Grupei dabar priklauso Palangos „Saulės klubas“, VšĮ „Metų rievės“, A. Tapino individuali prekybos įmonė, A. Valiuko valčių nuomos ir žvejybos įmonė, S. Jarulio įmonė, bendrovė „Būtingės žuvis“, Lajausko žvejybos įmonė ir Palangos savivaldybė.
Grupės veikla yra grindžiama partneryste tarp pilietinės visuomenės, verslo ir vietos valdžios, įstatai numato, kad nė viena interesų grupė nekontroliuotų sprendimo priėmimo.
Apie jau atliktus ir planuojamus grupės darbus kalbamės su ilgiau nei metus jai pirmininkaujančiu Alvidu Baciumi.
Kiek ir kam pastaruoju metu grupei skirta Europos Sąjungos (ES) lėšų?
Šventosios ŽRVVG šiuo metu jau įgyvendina antrąją vietos plėtros strategiją: „Šventosios žvejybos ir akvakultūros regiono vietos plėtros strategija 2023-2027 metais“. Jai skirta 758 tūkst. eurų.
Siekiama tvarių turizmo ir kitų paslaugų, derinamų su žvejybos vystymu Šventosios uoste pasitelkiant inovacijas ir formuojant aplinką mėlynajai ekonomikai augti, klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo, biologinės įvairovės saugojimo ir tvaraus žvejybos regiono vystymo bei žvejų bendruomenės gyvybingumo stiprinimo.
Ar jau esate paskelbę kvietimą teikti paraiškas?
Kvietimai teikti paraiškas startuos nuo ateinančių metų.
Kam šiuo metu skiriamas prioritetas, kokiems projektams?
Mūsų ŽRVVG veikla yra neatsiejama nuo Šventosios uosto veiklos. Pagrindinis prioritetas - įveiklintas uostas, tad ir planai yra orientuoti išskirtinai į veiklų, susijusių su žvejyba, įvairovės didinimą uoste ir aplink jį.
Nuo seno šis uostas buvo žvejų. Paskutinius dešimtmečius buvo apleistas ir mažiau naudojamas. Tačiau nuo 2018 metų jį perdavus Palangos savivaldybei matome realius atgimimo darbus ir tikime, kad uostas taps gyvybingas ir patrauklus, kaip mažieji uostai Baltijos jūros ar kitų vandenynų bei jūrų regionuose.
Ar jau žinote, kam norima gauti lėšų teikiant paraiškas?
Strategijos įgyvendinimas jau prasidėjo, jos administravimo grupė dabar dirba ties konkrečių veiklų išgryninimu, rinkos tyrimų, teisės aktų bei mokslininkų rekomendacijų analize.
Kam praėjusiu finansiniu laikotarpiu buvote gavę lėšų ir ką už jas esate padarę?
Praėjusiu 2016-2023 metų laikotarpiu sėkmingai įgyvendinome pirmąją vietos plėtros strategiją.
Palangos savivaldybė atliko kapitalinį Prieplaukos gatvės Šventojoje remontą, kainavusį 377,8 tūkst. eurų. Šventosios jūrų uosto direkcija įsigijo žvejams reikalingas pontonines prieplaukas ir inventorių žvejų veiklai užtikrinti.
Verslo ir verslinės žvejybos atstovai įsigijo du paviljonus Prieplaukos gatvėje, prisidėjo įrengiant maisto prekių parduotuvėje žuvies ir jos produktų skyrių. Be to, jie įsigijo katerį ir prisideda organizuojant edukacines veiklas bei tvarios žvejybos mokymus Baltijos jūroje.
O Šventosios jūrų uoste pastatytas angaras, slipas?
Turiu patikslinti, kad tai Palangos savivaldybės įgyvendintas projektas. Ji, siekdama kaip galima greičiau įveiklinti Šventosios jūrų uostą, 2018 metais pateikė paraišką ES finansavimui gauti, tam buvo skirta 1,7 mln. eurų, o bendra projekto vertė - 5,9 mln. eurų.
Ką ketinate nuveikti už šio finansinio laikotarpio pinigus?
Rengiant šią strategiją buvo įvardintos aktualiausios problemos. Savivaldybė viliasi įveiklinti šį uostą ir taip išspręsti verslinės žūklės atstovų problemas, susijusias su inventoriaus laikymu, saugiu išplaukimu ir laimikio iškrovimu.
Planuojama spręsti iš dalies Šventosios uosto, kaip rekreacinio uosto, įveiklinimo problemą ir suteikiant galimybę į jį atplaukti pramoginėms jachtoms.
Šventosios uosto teritorijoje yra numatyta vieta buriavimo mokyklai įsteigti, uoste taip pat numatyta vieta krašto apsaugos laivams, Būtingės terminalo apsaugos ir avarijų likvidavimo laivams bei vėjo jėgainių parko jūroje aptarnavimo laivams laikyti.
Vietos bendruomenė tikisi, kad įveiklinus Šventosios uostą bus sukurtos naujos darbo vietos ir sprendžiamos nedarbo problemos. Vietos žvejybos verslo ir verslo bendruomenė viliasi, kad ir toliau bus gerinamos žvejų darbo sąlygos.
Tokių tikslų ir planuojame siekti.
Kaip užtikrinate savo veiklos skaidrumą?
Be viso to, ką jau pasakiau apie grupės veiklą, noriu atkreipti dėmesį, kad visa veikla yra protokoluojama, o protokolai viešai prieinami internete.
Koks didžiausias grupės rūpestis šiuo metu?
Pagrindinis rūpestis, kad nuo mūsų nepriklausančios priežastys netrukdytų įgyvendinti mūsų strategijos ir vizijos.
Rašyti komentarą