Ką mėgstamiausias kavos gėrimas pasako apie jūsų asmenybę?

Vidutinė puodelio kavos kaina jau peržengė 2 eurų ribą: brangiausia ne sostinėje

(1)

Nemažai žmonių savo gyvenimo be kavos neįsivaizduoja, o norint pasimėgauti šiuo gėrimu kavinėje kasmet tenka atseikėti vis daugiau. Puodelis juodos kavos Lietuvoje jau kainuoja 2,10 euro, tačiau daugiausiai moka ne Vilniaus, o Ukmergės gyventojai – 2,20 euro. Kavinių atstovai pakomentavo tendencijas bei atsakė į amžiną klausimą apie kainų skirtumus tarp Lietuvos ir Italijos.

Brangiausia – ne Vilniuje 

Kavos puodelio kainą galima vadinti tam tikru lakmuso popierėliu, kuris parodo bendrą situaciją šalyje. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 100 mililitrų puodelis juodos kavos Lietuvoje balandį kavinėse vidutiniškai kainavo 2,10 euro (prieš metus – 1,88 euro). 

Susiję straipsniai

Rekomenduojame

Įdomu, kad tarp lyginamų miestų brangiausiai puodelis šio gėrimo kainavo Ukmergėje – 2,2 euro (prieš metus – 2,1 euro). 

Tiesa, institucija pateikia tik 16 miestų duomenis. 

Vilniaus gyventojai mokėjo 2,11 euro (praėjusių metų balandį – 2 eurus), Kauno – 1,96 euro (prieš metus – 1,88 euro), Klaipėdos – 1,98 euro (anksčiau – 1,93 euro). 

Puodelis juodos kavos Šiaulių kavinėse kainavo 1,88 euro (prieš metus – 1,75 euro), Panevėžyje – 1,7 euro (anksčiau – 1,66 euro). 

Kokios tendencijos mažesniuose miestuose? Pavyzdžiui, Kėdainiuose vidutinė kaina buvo beveik tokia pati kaip Vilniuje – siekė 2,10 euro (anksčiau kainavo 1,93 euro), Mažeikiuose juoda kava atsiėjo 2,07 euro (anksčiau – 2 euro). 

Mažiausiai už juodą kavą kavinėje mokėjo Varėnos ir Telšių gyventojai, atitinkamai – po 1,5 euro. Kaina, lyginti su praėjusiais metais, Varėnoje nesikeitė, o Telšiuose ji anksčiau siekė 1,43 euro. 

Žaliavų kainos nešokinėja 

Kaip kainų tendencijas komentuoja kavinių tinklai? Pasak „Taste Map“ bendraturtės Ievos Ivonės, daugiausia įtakos brangimui daro šįmet panaikinta pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata. 

„Kadangi valstybė nuėmė galiojusį 9 proc. lengvatinį tarifą, dar padidėjo minimali alga, mes atlikome skaičiavimus ir tam, kad išsilaikytume ir žmonėms išmokėtume atlyginimus, ryžomės kainas pakelti 12–15 proc.“, – „Delfi“ sakė I. Ivonė. 

Pašnekovė įvardijo, kad jos kavinių tinkle puodelis espreso ir juodos kavos kainuoja po 2,40 euro, kapučino – apie 2,90 euro. 

Kai kurios žaliavos, pavyzdžiui, pienas, išsiskiria palankiomis tendencijomis kainų prasme. 

„Pieno produktų kainas tiekėjai šiemet pirmą kartą sumažino. Tai buvo malonus žingsnis, nors nuleidimas nedidelis – apie 6,5 proc. Iki tol visą laiką vyravo augimas.

Kalbant apie pačią kavą – jos kainų pasikeitimus dažniausiai bandome balansuoti savo sąskaita. Kartais žaliava pabrangsta, kartais atpinga, tai kaskart pasikeitus žaliavos kainoms nekeičiame kainų, darome tai tik tada, kai yra būtina“, – pastebėjo I. Ivonė. 

Keturių „Brew“ kavinių bendrasavininkė Agnė Dėdinskienė antrino, jog kainas privertė kelti nuimta mokestinė lengvata. Čia gėrimų brangimas taip pat siekė apie 12 proc. Žaliavinės kavos kainos, jos teigimu, šiuo metu nusistovėjusios. 

Juoda kava čia neruošiama, tačiau palyginimui ji paminėjo, jog puodelis amerikietiškos kavos (angl. Americano) kainuoja 3 eurus, kapučinas – 3,5 euro.

„Caffeine“ tinklą valdančios „Reitan Convenience“ marketingo ir komunikacijos vadovė Lina Kaminskaitė atskleidė, kad šiemet dėl panaikintos PVM lengvatos ir brangstančių žaliavų kainos kavinėse augo maždaug 10 proc. 

Pakomentavo, kodėl Italijoje pigiau 

Amžinas klausimas – kodėl italai už kavą moka mažiau? Pašnekovės kaip vieną iš priežasčių paminėjo žaliavas. 

„Aš labiau atstovauju rūšinei kavai, kuri labai smarkiai skiriasi nuo komercinės kavos. Šiuo atveju nelabai galime lyginti, nes Italijoje dažniausiai naudojama robusta žaliava, o ne arabika.

Jei naudojama arabika, ji tikrai nėra rūšinė, nes italai labai mėgsta stiprią, klasikinę tamsaus skrudinimo kavą. Dažniausiai ten naudojama paprastesnė žemesnio lygio žaliava, tai jos ir kaina yra atitinkama“, – aiškino A. Dėdinskienė. 

Rūšinės kavos kainos, pašnekovės teigimu, Italijoje būtų ne ką mažesnės, o gal net ir didesnės. „Lietuvoje nuėjus į paprastą kavinaitę, kuri naudoja pigiausią žaliavą, turbūt irgi espresso galima atsigerti už 1,2 euro. Mes specializuojamės rūšinėje kavoje, kurios pasaulyje užauginama tik 2 proc.“

„Delfi“ yra rašęs, kad puodelį kapučino Italijos mieste Turine galima išgerti už 1,3 euro. 

A. Dėdinskienei antrino ir I. Ivonė, kuri pastebėjo, kad italai turi ir kitokią kavos gėrimo kultūrą, ten atsigerti jos kavinėje yra būtinybė. 

„Vienas iš faktorių, be abejonės, yra žaliava, nes mes patys importuojame, patys skrudiname žalias kavos pupeles, naudojame tik rūšinę kavą, ne mišinius. Kiti faktoriai – Italijoje kultūriškai taip susiklostę, kad espresas joje turi kainuoti iki euro, tai privaloma darbininkų klasei. Pas mus restoranai ir kavinės visada buvo premium klasės paslauga, nors ir tai keičiasi – šiandien turbūt daugelis gali sau leisti atsigerti kavos kavinėje, bent jau Vilniuje“, – svarstė I. Ivonė. 

Ji įvardijo, kad paklausiausios vasarą yra šaltos ir pieniškos kavos, nors parduodama ir daug juodos kavos. Labai populiari yra ir mačia. 

Savo ruožtu A. Dėdinskienė sakė, jog daugiausia parduodama amerikietiškos kavos, latės ir „flat–white“ kavos. 

„Caffeine“ tinkle, pasak L. Kaminskaitės, mėgstamiausiu klientų gėrimų išlieka karamelinė latė, šiltuoju sezonu ypač populiarios šaltos kavos, auga „cold brew“ mėgėjų ratas. 

„Šiuo metu didelį šuolį demonstruoja mačios (tiek gazuotos, tiek karštos, šaltos ar su priedais) populiarumas“, – pastebėjo L. Kaminskaitė.

Regionuose kavos gėrėjų daugėja 

Kiek kitokias tendencijas įvardijo Kėdainių kavos baro „Kavamanija“ savininkas Benas Cechanavičius. Jo teigimu, žmonės daugiausia geria pieniškas bei kavas su skoniais. 

Puodelis juodos kavos čia kainuoja 1,70 euro, kapučinas – 2,10 euro. Kaina, kaip ir kitur, čia kilo apie 10–12 proc. 

Lankytojų srautu verslininkas nesiskundė. 

„Kėdainiai yra priskiriami prie turistinių miestų dėl senamiesčio ir kitų dalykų. Vasara mums labiau yra sezonas negu žiema. Kol kas skųstis labai negalime, nes po koronaviruso šeimų turizmas po Lietuvą vis dar egzistuoja. Ypač savaitgaliais matome, kad Kėdainius tikrai lanko“, – sakė B. Cechanavičius. 

Jo teigimu, kavos kaina jo valdomoje kavinėje, palyginti su didmiesčių įkainiais, yra „net labai konkurencinga“. 

„Mūsų galutinis tikslas ne tiek yra pelnas, kiek miestiečių poreikių patenkinimas. Net ir psichologiškai nesinori juodos kavos puodelį, kuris pagaminamas ganėtinai greitai, įkainoti arti trijų eurų. Tikrai to nebus“, – užtikrino jis. 

Paklausus, kaip vertina kavos gėrimo kultūrą Kėdainiuose, jis pastebėjo, jog ši tikrai gerėja, apie 20 proc. klientų yra vietiniai, kurie šio gėrimo užsuka nuolat. 

Dar kartą šįmet kelti kainų, pasak kavinės savininko, neketinama.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder