Ar Šventojoje čekų šeima nusikalstamai išnaudojo asocialius asmenis, ar triukšmą sukėlė konkurentai?

Ar Šventojoje į atrakcionų verslą įsisukusi Čekijos piliečio Františeko Kolomazničeko šeima tikrai nusikalstamai išnaudojo čia dirbančius asocialius asmenis? O gal didžiulis triukšmas kilo, nes nagus prikišo užsieniečio verslininko konkurentai? - klausia lrytas.lt

 

Klaipėdos apygardos teismas atvertė bylą, kurioje 44 metų F .Kolomazničekas apkaltintas prekyba žmonėmis. Tarp kaltinamųjų yra ir trejais metas jaunesnė jo žmona Marta, jųdviejų 20-metis sūnus Františekas.

Čekijos piliečiai darbavosi Šventojoje – atrakcionų aikštelėje pasistatę savo įrenginius aptarnavo poilsiautojus.

Jiems talkino ne tik samdomi pagalbininkai, bet ir du čekai bei lenkas, kuriuos, kaip vėliau paaiškėjo, F. Kolomazničekas 2019 metų birželį atvežė į Lietuvą sunkvežimio priekaboje.

Atrakcionų parke tris mėnesius dirbę vyrai neturėjo pinigų, sunkiai orientavosi nepažįstamoje vietoje, nežinojo mūsų šalies įstatymų. Atvykėliai gyveno vagonėlyje ant ratų, darbdaviai duris nakčiai iš lauko esą užrakindavo spyna.

Samdiniai priminė benamius – purvini, apsirengę nuskurusiais drabužiais. Dieną jie slampinėjo po atrakcionų parką basi, kažką patvarkydavo.

Šventojiškiai apie apgailėtinai atrodančius vyrus pranešė Palangos policijai. Apklausus juos ir kitus liudininkus F. Kolomazničekas buvo areštuotas, o jo šeimos nariams laikinai uždrausta išvykti iš Lietuvos.

Čekams pateikti kaltinimai dėl prekybos žmonėmis – esą siekdami finansinės naudos, jie apgaule užverbavo ir atsivežė į Lietuvą tris vyrus, vertė juos dirbti nežmoniškomis sąlygomis, skirdavo bausmes, netgi mušdavo.

Bet F. Kolomazničekas neigė, kad samdiniai buvo išnaudojami, žeminami, kankinami, marinami badu.

Iškviesta į teismą Palangos policijos komisariato tyrėja Renata Tiškienė prisiminė istorijos pradžią: „Sužinojome, kad Šventojoje išnaudojami žmonės, reikėjo patikrinti.

Čekai ir lenkas atrodė smarkiai išsigandę. Bendravome su jais įvairiomis kalbomis, iš pradžių nenorėjo šnekėtis, manė, kad policiją iškvietė atrakcionų šeimininkai, kad mes jų pusėje.“

R. Tiškienė pastebėjo, kad vieno darbininko lūpa ir galva buvo prakirsta, rankos nusėtos mėlynėmis. Kai jis nuvilko marškinius, ant nugaros pamatė kraujosruvų.

Vyrai negalėjo pateikti savo asmens dokumentų – neturėjo jų. Vėliau pasus atnešė ir perdavė M.Kolomazniček.

 Policijai sulaikius F. Kolomazničeką likimo valiai paliktais samdiniais pasirūpino Kovos su prekyba žmonėmis centras (KPŽC). Atvykėliai čia buvo apgyvendinti, nemokamai maitinami, lydimi į apklausas, jiems pasamdytas advokatas.

Dėl teisėsaugos sankcijų negalėjusi išvykti namo Čekijos verslininkų pora kartu su sūnumi Františeku kurį laiką glaudėsi Šventojoje esančiame varganame savo vagonėlyje, kol jais susidomėjo Vaikų teisių apsaugos tarnyba.

Buvo pripažinta, kad vagonėlis – ne ta vieta, kurioje astma sergantis vaikinas gali gyventi šaltuoju metų laiku.

Po kiek laiko kardomoji priemonė čekams buvo sušvelninta. Verslininkai išleisti į tėvynę tik po to, kai pasibaigė žemės nuomos sutartis, pagal kurią vasarą Šventojoje veikė F. Kolomazničeko atvežta atrakcionų įranga.

Čekai žemės sklypo Šventojoje savininkui liko skolingi už sunaudotą elektros energiją, vandenį. Bet, anot verslininkų, tai dar menkniekis, palyginti su tuo, kas per tą laiką prarasta Čekijoje.

Prahoje ir įvairiuose aplinkiniuose miesteliuose F. Kolomazničekas buvo išsinuomojęs 17 aikštelių atrakcionams, bet dėl sankcijų Lietuvoje dalies verslo neteko. Visus praradimus mūsų šalyje jis įvertino 20 tūkst. eurų.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder