Sūnui teko penkerius metus kentėti tėvo seksualinį smurtą

Vilniuje – sukrečianti byla: tėvas penkerius metus prievartavo sūnų, bet už grotų nesės

(8)

Vilniaus apygardos teisme, o vėliau – ir Lietuvos apeliaciniame teisme patylomis buvo išnagrinėta sukrečianti byla: tėvas bent penkerius metus prievartavo savo mažametį sūnų ir buvo pripažintas kaltu, tačiau už grotų vyras nekeliaus – to neatlaikytų pedofilo sveikata.

Pažvelgus į bylos detales, nieko keisto, kad ji nagrinėta neviešai: jei pedofilo vardas ir pavardė iškiltų į viešumą, jo sūnui, nusikaltimo aukai, greičiausiai tektų visą gyvenimą nešioti gėdos žymę tiek dėl tėvo, tiek dėl to, kas su juo pačiu buvo padaryta.

Užbaigus ikiteisminį tyrimą ir perdavus bylą į teismą paaiškėjo, kad tėvas nuo 2015 iki 2020 m. pabaigos mažiausiai dešimtį kartų namuose prievartavo savo mažametį sūnų, kuris dar negalėjo suvokti, kas su juo daroma.

Baisūs dalykai buvo daromi visur – lovoje, duše, darbo vietoje, o mažametis buvo tėvo prievartaujamas įvairiais būdais, kol galiausiai apie tėčio elgesį pasipasakojo motinai.

Ir, kas baisiausia, šie kaltinimai pasitvirtino – Vilniaus apygardos teismas dar praeitą rugsėjį tėvą pripažino kaltu dėl mažamečio prievartavimo, skyrė jam aštuonerius metus kalėjimo, o sūnui iš tėvo buvo priteisti 10 tūkst. eurų.

Tokios sumos, teisėjų sprendimu, užteks atlyginti bent daliai žalos, kurią sūnui padarė pedofilas.

Tačiau pats vyriškis, nors ir nuteistas kalėti aštuonerius metus, už grotų nesėdo – tuo pačiu teismo nuosprendžiu vyras buvo atleistas nuo laisvės atėmimo bausmės, kadangi pastarosios jam neleidžia atlikti turima sunki liga – cukrinis diabetas; teismo vertinimu, už grotų ligonis tiesiog nesulauktų reikiamos pagalbos, kankintųsi ir galiausiai mirtų.

Gali dirbti, vadinasi, gali ir už grotų keliauti

Tokį nuosprendį prokuratūra skundė Lietuvos apeliaciniam teismui, prašydama pedofilą realiai įkalinti, nepalikti jo laisvėje.

Anot prokurorų, sunkia liga nuteistasis susirgo dar vaikystėje, ji buvo diagnozuota 1993 m., tad penkerius metus savo vaiką vyras prievartavo jau sirgdamas ir puikiai žinodamas, kas gali jo laukti.

Maža to, nuteistasis ne tik suvokė gresiančią atsakomybę, bet ir iki šiol yra pavojingas visuomenei.

Prokuratūra taip pat teigė, kad dar nežinia, ar pedofilas išties dėl savo sveikatos būklės negalės atlikti jam paskirtos bausmės – esą ekspertų išvados surašytos skubotai, įvertinus tik popierius, o reali nuteistojo būklė taip ir nebuvo įvertinta.

Dar vienas dalykas, užkliuvęs prokurorams, – prieštaravimai pirmosios instancijos teismo samprotavimuose: anot prokurorų, jeigu teismas nutarė, kad būdamas laisvėje pedofilas pajėgs dirbti, užsidirbti ir atlyginti padarytą žalą, o sveikatos būklė dirbti netrukdys, kodėl tuomet teismas mano, kad už grotų vyras pagyventi jau negalės?

Galiausiai, anot prokurorų, reikia atsižvelgti ir į tai, kad mirštančio nuteistojo už grotų niekas nelaikys – jeigu jau bus matyti, kad vyras išties negali atlikti laisvės atėmimo bausmės, tuomet bus galima bausmės vykdymą ir atidėti. Tačiau bent pabandyti verta.

Realios, ne atidėtos laisvės atėmimo bausmės prašė ir prievartauto vaiko atstovė.

Už grotų – per žiauru

Prokurorų prašymui, kurį palaikė ir vaiko atstovė, nebuvo lemta išsipildyti – gegužės pabaigoje Lietuvos apeliacinio teismo teisėjos Jolanta Čepukėnienė, Regina Pocienė ir Vitalija Norkūnaitė atmetė prokuratūros skundą.

Anot teisėjų, nors tėvo padaryti nusikaltimai ir sunkūs, visgi jo sveikatos būklė tokia, kad už grotų jo pasiųsti tiesiog neišeina.

Teismo vertinimu, pedofilas ne tik sunkiai serga – vyrui tenka grumtis ir su ligos sukeltomis komplikacijomis.

Pavyzdžiui, 2020 m. pabaigoje nuteistasis visiškai neteko regėjimo viena akimi, todėl buvo operuojamas; 2021 m. vyras atsidūrė Jūrininkų ligoninėje, kur jam buvo atliekama hemodializė, kiek vėliau vėl atsidūrė ligoninėje, įtariant hipoglikemiją.

Dar 2013 m. vyrui buvo nustatytas 50 proc. darbingumas, nuteistasis dirbo vienoje maitinimo įstaigoje virėju, o vėliau netgi tapo jos direktoriumi.

Tačiau 2021 m. spalį nuteistajam iš naujo nustatytas vos 5 proc. darbingumas.

Praėjusį lapkritį vyrui jau buvo nustatytas visiškas aklumas, o šį kovą jau konstatuoti ir cerebrinių kraujagyslių pažeidimai.

Teismas atsižvelgė į tai, kad vyras dėl inkstų nepakankamumo kiekvieną savaitę turi atkentėti 3–4 hemodializės procedūras, juo faktiškai rūpinasi motina, kadangi pats savimi nuteistasis pasirūpinti jau negali, o judėti gali tik neįgaliojo vežimėliu.

Tokie faktai, anot teisėjų, parodo, kad už grotų pedofilo siųsti tiesiog negalima. „

Priešingu atveju nuteistasis patirs nežmonišką elgesį su juo, patyčias iš kitų nuteistųjų, bus pažeistas jo orumas, tai iš esmės suponuoja humanizmo principų pažeidimą“, – konstatuoja teisėjos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder