Komikas O. Šurajevas laimėjo bylą prieš policiją: ne viskas, ką pareigūnai sako, yra tiesa

Komikui, jutubo turinio kūrėjui Olegui Šurajevui ateinantis savaitgalis prasidėjo gera žinia – Vilniaus miesto apylinkės teismas nutraukė prieš jį pradėtą administracinio nusižengimo bylą dėl pareigūnų reikalavimų nevykdymo ir Susirinkimų įstatymo pažeidimo. Anot bylą išnagrinėjusios teisėjos, su komiku susidūrę pareigūnai nepagrįstai teigia, kad O. Šurajevas nesilaikė minėto įstatymo.

Byla O. Šurajevui buvo iškelta dėl to, kad 2020 m. lapkričio 21 d. Vilniuje vykusio mitingo „Dėl priverstinio kaukių dėvėjimo mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose“ metu žinomas komikas dėvėjo pilnai veidą dengiančią kaukę, kas, kaip teigė policija, yra uždrausta Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymu.

Taip pat O. Šurajevas, policijos pareigūnui pareikalavus, nevykdė jo reikalavimo nusiimti veidą dengiančią kaukę, kad būtų galima nustatyti asmens tapatybę.

Tokie veiksmai, pareigūnų manymu, verti administracinio nusižengimo bylos, kuri ir buvo iškelta O. Šurajevui. Tačiau teismas buvo kitokios nuomonės.

Filmavo vaizdo įrašą

Pats O. Šurajevas teisme teigė, kad kaltinimas jam žinomas ir suprantamas, tačiau savo kaltės nepripažįsta.

Žinomas vyras nurodė, kad apie akciją prieš kaukių dėvėjimą mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose jis greičiausiai sužinojo iš socialinių tinklų arba iš draugų.

O. Šurajevas teigė, kad jis pats neketino dalyvauti mitinge, kuris, jo žiniomis, buvo nesankcionuotas, tačiau įžvelgė kitų galimybių – nuvyko filmuoti vaizdo įrašą savo jutubo kanalui, nes, kaip nurodė teismui, jo subjektyvia nuomone susirinkusių žmonių grupė buvo „linksma“.

Komikas O. Šurajevas laimėjo bylą prieš policiją: ne viskas, ką pareigūnai sako, yra tiesa

„Norėjo parodyti situacijos absurdą ir tam tikrą pilietinio išreiškimo beprasmiškumą su ironija“ – tokie teismui nurodyti O. Šurajevo motyvai įrašyti teismo nutartyje.

Vilnietis komikas teismui nurodė, kad, kaip personažas, dėvėjo veidą pilnai dengiančią kaukę, po kuria buvo su medicinine kauke ir laikėsi saugumo reikalavimų, o pareigūnų prašymu iš karto pilnai veidą dengiančios kaukės nenusiėmė, nes tai buvo jo vaidmuo, tačiau jis jokių neigiamų ketinimų neturėjo.

Savo veidą pareigūnams O. Šurajevas teigė parodęs vėliau, prie jų autobusiuko, kai buvo tikrinama jo tapatybė, todėl ir nesutinka, kad nepakluso policijos pareigūnų reikalavimams.

Anot komiko, pareigūnai matė, kad jis filmuoja ir jiems tai nepatiko, todėl bandė sugadinti filmavimą.

Teismui O. Šurajevas teigė manantis, kad pareigūnai jį pažino net ir su kauke, todėl turėjo suprasti, kad vyksta filmavimas.

Komiko teigimu, jam atvykus, pareigūnai jau buvo įvykio vietoje, o prie jo priėjo tik maždaug po 10 minučių ir paprašė nusiimti kaukę.

O. Šurajevas taip pat pažymėjo, kad vykusiame renginyje apskritai buvo daugiau žurnalistų, nei mitingo dalyvių,

visų veidai buvo vienaip ar kitaip uždengti kaukėmis ir kapišonais, tačiau pareigūnai priėjo tik prie jo – tai, anot vilniečio, parodo tikslingą taikymąsi į jį.

Laukia vieni kitų klaidų

Tuo tarpu komiko advokatas Rokas Rudzinskas kėlė klausimą, ar įvykęs mitingas apskritai atitinka susirinkimo sąvoką Susirinkimų įstatymo prasme.

Anot teisininko, jo kliento akciją būtų galima nebent prilyginti pavienio žmogaus akcijai, performansui, kas nėra draudžiama.

Advokatas taip pat teigė, kad šiuo atveju buvo netinkamai interpretuojamas Susirinkimų įstatymas – šiame nurodyta, kad kaukės dėvėti negalima tuomet, kai ruošiamasi daryti teisės pažeidimus, tačiau jo klientas jokių teisės pažeidimų daryti nesiruošė.


Organizatorių nuotr.

Olego Šurajevo knygos pristatymas© Paulius Peleckis / Fotobankas

R. Rudzinsko teigimu, mitinge buvo daug tokių asmenų, kurių buvo matyti tik akys, bet kažkodėl pareigūnai nusprendė patikrinti tik jo klientą.

Anot advokato, O. Šurajevas tam tikrus konfliktus su policijos pareigūnais turėjo ir anksčiau, todėl dabar abi pusės viena kitos klaidų labai laukia.

Pažeidimų nerado

Bylą išnagrinėjusi teisėja Giedrė Telksnienė nusprendė, kad Susirinkimų įstatymo žinomas komikas nepažeidė, o nepaklusimas pareigūnų veiksmams yra tik formalus ir „netraukia“ iki administracinio nusižengimo.

Pareigūnai teismui buvo nurodę, kad O. Šurajevo kaukę nusiimti prašė dėl to, kad mitinge susirinkusi minia buvo nusiteikusi priešiškai, todėl baimintasi galimų teisės pažeidimų.

„Tačiau <...> neužfiksuota, kad O. Šurajevas susirinkimo metu būtų kurstęs pažeisti ar pažeidęs Lietuvos Respublikos Konstituciją ar įstatymus, dorovės, geros moralės ar etikos normas, demonstravęs Lietuvoje draudžiamą simboliką ar atvaizdus, jo veiksmai nebuvo uždrausti baudžiamojo įstatymo.

Priešingai, pareigūnų daryti vaizdo įrašai liudija, kad O. Šurajevas elgėsi ramiai, priėjęs pakalbino keletą žmonių, rodė savo operatoriui, ką reikia nufilmuoti“, – rašoma teismo nutartyje. Dėl tokių priežasčių, anot teisėjos, negalima laikyti, kad O. Šurajevas pažeidė Susirinkimų įstatymą, o pareigūnų prašymas nusiimti kaukę buvo teisėtas ir pagrįstas.

Teismas taip pat nagrinėjo, ar komikas atsisakė pareigūnams padėti nustatyti savo tapatybę.

Teisėjos vertinimu, nors O. Šurajevas asmens dokumento ir nepateikė, tačiau pasakė pareigūnams savo vardą, pavardę ir asmens kodą, vėliau nesipriešino jiems ir padėjo nustatyti savo tapatybę, todėl pažeidimą jei ir padarė, tai tik formaliai.

Tokią teismo nutartį policija dar gali apskųsti Vilniaus apygardos teismui.

Sidebar placeholder