Kalinys sužalojo pareigūną stiklo šuke - tai jau trečias užpuolimas šią vasarą tame pačiame kalėjime
(1)Pareigūnų profsąjunga vėl tvirtina, kad besikartojantys tokie užpuolimai signalizuoja apie įsisenėjusias, nesprendžiamas ir gilėjančias problemas, o viena jų - esą galimas vadovų nuolaidžiavimas kaliniams siekiant išvengti skundų ir pan.
Įvyko grumtynės
Lietuvos kalėjimų tarnyba (LKT) pranešė apie naują išpuolį Pravieniškių 1-ame kalėjime: sekmadienį apie 17 val. 32 metų kalinys stiklo šuke užpuolė 53 metų Saugumo valdymo skyriaus specialistą ir keliose vietose įrėžė pilvą ir šoną.
Incidentas įvyko tuomet, kai uždaro tipo bausmės atlikimo vietos nuteistąjį iš kameros ketinta vesti paskambinti.
Pareigūnui kilo įtarimų, kad vyras su savimi gali turėti draudžiamų daiktų.
Kaip tvirtina LKT, Bandyta atlikti kratą, tačiau kalinys pradėjo priešintis, įvyko grumtynės, kurių metu ir buvo sužalotas pareigūnas.
Atvykus pagalbai prieš nuteistąjį buvo panauda fizinė prievarta ir antrankiai. Jie buvo nuimti šiam aprimus. Kaliniui sužalojimų nenustatyta.
Nukentėjęs pareigūnas greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvo išvežtas į ligoninę. Po suteiktos medicininės pagalbos jis išleistas į namus gydytis ambulatoriškai.
Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Mato nepavydėtiną situaciją
LKT pabrėžė, kad netoleruos tokių ar panašių atvejų ir kiekvienas nuteistasis, kuris naudoja smurtą prieš kalėjimų darbuotojus, sulauks atitinkamos atsakomybės.
Tačiau Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga (LRITĮPS) pabrėžia, kad per nepilnus tris vasaros mėnesius Pravieniškių 1-ame kalėjime įvyko jau trečias nuteistųjų išpuolis.
Anksčiau uždaroje kalėjimo zonoje užpultas pareigūnas keliose vietose buvo sužalotas stiklo ar plytelės šuke, o kitą kartą nuteistasis šliūkštelėjo karštą vandenį Saugumo valdymo skyriaus pareigūnui į veidą.
Kaip sako LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas, po kiekvieno tokio incidento profesinė sąjunga primena, kad šiame kalėjime yra įsisenėjusių problemų.
„Viena tokių - disbalansas tarp nuteistųjų pareigų ir teisių, Saugumo valdymo padalinio vadovų galimas nuolaidžiavimas jiems, kuris prisideda prie destrukcijos, turiu galvoje papildomų laisvių suteikimą nesant pagrindui ar nuteistųjų labai geram elgesiui taip siekiant išvengti skundų arba tokiu būdu priversti jų atsisakyti.
Tokiomis aplinkybėmis dirbdami pareigūnai atsiduria nepavydėtinoje situacijoje, kai laikydamiesi nustatytų instrukcijų sukelia nuteistųjų nepasitenkinimą, nes vadovybė jiems žodžiu leido ar leidžia daugiau, o pareigūnai reikalauja laikytis kalėjime nustatytos tvarkos", - aiškina pirmininkas.
Užkibo ant kalinių masalo?
Anot K.Pauliuko, atsiranda galimybė manipuliacijoms: „Nuteistieji supranta, kad skyriaus ar ir kalėjimo vadovybė užkibo ant jų masalo ir ima kelti reikalavimus, reikalauti vis daugiau.
Geriausias atkirtis manipuliacijoms - aiški tvarka, kurios nepažeidinėtų nei vadovybė, nei pareigūnai.
Tuomet galbūt ir tų kruvinų incidentų būtų mažiau, nes kartais atrodo, kad nuteistasis yra beveik lygus Kalėjimų tarnybos viršininkui, o pareigūnai - nuvertinti iki patarnautojų."
Profsąjungos nuomone, Pravieniškių 1-ojo kalėjimo problemas būtina kuo skubiau spręsti nelaukiant dar ir dar vieno kruvino įvykio.
„Besikartojantys incidentai signalizuoja, kad problemos yra įsisenėjusios, nesprendžiamos ir gilėjančios", - tvirtina jos lyderis.
Įspėjo dėl tiksinčios bombos
„Vakaro žinios" ne kartą rašė, kad dėl pasikartojančio ir augančio nuteistųjų smurto prieš pareigūnus kone visose bausmių vykdymo vietose LRITĮPS skambina pavojaus varpais.
Kaip pernai rugsėjį kalbėjo K.Pauliukas, kalėjimai virsta tiksinčia bomba: „Kai suteikiame nuteistiesiems demokratiją, matome rezultatą. Šiandien jų teisės ginamos labiau nei pareigūnų."
Tuomet LKT ramino, kad incidentai nėra sisteminiai: „Dažniausiai -tai spontaniškai pasitaikantys atvejai."
Praeitą mėnesį paskelbtoje Europos Tarybos komiteto ataskaitoje pabrėžti smurto tarp kalinių registravimo ir tyrimo trūkumai, o taip pat jo priežastys: narkotikų vartojimas, neformali kalinių hierarchija ir visiškai nepakankamas kalėjimų darbuotojų buvimas gyvenamosiose patalpose.
Kaip tvirtina profsąjunga, neapsikentę dabartinės valdžios įvykdytų permainų darbą paliko daugybė pareigūnų.
Mato absoliučiai nudrengtą sistemą
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Algirdas Stončaitis „Vakaro žinioms" neseniai pastebėjo, kad pirmiausia reikia pradėti nuo paties sistemos keitimo: „Turime absoliučiai nudrengtą ir iš principo nelabai kuo pakeistą tarybinę įkalinimo įstaigų sistemą."
Jis sutinka, kad kalėjimo darbuotojų skaičius sumažintas drastiškai.
Politikas pažymėjo, kad pastaraisiais metais vykdytos reformos buvo paremtos vieninteliu kriterijumi - kaip sumažinti asignavimus, tuo keliu nueita ir reformuojant įkalinimo įstaigų sistemą.
Tačiau parlamentaras nemano, kad reikėtų eiti žiauraus kalinių muštro keliu: „Reikia laikytis taisyklių, bet reikia ir kito požiūrio, kaip kiekvieną dieną darbuotis su tuo įkalintu asmeniu.
Tų programų popieriuje yra dešimtys ir šimtai. Bet turime daug „popierinio" darbo ir požiūrio - tik pranešti bei parašyti, jog viskas yra gerai.
Kartais, matyt, tos sermėgos sagos gal ir blizga, bet pamušalas ne visai sveikas."
Seimo narys priminė, kad pradėjusi dirbti ši Vyriausybė ir Teisingumo ministerija trimitavo, kad tikrai pastatys naujas įkalinimo įstaigas, kritikavo savo pirmtakus, kurie buvo pradėję pokyčius: „Bet net ankstesnės valdžios pradėtą įgyvendinti gerą pakelės namų, skirtų pasiruošimui išeiti į laisvę, idėją sugebėjo sukompromituoti dėl savo nemokšiškumo, nesiskaitymo su bendruomenėmis, savivalda.
Kalinių užimtumo problema negerėja, jokių idėjų per ketverius metus neišgirdome."
Rašyti komentarą