku pasirūpinti naujomis rašalo kasetėmis, kad vaikas pamokų metu nepatirtų nesklandumų.

Ar greitai ši tendencija ateis į Lietuvą ir, ar atėjusi prigis – dar anksti pasakyti, tačiau iš naujovių, kurios yra ir pas mus, galima paminėti ištrinamus rašiklius, kurie naudoja temperatūrai jautrų rašalą – jis dingsta, kai trinties metu susidaro šiluma“, – plunksnakočių inovacijas vardija V. Silevičienė.

Kaip pastebi „Pegasas“ Mokyklinių prekių kategorijos vadovė, taip pat aktualu žinoti, kad plunksnakočio plunksna turi kelis storius ir turi savo žymėjimą.

A plunksna rekomenduojama pirmokams, nes yra stora bei turi platų ir minkštą galiuką, kuris leidžia vaikui lengvai valdyti rašymą, todėl dažniausiai naudojama pradedantiesiems rašyti.

M plunksna – universali, vidutinio storio, todėl mėgstamiausia iš plunksnakočių, B plunksna yra storesnė nei vidutinio storio plunksna ir leidžia rašyti storesniu šriftu, o plono rėžio F plunksna rekomenduojama turintiems smulkų raštą.

Dailei – netoksiškos priemonės

„Renkant dailės reikmenis pirmokui, svarbu užtikrinti, kad jie būtų saugūs (tai ypač svarbu renkantis dažus, klijus ir pieštukus), kokybiški (rinkitės aukštos kokybės priemones, kurios ilgai tarnaus) ir tinkamai pritaikyti mažoms vaikų rankoms.

Dailės pamokose vaikai neapsieis ir be piešimo popieriaus, jo reikia dviejų formatų – A4 ir A3, taip pat reikės spalvoto popieriaus ir spalvoto kartono – jis turi būti  vienpusis spalvotas ir dvipusis spalvotas.

Jeigu popierius bus kokybiškas, jis neperšlaps vaikui dažnai teptuką mirkant į vandenį ir nesuplyš karpant aplikacijas.

Dar dailės pamokose vaikui reikės turėti plastilino (geriausia, kad jis būtų pagamintas vaško pagrindu),  lipdymui skirtą lentelę, klijus ir žirkles.

Svarbiausias reikalavimas – jos turi būti bukais galais, o jeigu vaikas kairiarankis – pritaikytos kirpti kaire ranka“, – ką rinktis pataria V. Silevičienė.   

Spaudimui atsparūs sąsiuviniai

„Tai, turbūt, labiausiai nuvertinama kanceliarinių prekių kategorija, nes dažniausiai renkamasi pagal sąsiuvinio kainą, bet ne pagal jo kokybę.

Tačiau jau perėję pirmoko „krikštą“ tėvai gali pasakyti, kad sąsiuvinis yra ne mažiau svarbus nei kokybiškas plunksnakotis ir pigus prašosi keičiamas ne ką rečiau nei pigūs pieštukai.

Kadangi pirmokas, kol mokosi rašyti, labai spaudžia rašymo priemonę, ploni sąsiuvinio lapai dažnai plyšta arba persigeria rašalu kiaurai – štai kodėl geriausia ieškoti tokių, kurių popierius yra ne mažiau nei 80 g/m storio.

Kai kalbėjau apie saiką, jis čia taip pat galioja – jeigu sąsiuviniai kokybiški, pirmokui pakaks 10 sąsiuvinių – penkių ryškiais langeliais ir penkių ryškiomis linijomis, pageidautina su vidinėmis ir išorinėmis paraštėmis.

Kad pirmokėlio motyvacija mokytis rašyti ir skaičiuoti būtų didesnė, galima pirmuosius sąsiuvinius nupirkti su jo mėgstamais herojais ant viršelio arba turinčius papildomų lapų spalvinimui, tačiau vis tiek pirmu smuiku turėtų griežti sąsiuvinio kokybė – lapų storis ir tvirtas susegimas.

Beje, sąsiuviniai kietu viršeliu yra patvaresni ir geriau apsaugo lapus nuo susilankstymo ar sugadinimo, todėl dažniausiai naudojamus rinkitės būtent tokiu viršeliu“, – kaip palengvinti šeimos biudžetui teksiančią naštą pasakoja knygynų tinklo atstovė. 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder