Gamtininkas Selemonas Paltanavičius visiems, vairuojantiems transporto priemones, pataria tamsiuoju paros metu neviršyti saugaus greičio ir keliones planuoti taip, kad nereikėtų lėkti kaip akis išdegus.
Vilioja tamsa
Per vasarą užaugus jaunikliams ir jiems pradėjus savarankiškai ieškoti maisto, miško gyvūnų, įspėja gamtininkas, keliuose padaugėja. Taip pat svarbu tai, jog gyvūnai juda tik tamsiuoju paros metu, nes šviesiu paros metu atvirose erdvėse juda žmonės.
"Kadangi artėjant žiemai temti pradeda anksčiau, susidūrimų keliuose su gyvūnais padaugėja. Taip pat susidūrimų gali padaugėti dėl briedžių ir tauriųjų elnių migracijos į rujos vietas, tačiau tai nėra dažnas reiškinys", - aiškino S.Paltanavičius.
Užtvaros - kiauros
Dauguma mūsų šalies kelių yra aptverti specialiomis užtvaromis nuo laukinių gyvūnų, tačiau tingių grybautojų ar vairuotojų dėka, apgailestavo S.Paltanavičius, daugelis į mišką vedančių vartelių taip ir lieka atverti. Nors ant kiekvienų vartų kabo lentelės su prašymu visų saugumui juos uždaryti.
Gamtininkas taip pat įspėja vairuotojus neprarasti budrumo atvirose vietovėse, kur, jų manymu, laukinių gyvūnų nebebus. "Išvažiavus iš miško ir pavažiavus į laukus, baigiasi tvora, ir žvėrys, kurie negalėjo pereiti kelio miške, eina į laukus, todėl ten yra padidėjusi saugumo zona, tačiau daugelis vairuotojų mano, kad išvažiavę iš miško gali jaustis ramūs", - sakė pašnekovas ir pridūrė, kad tose vietose įspėjamieji kelio ženklai pastatyti ne dėl grožio. Šios vietovės, S.Paltanavičiaus teigimu, yra labai pavojingos.
Kuo lėčiau, tuo saugiau
Daugiausia automobilių susidūrimų su laukiniais gyvūnais pasitaiko magistraliniuose šalies keliuose, todėl čia susidūrimai yra patys sudėtingiausi. Tikimybė susidurti su miško gyvūnais krašto keliuose yra mažesnė dėl mažesnio automobilių greičio ir mažesnių transporto srautų.
Pavojingiausi Lietuvos keliai yra miškingesnio reljefo vietovėse - Kauno apskrityje, Rytų Lietuvoje, taip pat magistralėje Vilnius-Panevėžys, ties Ukmerge. "Tokiuose ruožuose reikia saugotis ir tamsiu paros metu mažinti greitį, nes ne visi žvėrys pastebimi. Be to, išvydęs transporto priemonę, gyvūnas į kelią gali įbėgti likus 10 metrų iki automobilio, tad laiko sustabdyti transporto priemonę gali būti per mažai", - patarė S.Paltanavičius.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Rašyti komentarą