Klaipėdiečių menininkų darbuose – jūros stichija ir uosto motyvai

Šie metai pažymėti Klaipėdos jūrų uosto perdavimo Lietuvai 100-mečiu. Lietuvos valstybingumui reikšmingas įvykis vasarą paminėtas įvairiais renginiais, o šiandien Uosto direkcijoje atidaryta Klaipėdos menininkų paroda „Jūros stichijos nugludinti..." vainikuoja uosto renginių ciklą.

Lietuvai 1923 m. atgavus Klaipėdą, birželio 27-ąją šaliai buvo perduotas ir Klaipėdos uostas. Anot istorikų, tai buvo laimėjimas, anuomet leidęs Lietuvai išsivaduoti iš priklausomumo nuo prekybos su viena užsienio rinka, atvėręs kelius su pasauliu. Neatsitiktinai Klaipėda tuomet vadinta Lietuvos ekonominio savarankiškumo garantu.

Jūros stichija, gražuoliai į Klaipėdos uostą per vartus įplaukiantys laivai ar bures keliantys burlaiviai, bangų glostomas smėlis – tai impulsas menininkų kūrybai. Pasak menotyrininkės Agotos Bričkutės, Klaipėdos uostas savo turtingu kultūriniu ir gamtiniu paveldu, laisvės pojūčiu prisodrinta atmosfera nenustoja virpinti dailininkų vaizduotės.

„Yra šventės, kurios praeina akimirksniu, bet yra šventės, kurios tęsiasi ilgai. Viena tokių – uosto perdavimo Lietuvai šimtmetis, kuris yra svarbus valstybingumo, ekonomikos prasme, o taip pat ir dvasine. Tad šiandien neatsitiktinai turime žinomų Klaipėdos menininkų parodą, kurie pasirinko tematiką „jūros stichijos nugludinti". Šiuose darbuose matome, kad jūra gali nugludinti miesto peizažą, gražuolį laivą, bet gali nugludinti ir mūsų širdis",  – atidarydamas parodą sakė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Anot menotyrininkės A.  Bričkutės, itin reikšmingas vandens ir vėjo stichijų poveikis menininkams, kurie neretai sielos užuovėją, ramybę ir kūrybinį polėkį atranda gyvendami prie jūros. Būtent tokie, alsuojantys jūros ritmu, yra jubiliejinėje parodoje, vyksiančioje Klaipėdos uosto direkcijoje, pristatomi klaipėdiečiai dailininkai Ernestas Žvaigždinas, Antanas Garjonas ir Simas Žaltauskas.

Klaipėdiečių kūryba išsiskiria iš kitų Lietuvos menininkų ne tik vietos dvasią atspindinčiais pajūrio regiono gamtiniais, urbanistiniais ir industriniais peizažais, charakteringomis uosto motyvų (laivai, burės, jūra, inkaras, kt.) variacijomis, bet ir jūros suformuotu meniniu temperamentu – lyrišku, drąsiu ir nuoširdžiu. Parodoje pristatomi autorių darbai reprezentuoja subjektyvų, autentišką santykį su uostu, atskleidžia jau kone reiškiniu tapusį klaipėdiečio menininko identitetą. Vienoje ekspozicijoje atsidūrę menininkai dalinasi neišsenkančia meile gimtajam miestui, o jų tapomi paveikslai yra dedikuojami pajūrio regionui. Neužšąlantis Klaipėdos jūrų uostas užtikrina nuolatinį įkvėpimą pastariesiems autoriams, prisotina jų kūrybą kintančių būsenų ir nuotaikų uosto motyvais.

Visi parodoje pristatomi profesionalūs dailininkai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai, ramybę ir įkvėpimą, užuovėją, užklupus egzistenciniam nerimui, atranda žvelgdami į jūros platybę ir tolimą horizontą. Parodoje „Jūros stichijos nugludinti.." išskirtinė galimybė  iš naujo įvertinti tai, ką turime geriausia ir atrasti savo santykį su miestu prie jūros.

Paroda Uosto direkcijoje veiks iki 2023 m. gruodžio mėn. pabaigos.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder