NETVARKA. Prieš keletą metų iš buto išvalius šiukšles, šeimininkė jį vėl užvertė atliekomis (asociatyvi nuotrauka). Redakcijos archyvo nuotr.

Sąvartynu paverstas butas įžiebė ginčą dėl šeimininkės psichikos

Klaipėdietės, kuri savo butą ne kartą užvertė šiukšlėmis, psichikos būklę turės vertinti prokurorai - jie anksčiau šios pareigos kratėsi, tačiau teismas nusprendė, kad tokie veiksmai yra privalomi, nes moters elgesys gali būti pavojingas aplinkiniams.

Klaipėdos apygardos teismas šią savaitę patvirtino, jog moters būklę būtina vertinti ginant viešąjį interesą.

Sportininkų gatvėje esančio daugiabučio gyventojos psichika suabejojo Klaipėdos socialinės paramos centro darbuotojai - kartą iš buto išvalius gausybę šiukšlių, ji savo namus vėl pavertė sąvartynu, o dėl to pasiskundusius kaimynus kaltino išsigalvojimu.

Būklės įvertinimas galėtų padėti priimti sprendimus dėl būsto tvarkymo.

Kalnai šiukšlių, be tualeto

Centro ir prokuratūros ginčą nagrinėjusių teismų sprendimai atskleidė, kokiomis pasibaisėtinomis sąlygomis gyveno moteris ir ką dėl jos gyvenimo būdo teko kęsti kaimynams.

Socialiniams darbuotojams klaipėdietė dėl įpročio namuose kaupti šiukšles žinoma ne vienerius metus: 2016-aisiais jos butas jau išvalytas teismo sprendimu, o pernai pavasarį gauta žinių, kad ten vėl pilna atliekų - laiptinėje tvyrojo baisus dvokas.

Tačiau moteris durų neatidarydavo, į telefono skambučius nei ji, nei jos sūnus neatsiliepdavo, todėl 2023-iųjų liepą vidun patekta pagalbon pasitelkus ugniagesius. Jie, beje, patvirtino, kad šiame bute lankėsi pernai birželį gesinti gaisro.

Tai, ką viduje išvydo socialiniai darbuotojai, šokiravo: visuose buto kambariuose buvo tiek daug įvairių daiktų ir šiukšlių, kad beveik nėra vietos praeiti, namuose tvyrojo baisi smarvė, skraidė musės.

Tačiau šeimininkė neigė, kad kaupia šiukšles, o atliekų krūvas apibūdino kaip jos maistą.

Unitazas bute neveikė, nebuvo šalto vandens. Tai klaipėdietei gyventi netrukdė - ji socialiniams darbuotojams sakė, kad gamtinius reikalus atlieka į maišelius, kuriuos užriša ir išneša iš namų.

Moteris jai siūlomų socialinių paslaugų atsisakė.

Be to, ji tvirtino, jog tvarkytis nesiruošia, o dėl netvarkos pasiskundusius kaimynus kaltino išsigalvojimu.

Visa tai, centro darbuotojų vertinimu, rodė, kad moteris galimai turi psichikos sveikatos sutrikimų, ji nesuvokia situacijos rimtumo ir dėl savo gyvenimo būdo kelia infekcinių ligų ar gaisro pavojų sau ir kaimynams.

Prokurorams taip neatrodė.

Pritrūko įrodymų

Po darbuotojų apsilankymo bute socialinės paramos centras kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą ir paprašė inicijuoti moters veiksnumo įvertinimą ir taip ginti viešąjį interesą.

Tačiau pernai liepą teisėsaugininkai atsisakė imtis šios procedūros, savo nutarimą motyvavę tuo, jog centras neįrodė klaipėdietės psichikos sutrikimų, be to, ji dėl to niekada nesigydė ir nesikonsultavo.

Klaipėdos psichikos sveikatos centras taip pat nepateikė išvados apie moters gebėjimus pasirūpinti savimi - įstaiga nurodė, jog specialistai į butą nepateko ir su šeimininke nepasikalbėjo, todėl sprendimo priimti negalėjo.

Prokuratūra taip pat aiškino, jog klaipėdietė turi sūnų, kuris gali inicijuoti motinos neveiksnumą.

Todėl centro prašymą vertinusi prokurorė nutarė nesikreipti į teismą dėl asmens pripažinimo neveiksniu.

„Tyrimo metu nebuvo gauta duomenų, kad moteriai yra nustatytas psichikos sutrikimas ar kad ji sirgtų psichikos liga, dėl kurios nesuprastų savo veiksmų esmės ir negalėtų jų valdyti“, - tuomet konstatavo prokuratūra.

Socialinės paramos centro vertinimu, toks nutarimas buvo nepagrįstas ir apskundė jį Generalinei prokuratūrai, o ši tik patvirtino, jog nutarimas teisėtas, tuomet ginčas pasiekė teismą.

Moteris namuose kaupė šiukšles, o gamtinius reikalus atlikdavo į plastikinius maišelius.

Pernelyg formalu

Klaipėdos apylinkės teismas pernai gruodį panaikino prokurorės nutarimą, kuriuo atsisakoma tirti moters veiksnumą, ir įpareigojo šią procedūrą atlikti, o prokuratūrai sprendimą apskundus aukštesnei instancijai Klaipėdos apygardos teismas antradienį jo nepakeitė ir paliko galioti ankstesnįjį.

Teismo vertinimu, prokuratūra šioje situacijoje elgėsi pernelyg formaliai, išsiuntusi tik užklausas gydymo įstaigoms, bet neapklaususi pačios moters, jos sūnaus, butą mačiusių ugniagesių.

„Iš bylos duomenų matyti, kad Klaipėdos apygardos prokuratūra tik formaliai išsiuntė užklausimus (...) Tačiau nebuvo bendrauta su moterimi, sūnus apie savo motinos sveikatos būklę apklaustas taip pat nebuvo, neapklausti ugniagesiai“, - konstatuojama apygardos teismo sprendime.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder