Kodekso pataisa leistų nenurodyti kaltinamojo tautybės

Teismas nepaleido į laisvę pusketvirtų metų narkotikų byloje suimto Klaipėdos r. gyventojo

Apeliacinis teismas ketvirtadienį atmetė pusketvirtų metų didelio kiekio narkotikų byloje suimto Klaipėdos rajono gyventojo Virgilijaus Valio skundą dėl suėmimo pratęsimo.

Liepą priimta Šiaulių apygardos teismo nutartis pratęsti suėmimą dar trims mėnesiams keliose bylose teisiamam vyrui palikta galioti, Apeliacinio teismo trijų teisėjų kolegijos nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

„Konstatavom, kad suėmimo pagrindai yra nustatyti pagrįstai – kad bėgs ir slėpsis ir gali daryti naujus nusikaltimus. Nepaisant to, kad suėmimas tęsiasi ilgai, teismas mano, kad jį būtina taikyti. Viešasis interesas šiuo atveju yra svarbiau“, – BNS sakė Apeliacinio teismo teisėja Aušra Bielskė.

Teisėjai atsižvelgė į prokuratūros pateiktus duomenis, kad, būdamas nelaisvėje, kaltinamasis galbūt planavo pabėgimą, o išėjęs į laisvę po ankstesnio suėmimo galėjo padaryti naujus nusikaltimus.

V. Valius taip pat yra teisiamas vienoje iš galimos korupcijos teisinėje sistemoje bylų.

Sulaikytas kartu su teisėjais

V. Valius suimtas laikomas nuo 2019 metų vasario 20 dienos – maždaug pusketvirtų metų, tuo metu dėl galimos korupcijos taip pat buvo sulaikyti teisėjai, advokatai.

Generalinės prokuratūros prokuroras Aleksandras Kazakovas per posėdį trečiadienį sakė, kad pagal įstatymus V. Valiui gresia iki 15 metų kalėjimo, pagal įstatymus iki nuosprendžio jis gali būti laikomas negali būti suimtas daugiau nei du trečdalius laiko, nei gresianti bausmė.

V. Valius ir jo advokatas Atas Molis teismo prašė panaikinti Šiaulių apygardos teismo nutartį ir paskirti piniginį užstatą ar intensyvią priežiūrą.

Jie tikino, kad žemesnės instancijos teismo nutartis dėl suėmimo pratęsimo yra formali, suėmimas negali būti tęsiamas nuolat, pažeistas proporcingumo principas, ankstesni kaltinamojo teistumai yra išnykę, todėl V. Valius laikomas neteistu, kitiems narkotikų bylos kaltinamiesiems suėmimas netaikomas, todėl advokatas ir V. Valius mano, kad taikomi dvigubi standartai.

Kaltinamasis skundėsi, kad Šiaulių tardymo izoliatoriuje jam neužtikrinamos sveikatos priežiūros paslaugos, jis negauna tinkamo gydymo.

Pasak gynėjo, prokurorų pateiktų raštelių apie tariamą pabėgimą autentiškumas nėra nustatytas. 

„2019 metais rašteliai datuoti, už 200 tūkst. neva planavo pabėgimą, lengviau būtų buvę pabėgti sumokėjus užstatą“, – sakė advokatas.

Teisėsaugos pareigūnų rankose yra atsidūrę V. Valio galimai rašyti rašteliai, kuriuose, kaip manoma, dėstomi pabėgimo iš įkalinimo įstaigos planai. Jie buvo rasti dabartinės V. Valio sutuoktinės telefone.

„Aš buvau pasakęs, kad remiatės visu turiniu, kituose, kad aš nekaltas ir su manim prokurorai nori susidoroti.

Nuo 2020 metų esu Šiaulių tardymo izoliatoriuje, aš neprisimenu, kad būčiau rašęs raštelius, kam man planuoti pabėgimą, kai tiek išbuvau“, – į prokuroro klausimą, ar jis yra raštelių autorius, atsakė V. Valius.

Kyšį galėjo gauti Klaipėdos teisėjas

Prokuroras A. Kazakovas teisme minėjo, kad buvo užfiksuoti V. Valio anksčiau duoti parodymai pas ikiteisminio tyrimo teisėją po pirmojo suėmimo dėl narkotikų 2017 metais – įtariama, kad dar būdamas suimtas, V. Valius per advokatą perdavė 50 tūkst. eurų kyšį Klaipėdos apygardos teismo teisėjui. Tada jis išbuvo suimtas apie mėnesį.

V. Valio minėtas teisėjas galimai už kyšį jį paleidęs į laisvę, teisme nebedirba, V. Valius vėliau šių savo parodymų atsisakė. 

Įtariama, kad paleistas į laisvę V. Valius sukurstė asmenis piktnaudžiauti – norėdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už disponavimą narkotikai, surado panevėžietį Anatolijų Greiną ir už pinigus įkalbėjo prisiimti kaltę.

Panevėžio apygardos teisme dabar nagrinėjama byla dėl prekybos žmonėmis, piktnaudžiavimo ir trukdymo tyrimui. 

Prokuroras A. Kazakovas pažymėjo, kad kartą pas V. Valių be kokaino buvo rastos ir dvejos svarstyklės su kokaino, heroino ir MDMA pėdskais. 2019 vasario 20 kratos metu paimtose kitose svarstyklėse taip pat rasti kokaino pėdsakai.

„Šis faktas rodo, kad išėjęs į laisvę tęsia veikas, susijusias su narkotinėmis medžiagomis“, – pažymėjo kaltintojas.

A. Kazakovas taip taip pat sakė, kad V. Valius galbūt su savo pažįstamų policininkų pagalba privertė kitą asmenį prisiimti kaltę dėl moters nužudymo, šis asmuo prisipažino kaltas ir atliko šešerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl šio itin sunkaus nusikaltimo.

Prokuroras užsiminė, kad nužudymo byla gali būti atnaujinta.

Pasak A. Kazakovo, V. Valiaus sutuoktinės telefone rasti nufotografuoti rašteliai, jame galbūt V. Valius rašo, „geriau Pietų Amerikoje pinigėlių užsidirbti, nei čia kalėti“.

Galimuose pabėgimo planuose minimi fejerverkai, dūminiai užtaisai, petardos, rašoma, kad plano įgyvendinimas kainuotų 100-150 tūkst. eurų, minima vyro, galinčio „nesunkiai surasti jaunimo, kurie po 20-30 tūkst. eurų norėtų užsidirbti“ įgyvendinant pabėgimą, vardas ir pavardė.

Planuose taip pat minimas policininkų išgąsdinimas su automatiniais ginklais, su kuriais esą pribėgtų pasamdyti žmonės,

„Ginklai ir pinigai paruošti, reikia tik viską suplanuoti ir veikti“, – rašoma viename iš raštelių.

Į narkotikų bylą prašoma daugiau advokatų

Baudžiamąją bylą dėl V. Valiui pareikštų kaltinimų didelio kiekio kokaino disponavimo tebenagrinėja Šiaulių apygardos teismas, ji buvo pradėta nagrinėti prieš dvejus metus – 2020 metų liepą.

V. Valius ir jo advokatai nuo bylos siekė taip pat nušalinti ne tik kaltinimą palaikantį Generalinės prokuratūros prokurorą A. Kazakovą, bet ir visą Generalinę prokuratūrą.

Teisme tebevyksta V. Valio apklausa, kartą jos tęsti nepavyko, neatvykus vienam iš kaltinamojo advokatų. V. Valius pageidavo, per apklausą teisme dalyvautų abu jo gynėjai.

Neseniai prokuroras teismui pateikė prašė paskirti į šią bylą atsarginius advokatus, siekiant, kad bylos nagrinėjimas neužsitęstų.

Klaipėdos rajono gyventojas V. Valius ir du kauniečiai kaltinami bendrininkų grupėje neteisėtu disponavus labai dideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti.

Šios bylos kaltinamajame akte nurodoma, jog nusikaltimas padarytas 2017 metais, kovo–balandžio mėnesį V. Valius degalinės kavinėje susitiko su dar trim vyrais ir susitarė už 50 tūkst. eurų nupirkti daugiau nei 1 kilogramą kokaino.

Jis turėjo būti platinamas Skandinavijoje. Įtariama, jog buvo sutarta, kad 10 tūkst. eurų V. Valius sumokės pardavimo metu, likusius 40 tūkst. eurų – po kokaino realizavimo.

Bylos duomenimis, 2017 metų balandį konspiracijos tikslais pasiskolintu automobiliu V. Valius atvyko į Kauną, ten vieno prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje už 10 tūkst. eurų nupirko šešias uždarytas konservų dėžutes su jose paslėptu kokainu.

Narkotikus V. Valius parsigabeno į Klaipėdos rajone esantį savo gyvenamąjį namą. Įtariama, kad kokainą jis iš pradžių paslėpė žemės sklype, o po to ir namo garaže. Narkotikai ten buvo laikomi, kol juos per kratą 2017 metų gegužės 6-osios vakarą rado ir paėmė policijos pareigūnai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder