„Lietuva“ jau ruošiasi „The Tall Ships Races 2023“

Spalio 27 d. jachta „Lietuva“ buvo keliama ant kranto žiemos poilsiui. Jos kapitonas Osvaldas Kudzevičius sako, kad kitais metais, jeigu pavyks gauti finansavimą, su šiuo laivu ketinama dalyvauti tarptautinėje burlaivių regatoje „The Tall Ships Races 2023“, kuri vyks Šiaurės jūroje.

Laivas turėtų išplaukti birželio viduryje, regata prasidės birželio pabaigoje ir baigsis rugpjūčio viduryje. „Reikia turėti du su puse mėnesio laisvo laiko.

Bandysime ką nors galvoti, gal mane pakeis kiti kapitonai. Būtina surinkti įgulą, daugiau naujokų, nes projektas ilgas, žmonės ne visada turi tiek atostogų ir gali tiek sau leisti, reikia palikti laiko ir šeimai“, - „Vakarų ekspresui“ sakė O. Kudzevičius.

Po kapitalinio remonto, trukusio daugiau kaip dvejus metus, laivas toje regatoje dar nedalyvavo. Ankstesnėse regatose įgulai daug laiko tekdavo vis ką nors remontuoti.

„Chebra“ sakė, kad per varžybas labiau išmoko remontuoti laivą nei buriuoti„, - sakė jachtos “Lietuva" kapitonas. Jis tikisi, kad 2023-iųjų regatoje įgulai pasiseks geriau, nes tikrai tiek dėmesio nereikės skirti jachtos techninei būklei, bus galima daugiau laiko palikti buriavimui, įgulos mokymui.

Jau reikia galvoti apie bures

Po kapitalinio remonto Klaipėdos miesto savivaldybės jachta „Lietuva“ vėl pagal panaudos sutartį, kaip ir prieš tai, penkeriems metams yra perduota VšĮ sporto klubui „Ostmarina“, kuriam vadovauja ilgametis „Lietuvos“ kapitonas O. Kudzevičius. Vienų jau, galima sakyti, nebėra.

Legendinis laivas paprastai stovi Klaipėdos pilies uoste, o kai būna iškeltas ant kranto - bendrovės „Klaipėdos laivų remontas“ (KLR) gamybinėje teritorijoje, kur nuomojama jam vieta.

Už visa tai, be abejo, reikia mokėti, nepaisant to, kad „Lietuva“ yra Savivaldybės laivas. Sutartyje nėra tokio punkto, kad KLR jį turėtų šefuoti.

Pasak kapitono, per žiemą reikės pasidaryti ne vieną smulkų darbelį - tai, žiūrėk, lemputė aprasojo, tai kažkur vandenį praleidžia, tai dar kokia nors smulkmena išlenda.

Jau ir burės senos, reikia galvoti apie naujas. Vienos buvo pasiūtos laivą remontuojant, bet burės toks daiktas, kad nepaisant to, ar yra naudojamos, ar ne, net ir gulėdamos padėtos susidėvi. Pasak O. Kudzevičiaus, paturistauti gal dar užtektų ir senų burių, bet varžybose su jomis jau būtų sunku.

"Kad ir koks laivas būtų, rūpesčių dėl jo bus visada. Jeigu jis naudojamas, mažiau jam kas nutinka nei tada, kai stovi. Kitais metais dar bandysime dalyvauti regatoje su senomis burėmis, o paskui žiūrėsime. Dabar jos labai brangiai kainuoja.

Anksčiau burių komplektą galėjai nusipirkti už 60 tūkst. eurų, o dabar net bijau klausti, kiek bekainuoja.

Bet va, kartą nusiperki ir paskui 5 metus turi", - sako kapitonas.

Jaukinosi laivą

Pasak kapitono, šie metai jachtai „Lietuva“ buvo geri. Po pandemijos ir remonto visi buvo pasiilgę plaukimo laivu, noriai visur dalyvavo. "Dalyvavome tarptautinėje Gorro regatoje Rygos įlankoje. Ten mūsų pasiekimai labai kuklūs. Mes bandėme laivą, ieškojome centruotės.

Mūsų tikslas buvo pasižiūrėti, kokios būklės yra laivas, kokie jo minusai, kokie pliusai, ką žiemą galėtume pasitvarkyti. Pamatėme, kad vairo plunksna nelabai tinka. Norisi, kad tas senas laivas dar galėtų varžytis ir su naujesniais. Nors tai, galima sakyti, yra daugiau tikėjimo nei galimybių klausimas", - mano O. Kudzevičius.

Kapitonas labai norėtų, kad „Lietuvos“ įgulą papildytų daug jaunų žmonių. „Šiemet labai pravertė buriavimo mokyklos “Žiemys„ jaunimas, išeinantis iš didžiojo sporto, atėjęs pas mus.

Labai neblogi vaikinai, nori buriuoti, bet jiems 17-19 metų, jie nori ir pinigų užsidirbti, ir su merginomis padraugauti. Jau kitokia karta, reikia prie jų kažkaip taikytis. Keli vyresni naujokai šaunūs, daug buriuoja“, - pasakojo kapitonas.

Nori įdomesnių projektų

Klubas „Ostmarina“ šiuo metu turi 14-16 žmonių, o buriuojančių „Lietuvos“ įgulos narių - apie 55. Norint dalyvauti regatoje „The Tall Ships Races 2023“ reikėtų turėti 48 įgulos narius, kurie plauktų.

Iš jų turėtų būti apie 16 jaunimo atstovų - nuo 16 iki 25 metų. „Pavasarį rinksime naujus narius. Paskelbsime apie tai ir jachtos “Lietuva„, ir “Ostmarinos„ feisbuko paskyrose. Nauji nariai pradeda skambinti ir po truputį rinktis žiemą“, - sakė kapitonas.

Sporto klubas turi ir antrą nedidelį laivą, bet jam vis neužtenka laiko ir jėgų. Jis jau kokius 7 metus tvarkomas ir niekaip nesutvarkomas. Tai pinigų pritrūksta, tai žmonių, tai noro. Esminė problema, žinoma, finansai.

„Turime tikslų gal net visiems ketveriems metams. Labai norėtume didesnių, įdomesnių projektų. Tačiau viskas priklauso nuo to, kiek finansų surinksime, kiek bus rėmėjų ir buriavimo entuziastų.

Net ir žiemą laivas galėtų dalyvauti kokiose nors varžybose pietų šalyse. Kapitonų, kurie galėtų plukdyti laivą, Lietuvoje tikrai yra. Manau, prisidėtų ir kiti klubai“, - sakė O. Kudzevičius.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder