„Tu tiesiog per jautrus“ – kaip atsikratyti gėdos jausti stiprias emocijas.

Mes dažnai griežtai teisiame save už tai, kad nesugebėjome pašalinti nepageidaujamų emocijų, todėl savo diskomfortui pridedame gėdą. Dėl to blogai jaučiamės prastai, sukurdami savikritikos spiralę žemyn: „Kodėl aš negaliu to įveikti? Kodėl aš negaliu būti stipresnis? kas man negerai?"

Mes dažnai griežtai teisiame save už tai, kad nesugebėjome pašalinti nepageidaujamų emocijų, todėl savo diskomfortui pridedame gėdą. Dėl to blogai jaučiamės prastai, sukurdami savikritikos spiralę žemyn: „Kodėl aš negaliu to įveikti? Kodėl aš negaliu būti stipresnis? kas man negerai?"

Nauji santykiai su mūsų emocijomis

Mokymasis interpretuoti savo emocijas per mūsų vertybių objektyvą gali padėti mums suprasti ir pateisinti savo jausmus, sumažinti neigiamą savęs vertinimą ir skatinti užuojautą sau. Mūsų emocijos yra mūsų vertybių atspindys ir nėra gėda turėti tvirtas vertybes.

Pavyzdžiui, jei esame sutrikę dėl to, kad praradome draugą, užuot peikę save už tai, kad esame „minkšti“, galime pasakyti: „Žinoma, tai erzina, draugystė yra viena iš pagrindinių mano vertybių. O tai, kad vertinate draugystę, reiškia, kad esate tas, kuris bus geras draugas ir toliau puoselės draugystę savo gyvenime. Tai taip pat reiškia, kad greičiausiai būsite labai nusiminęs, kai nutrūks draugystė.

Skausmas pabrėžia mūsų vertybes

Ten, kur jaučiame emocinį skausmą, atskleisime savo giliausias vertybes. Ir dažnai mūsų emocijų gilumas yra veidrodinis mūsų vertybių gilumo atspindys. Pavyzdžiui, persileidimo skausmas atitinka to vaiko troškimą ir pabrėžia tokias vertybes kaip meilė ir šeima. Šis supratimas tikrai neištrina skausmo, o įdeda jį į kontekstą. Tai prasminga, todėl mes mažiau linkę atmesti tuos jausmus.

Klientų pavyzdžiai

Štai trys pavyzdžiai klientų, kurių santykiai su nepageidaujamomis emocijomis pasikeitė, kai jie pradėjo žiūrėti į emocijas per savo vertybių objektyvą:

Viena iš psichologo klientų visą gyvenimą kovojo su nerimu. Ligos baimė paskatino ją izoliuoti save. Tai sukėlė dar daugiau kančios ir nerimo, nes ji labai mėgavosi gyvenimu, tačiau atsidūrė nuošalyje. 

Aptarusi emocijų paskirtį, ji suprato, kad nerimas atspindi jos gilią meilę ir dėkingumą gyvenimui, kurio ji nenorėjo prarasti dėl ligos, gyvenimą, kurį ji nori gyventi gerai. Ji prisiminė: „Mano nerimas iš tikrųjų yra tik pačių geriausių mano dalių demonstravimas, visa tai, kuo aš labiausiai didžiuojuosi. Gėda išsisklaidė, o nerimas jai priminė gyventi visavertį gyvenimą.

Dar vienas klientas kreipėsi pagalbos del emocijų reguliavimo. Jo trauminis smegenų sužalojimas sukėlė neslopinamų emocinių reakcijų, o tai reiškia, kad jo emocijos buvo paviršiuje ir buvo lengvai stebimos visiems. Jo balsas drebėjo ir jis verkdavo, kai apimdavo emocijos. 

Jis kovojo su pykčiu, nes jis greitai paaštrėjo ir jis rėkdavo bei neigiamai paveikdavo savo brangiausius santykius. Jo emocijos tapo jo Achilo kulnu. Sužinojęs, kad jo emocijos atspindi svarbias vertybes – jo atveju pirmiausia pagarbą ir teisingumą – jis galėjo pažvelgti į jas iš naujo.

 Po kelių savaičių jis papasakojo apie incidentą, kurio metu jis tapo emocingas, ir aš paklausiau, kaip tai privertė jį jaustis, nes anksčiau tai būtų buvę labai varginanty: „Viskas gerai; Žinau, kad esu tik labai išsivystęs žmogus, todėl jaučiu intensyvesnes emocijas." 

Jo emocijos virto stiprybe, o gal net pasididžiavimo šaltiniu, demonstruojančiu jo vertybes. Ir nors emocijas vis dar sunku sureguliuoti, jų tikslo supratimas sumažino jo jausmų baimę ir dėl to juos lengviau valdo.

Galiausiai buvo dirbama su kliente, kuri visą gyvenimą kovoja su depresija. Visą gyvenimą ji buvo vadinama „jautria“, o jos emocijas nuolat atmesdavo šeimos nariai. Natūralu, kad ji jautė gėdą ir stengėsi vengti emocijų arba atitraukti nuo jų, todėl jautėsi apatiškesnė ir be krypties.

 Tirdama savo emocijų ir vertybių santykį, ji labiau priimdavo savo nepageidaujamas emocijas, o tai leido jai susipažinti su pagrindinėmis vertybėmis ir jas lydinčiomis teigiamomis emocijomis.

Jautrumas buvo nebe nešvarus įžeidimas, o jos vertybių atspindys: užuojauta, meilė ir troškimas užmegzti ryšį. Skausmas vis dar buvo, bet tai buvo prasminga ir nukreipė ją link pilnesnių santykių.

Kiekvienam iš šių asmenų nepageidaujamos emocijos neišnyko, tačiau su jomis susijusi baimė ir gėda – išnyko. Šie nauji santykiai atvėrė gyvenimą, todėl jiems lengviau rizikuoti ir mažiau bijoti nepageidaujamų emocijų. Jie galėjo gyventi visavertiškiau, žinodami, kad jiems nereikia bijoti savo jausmų.

Gėdos paleidimas

Atminkite, kad jei jaučiamės blogai, tai nereiškia, kad su mumis kažkas negerai, mūsų kūnai įspėja apie svarbias vertybes.

Jei jaučiamės blogai, tai nereiškia, kad esame silpni, mūsų emocijos išryškina mūsų vertybių stiprybę.

Jei jaučiamės blogai, mums nereikia bėgti ar atsisakyti tų jausmų, galime juos iššifruoti ir apgalvotai reaguoti.

Mūsų emocijų priėmimas

Suprasdami savo nepageidaujamas emocijas, galime pradėti su jomis kurti naujus santykius. Nors niekada nebus malonu juos patirti ir mes tikrai niekada nenorėsime, kad jie būtų šalia, kai jie neišvengiamai pakelia galvą, galime išsiaiškinti, kodėl jie yra. Galime atskleisti tai, kas mums svarbu. Ir ten rasime geriausias savo dalis, atsispindinčias atgal.

Šaltinis: www.psychologytoday.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder