Vitaliaus ir Albino santuoką paliudijo rekordinis žmonių skaičius, santuokos liudijimą bus galima pamatyti ir „MO muziejuje“
(1)Balandį Lietuvą apskriejo žinia apie 52 metus kartu praleidusios poros – Vitaliaus (70 m.) ir Albino (85 m.) – humanistinę santuokos ceremoniją.
Sujaudinti daugiau nei pusę amžiaus trunkančios meilės istorijos, šalies vestuvių paslaugų tiekėjai vyrams padovanojo ceremoniją, į kurią jų ryšio paliudyti susirinko daugiau kaip 100 žinomų šalies žmonių.
Iškart po ceremonijos žmogaus teisių portale manoteises.lt paskelbtas kvietimas paliudyti Albino ir Vitaliaus santuoką ir elektroniniu būdu. Tokį santuokos liudijimą pasirašė 21 180 žmogus. Pasitinkant Tarptautinę dieną prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją santuokos liudijimas bei visi parašai įteikti Vitaliui bei Albinui jų namuose.
„Negaliu patikėti, kad parašų tiek daug! Perskaitysiu kiekvieno žmogaus vardą, esu be galo dėkingas kiekvienam ir kiekvienai“, – sakė Vitalius, rankose laikydamas daugiau nei 500 popieriaus lapų su liudytojų vardais.
Toks santuokos liudytojų skaičius rekordinis – tai vienintelė santuoka Lietuvoje, kurią paliudijo keliasdešimt tūkstančių žmonių.
„Humanistinės santuokos liudijimas yra simbolis, suteikiantis vilties ir pripažinimo. Tai, kad prie dovanos šiai porai prisidėjo tiek savo srities profesionalų, ir daugiau negu dvidešimt vienas tūkstantis pilietiškų žmonių, reiškia, kad visuomenė yra atvira meilei“, – sako organizacijos „Laimingas žmogus“ direktorė Urtė Žukauskaitė-Zabukė .
„Paradoksalu ir liūdna, kad santuoka – rekordininkė valstybės akyse negalioja. Teisiniu požiūriu tos pačios lyties šeimose gyvenantys partneriai Lietuvoje ir toliau laikomi svetimais žmonėmis.
Tai didžiulė mūsų valstybės moralinė skola šiai ir kitoms poroms, kurios politikai niekaip negeba grąžinti“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.
Su unikalia Vitaliaus ir Albino meilės istorija bei humanistinės santuokos liudijimu bus kviečiami susipažinti ir „MO Muziejaus“ lankytojai Vilniuje, kuriame balandį vyko ceremonija. Iki birželio 8 d. muziejuje bus eksponuojamos nuotraukos bei santuokos liudijimo kopija su parašais. Lankytojams nuskaičius QR kodą, jie bus nukreipti į Vitaliaus ir Albino istoriją, papasakotą LRT radijo dokumentikai.
„MO muziejuje siekiame kurti dialogo erdvę visuomenei aktualiomis temomis ir turime tvirtą poziciją žmogaus teisių klausimu.
Šiuo metu veikiančioje didžiojoje parodoje „Šito pas mus nėra“ žvelgiame į už priimtinos, neva visuotinės normos besislepiančią realybę, kurioje, deja, taip pat turi gyventi savo santykių įteisinti negalinčios tos pačios lyties poros.
Tai, kad 52–jus metus vienas kitą mylintys žmonės savo ryšį įprasminti gali tik simboline ceremonija, yra skaudus realybės nepriėmimo, besidriekiančio iki šių dienų, pavyzdys.
Tačiau tikime, kad ši simbolinė santuoka, kurią paliudijo tūkstančiai žmonių, taps dar vienu postūmiu visuomenėje taip laukiamiems pokyčiams“, – teigia MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė.
Tarptautinė diena prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją visame pasaulyje minima gegužės 17 d., prisimenant 1990 m., kai homoseksualumas išbrauktas iš ligų sąrašo.
Rašyti komentarą