FNTT: bendrovės vadovui sumokėtas beveik 200 tūkst. eurų atlyginimas, įtariama, lėmė tyčinį bankrotą

Po atliktų kratų – įtarimai 5 asmenims dėl stambaus masto kreditinio sukčiavimo ES lėšomis

Europos prokuratūros kontroliuojamame ikiteisminiame tyrime Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Neteisėtos paramos prevencijos ir tyrimo valdybos pareigūnai sulaikė 5 asmenis dėl stambaus masto sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas bei pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo.

Įtariama, kad neteisėtai galėjo būti įgyta beveik 350 tūkst. eurų ES lėšų. Atlikus 24 kratas, sulaikytiems 5 asmenims pareikšti įtarimai.  Du iš įtariamųjų anksčiau dirbo agentūroje, administruojančioje ES paramos lėšas.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas atlikus dviejų pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ priemonę  įgyvendinamų projektų analizę.

Buvo nustatyta, kad dvi įmonės, galimai siekdamos neteisėtai įgyti ES struktūrinių fondų lėšas, sudarė finansavimo sutartis su VšĮ „Inovacijų agentūra“, pateikusios, įtariama, melagingus duomenis.

Modernią gamybinę įrangą verslo plėtrai ketinusios diegti įmonės iš viso siekė gauti beveik 800 tūkst. eurų.

Atliekant slaptus tyrimo veiksmus surinkti duomenys rodo, kad bendrovės neturėjo užsitikrinusios finansavimo šaltinių projekto įgyvendinimui – modernios įrangos pirkimui, todėl VšĮ „Inovacijų agentūrai“ teikė melagingus duomenis apie paskolas, klastojo įrangos gamintojų dokumentus, organizavofiktyvius įrangos pirkimų viešuosius konkursus, kad galėtų projektams skirtą įrangą įsigyti padidintomis kainomis iš susijusių bendrovių, tokiu būdu nuslėpdamos tikrąją įrangos kainą. Įtariama, kad apgaule buvo vengiama prie projekto įgyvendinimo prisidėti savomis lėšomis.

Vykdant, įtariama, nusikalstamą schemą, neteisėtai jau buvo įgyta beveik 350 tūkst. eurų ES lėšų.

Vienos iš įmonių vadovas, žinodamas, kad PVM sąskaitos faktūros įrangos įsigijimui buvo išrašytos su dirbtinai padidinta įrangos kaina ir PVM, šiuos tikrovės neatitinkančius dokumentus įtraukė į įmonės apskaitą ir pateikė Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), tokiu būdu galimai apgaule buvo susigrąžintas PVM bei padaryta žala valstybės biudžetui, siekianti per 70 tūkst. eurų.

Siekdami surinkti reikalingų įrodymų, FNTT pareigūnai iš įvairių padalinių Vilniaus mieste ir rajone atliko 24 kratas, per kurias rasti ir paimti reikšmingi ikiteisminiam tyrimui dokumentai, išmanieji įrenginiai, galimai narkotinės medžiagos.

Po atliktų apklausų įtarimai pareikšti 5 asmenims. Visi jie įtariami dėl stambaus masto sukčiavimo, apgaule įgytos tikslinės paramos, dėl ko valstybė ar ES institucija patyrė didelę turtinę žalą, bei dokumentų klastojimo.

Laikinai apribota nuosavybės teisė į turtą, kurio vertė siekia per 810 tūkst. eurų.

Tyrimui vadovauja Europos deleguotoji prokurorė Jurgita Steponavičiūtė-Otto.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder