Ar lengva valdyti šalį, artėjant prie 90-ies?
Šios šiaurės šalies monarchas, nepaisydamas jį persekiojančių ligų, stebina savo aktyvumu. O jo norui likti soste iki paskutinės gyvenimo dienos yra priežasčių.
Gana platūs įgaliojimai
Haroldas V - seniausias valdantysis monarchas Žemėje. Jis sėdo į sostą 1991 m. sausio 17 d., pakeitęs mirusį savo tėvą Olafą V. Pagal šalies Konstituciją, priimtą 1814 m. (tiesa, laikui bėgant ji buvo šiek tiek keičiama), Norvegijos monarchas turi gana plačius įgaliojimus. Jis yra vykdomosios valdžios galva, skiria ir atleidžia vyriausybės narius ir kitus aukščiausius valstybės pareigūnus.
Tiesa, visus Haroldo priimtus nutarimus savo parašu tvirtina ministras pirmininkas. Pastaraisiais metais karalius daugiausia rūpinasi reprezentaciniais reikalais, o vykdomosios valdžios funkcijas deleguoja vyriausybei. Paprastai kartą per savaitę monarchas susitinka su parlamento nariais, tvirtina priimtus įstatymus. Be to, karalius savo rūmuose priima kitų valstybių vadovus.
Užsienio politika - taip pat jo sritis. Norvegijos karalius, pavyzdžiui, gali pasirašyti ir nutraukti sutartis su kitomis šalimis ir net turi teisę gindamas savo šalį pradėti karą arba, priešingai, sudaryti taikos sutartį. Būtent karalius Norvegijoje yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Beje, kol bažnyčia šioje šalyje nebuvo atsiskyrusi nuo valstybės, Norvegijos karalius buvo ir bažnyčios galva.
Norvegijos monarchija - ypatinga, daugiau kaip tūkstančio metų tradiciją turinti valdymo forma, ir karalius čia, kaip ir Anglijoje, - valstybės simbolis ir stabilumo garantas. Sprendžiant iš daugybės apklausų šalyje rezultatų, tokia valdymo forma norvegus visiškai tenkina. Piliečiai sako, kad monarchija jiems - nuspėjama ir stabili valdymo forma, ir jų visai netrikdo tai, kad karaliui - arti 90-ies.
Pastaraisiais metais pasaulio žiniasklaida dažnai pranešdavo, kad Haroldas V serga, dėl kai kurių ligų jam tekdavo gultis į ligoninę. Jis jau yra patyręs širdies operaciją, be to, gerokai jaunesnis įveikė onkologinę ligą.
Šalies gyventojus labai nugąsdino Haroldo griuvimas prieš metus. Tada karalius su žmona, karaliene Sonja, atvyko į Daniją, į susitikimą, skirtą dviejų šalių santykių stiprinimui. Lipdamas laiptais aukštyn raudonuoju kilimu, 86 metų karalius suklupo, laimė, labai greitai atsistojo..
Jį beveik palaidojo, bet ...
Vasario mėnesį monarchas vėl sunegalavo, ir labai rimtai. Oficialaus vizito į Malaiziją metu jis pateko į ligoninę: iš pradžių buvo pranešama, kad jis pasigavo kažkokią infekciją, o paskui paaiškėjo, kad stacionare jam buvo implantuotas širdies stimuliatorius, kad normalizuotųsi širdies ritmas.
Po to karalius viešai nesirodė du mėnesius ir piliečiai nusprendė, kad Haroldas nebegrįš, tai yra, net ir pasveikęs išeis užtarnauto poilsio - perduos valdžią įpėdiniui, o pats mėgausis „pensija". Tačiau monarchas ne tik pasveiko, bet ir „persikrovė". Neseniai paskelbta, kad Haroldas V vėl vykdo karališkąsias pareigas.
„Neplanuoju atsisakyti sosto ir pasitraukti", pareiškė jis. Tokį sprendimą jis paaiškino tuo, kad davė karaliaus priesaiką, o ji įpareigoja tarnauti šaliai visą gyvenimą. Tiesa, dabar Haroldo dienotvarkė gerokai pasikeis. Oficialių renginių, kuriuose jis dalyvaus, liks mažiau ir jie bus kuklesni, juk valdovui negalima jaudintis ir dėti pernelyg daug pastangų.
Reikia pasakyti, kad visokios ligos, net labai rimtos, Haroldui, pratusiam gyventi labai aktyviai, niekada nebuvo kliūtis. Štai prieš 7 metus jis dalyvavo buriavimo pasaulio čempionate, vykusiame Ontarijo ežere. Per lenktynes jam teko nakvoti savo jachtoje. Po tų varžybų jis buvo pramintas „karaliumi - jūreiviu".
Tai, kad karalius vėl „rikiuotėje", šalies gyventojus nudžiugino ir įkvėpė.
Rašyti komentarą