Buriavimo mokykla Šventojoje: vis dar klaustukas

(1)

Vyriausybės teisininkai suabejojo siūlymu leisti Šventosios uostą naudoti kaip vaikų buriavimo mokymo bazę, nors tokios idėjos neatmeta. Buriuotojų bendruomenės atstovai teigia, kad ši vieta būtų tobula tokiai veiklai, o Lietuva visame pasaulyje dar labiau išgarsėtų kaip jūrinė valstybė.

Naudoti šį uostą su buriavimu susijusioms neformaliojo švietimo veikloms skatinti siūlo viena iš Šventosios jūrų uosto įstatymo pataisų, tačiau ją įvertinusi Vyriausybės teisės grupė savo išvadose teigia, kad tokio skatinimo uosto teritorijoje negali būti.

„Uosto teritorija yra skirta laivams įplaukti ir išplaukti, stovėti, aprūpinti, kroviniams perkrauti, taip pat keleiviams aptarnauti, pastebime, kad loginiu aspektu teritorija savo esme negali vykdyti jokio skatinimo“, - skelbia praėjusią savaitę paviešinta išvada.

Teisininkų manymu, siūlymo rengėjai nepakankamai aiškiai pagrindė, kodėl plečiant uostą buriavimas teiktų naudą.

„Sistemiškai vertindami siūlomą papildymą dėl neformaliojo švietimo, pastebime, kad aiškinamajame rašte turėtų būti detaliau pagrįsta, kodėl iš visų su laivyba susijusių sričių pasirinkta būtent buriavimo veikla ir kaip konkrečiai ji galėtų prisidėti prie naudų plėtojant uosto veiklą“, - rašoma dokumente.

Be to, siūloma atsakyti į klausimą, ar tokiam skatinimui nepakanka dabartinės paskirties: „Turėtų būti pagrįsta, kodėl šiuo metu numatyta viena iš uosto paskirčių - priimti pramoginius, mažuosius ir sportinius laivus, yra nepakankama tikslams pasiekti.“

Pradedantieji nemato jūros

Lietuvos buriuotojų sąjungos (LBS) prezidentas Raimundas Daubaras sako, kad organizacija su Palangos savivaldybe jau kurį laiką intensyviai siekia, kad Šventosios uostas būtų atvertas sportininkams, kurie tokiu atveju turėtų vienintelę galimybę šalyje treniruotis jūroje.

„Mūsų sportininkai yra pasiekę gerų rezultatų nepaisant to, kad treniruojasi vidaus vandenų sąlygomis, o kai vaikai išvyksta į čempionatus, vykstančius jūroje, jie pirmą kartą susiduria su banga, tai apsunkina jų pasirodymus. O jeigu Šventosios uostas atsidarytų buriuotojams, tai būtų naujas etapas sportininkams: mes ir taip esame olimpiadose medalių laimėję, tikrai yra talentų, o kai atsidarys vartai į jūrą, bus dar geriau. Tik iš Šventosios uosto mūsų sportininkai gali plaukti tiesiai į jūrą, nes iš Klaipėdos yra per toli, reikia plaukti per visą kanalą“, - „Vakarų ekspresui“ teigė R. Daubaras.

Klaipėdos buriavimo mokyklos „Žiemys“ vadovas Laurynas Juodeška pritaria, kad dabartinės sąlygos apsunkina vaikų parengimą.

„Patirties jūroje trūksta, o nuvažiavus į varžybas Latvijoje ar Estijoje jie su jūra susiduria pirmą kartą“, - teigė jis „Vakarų ekspresui“.

Tobula vieta mokyklai

Buriuotojų sąjungos vadovo R. Daubaro teigimu, LBS tiesiogiai įstatymo pataisų nerengia, jomis rūpinasi Palangos savivaldybė: „Savivaldybė turi visas kompetencijas, o buriuotojų sąjunga tik savo aktyvumu pastūmėjo tokioms pataisoms.“

Buriuotojų žiniomis, Šventosios uostą valdanti Palangos savivaldybė jame yra numačiusi vietą buriavimo mokyklai.

L. Juodeška sako, jog ten būtų tobula vieta vaikams mokyti.

„Ten yra tobula vieta, mokykla ten seniai turėjo būti. Dabar buriavimas vaikams yra labai sunkiai prieinamas vien dėl logistinių priežasčių, absurdas, bet iš Palangos vaikams buriuoti reikia važiuoti į Dreverną“, - kalbėjo L. Juodeška.

Mokyklos vadovas teigė, kad apie galimybę mokytis buriuoti Šventojoje diskutuojama jau labai seniai, ji svarbi ne tik pajūrio kraštui, bet ir visai Lietuvai - jūrinei valstybei.

„Iš principo idėja Šventosios uoste mokyti buriuoti vaikus yra sena kaip gyvenimas, tas poreikis jaučiamas ne tik Klaipėdos krašte, visa Lietuvos buriuotojų bendruomenė yra suinteresuota tokia prieiga prie jūros, kad šalies garbę varžybose ginantys sportininkai galėtų treniruotis jūroje savo namuose“, - sakė treneris.

„Linkiu sėkmės visiems, kurie dirba tuo klausimu, kad viskas būtų pasiekta kuo greičiau. Tai labai svarbu mums, kaip jūrinei valstybei. Jūrines tradicijas reikia diegti anksčiau, greičiau - nuo pat mažumės, dabar tai prarandame“, - pridūrė L. Juodeška.

LBS prezidentas R. Daubaras sako, kad buriuotojai nesiekia išskirtinių sąlygų ir supranta, kad Šventosios uostas valstybei reikalingas ir dėl kitų priežasčių: žvejybos, pramoginės laivybos, krašto saugumo ir energetinės nepriklausomybės stiprinimo.

Būtent Energetikos ministerija yra parengusi Šventosios jūrų uosto įstatymo pataisas, kuriose ir numatyta papildoma galimybė buriavimo skatinimui. Ministerija taip pat siekia pataisų, kuriomis būtų atvertas kelias uoste ateityje priimti laivus, aptarnaujančius būsimąjį vėjo jėgainių parką Baltijos jūroje.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder