Ukrainietės meta patogų gyvenimą svetur ir grįžta į savo šalį ginti tėvynės: „nebijome mirties, bijome būti vergais“
Asociatyvi nuotr.
Moterų kariuomenėje – nemažai
Kaip rašo tinklalapis vice.com, Kristina su šeima Italijoje gyveno jau daugiau nei dešimtmetį, dirbo prekybos centre, o laisvalaikiu dainavo vestuvėse. Tačiau prieš metus, augant karinei įtampai prie rytinės Ukrainos sienos, 29 metų ukrainietė grįžo į savo gimtąją šalį ir tapo kare.
Ji puikiai suvokė pavojų, kuriame atsidurs.
„Rizika atsisveikinti su gyvenimu visada yra. Mes nebijome mirties, bijome būti vergais. Būsiu savo žemėje iki paskutinės sekundės“, – „VICE World News“ sakė Kristina, kuri savo pavardę ir vietą nuslėpė dėl saugumo sumetimų.
Ukrainiečių moterų, tokių kaip Kristina, sprendimai ginti šalį nuo Rusijos grėsmių padėjo sukurti kariuomenę, kurioje moterų dalis yra didesnė nei daugelyje kitų pasaulio ginkluotųjų pajėgų.
Gynybos ministerijos duomenimis, 2021 metų pradžioje Ukrainos ginkluotosiose pajėgose buvo apie 57 tūkst. moterų, o tai sudarė 22,8 proc.
Šis skaičius gerokai viršija kaimynines Lenkiją (7,5 proc.) ir Rusiją (4 proc.), taip pat JAV (16 proc.) ir Vokietiją (12 proc.).
Tik keliose šalyse, kuriose vyrai ir moterys šaukiami vienodomis sąlygomis, pavyzdžiui, Norvegija ir Švedija, moterų kariuomenėje yra panašaus ar aukštesnio lygio.
Nepaisant to, kad Kristina yra vienintelė moteris savo padalinyje, ji sakė, kad daro viską tą patį, ką ir vyrai.
Moterys, kurios neturi įgūdžių ir nėra apmokytos, dažniausiai gamina Molotovo kokteilius, ardo kelio ženklus, talkina ligoninėse.
„Mūsų moterys parodo, kad Ukrainos visuomenė padarys viską, kad apsaugotų savo laisvę ir suverenitetą“, – sakė Ukrainos instituto Londone, labdaros organizacijos ir su Ukraina susijusios švietimo veiklos centro, direktorė Olesya Khromeychuk.
Baimės nejaučia
Kai 2014 metais Maskva aneksavo Krymą ir rėmė separatistus Ukrainos rytiniame Donbaso regione, daugelis moterų prisijungė prie ginkluotųjų pajėgų.
Iš pradžių joms nebuvo leista užimti kovinių pareigų, nors kai kurios vis tiek rado būdų, kaip apeiti teisinius apribojimus.
Metams bėgant, pasirodė pranešimų apie diskriminaciją dėl lyties, tačiau 2018 m., priėmus karinį lyčių lygybės įstatymą, armijoje moterims buvo suteiktos lygios teisės kaip ir vyrams, o tai paskatino esminius visuomenės pokyčius.
Praėjusį gruodį, atnaujinus Gynybos ministerijos reglamentą, buvo reikalaujama, kad 18–60 metų moterys, laikomos tinkamomis karinei tarnybai, užsiregistruotų ginkluotosiose pajėgose, kad jos galėtų būti mobilizuojamos karo metu.
„Atsižvelgiant į tai, kad prie mūsų sienų yra daugiau nei 122 000 Rusijos karių, sprendimas atrodo logiškas, savalaikis ir protingas“, – žurnalistams sakė tuo metu Ukrainos parlamento narė Oleksandra Ustinova.
Vasario mėn. Ukrainos valdžia paskelbė, kad į teritorines gynybos pajėgas – karinio rezervo padalinį, kurį sudaro civiliai rezervistai, ketina priimti daugiau nei 1,5 milijono civilių.
Praėjusiais metais Yevheniia Chekh nusprendė, kad prisijungti prie tokio padalinio yra jos nacionalinė pareiga.
Prieš metus ji buvo kosmetologė, gyvenusi centrinėje Ukrainos Poltavos srityje.
Dabar ji taip pat yra savo vietinio rezervo dalinio narė. Prieš invaziją Y. Chekh šeštadienius leisdavo karinėse pratybose, todėl šiandien 46 metų moteris sako, kad dėl kovos neturi jokios baimės ir dvejonių.
„Dabar visa Ukraina ir ukrainiečiai kariauja su Rusijos armija, – sakė ji. – Jaučiuosi ryžtinga ir pasitikinti, be baimės ir gailesčio priešui“.
Tokios moterys šiandien gina Ukrainą ir su didžiausia viltimi laukia šviesesnio rytojaus.