"Išmanusis" kelias pasižymi keletu bruožų. Pirma, jo horizontaliojo ženklinimo linijos švelnia šviesa šviečia visą naktį, nepriklausomai, ar važiuoja keliu automobiliai, ar ne. Linijos nudažytos specialiais fotoliuminescenciniais dažais, "įsikraunančiais" nuo saulės energijos. Taip - ir saugu, ir taupoma energija, reikalinga įprastiems apšvietimo stulpams.
Antra, kelias vairuotojus gali perspėti apie temperatūrų kaitą. Kelias padengtas ypatinga dažų danga, kuri, priklausomai nuo temperatūros, keičia spalvą. Pavyzdžiui, esant minusui ant dangos atsiranda šviečiantis snaigės simbolis, jei kelias sausas - saulės atvaizdas. Tiesa, tokia funkcija tik ruošiama įdiegti.
Tokio ateities kelio sukūrimo idėja priklauso olandų dizaineriui Danui Rozegardui (Daan Roosegaarde) - pirmą kartą tokią koncepciją jis pristatė 2012 metais ir su ja laimėjo Nyderlandų dizaino apdovanojimus. Sumanymus įgyvendinti padeda kompanija "Heijmans Infrastructure".
"Vieną kartą sėdėjau savo mašinoje, ir suvokiau vieną dalyką - keliams išleidžiami milijonai, bet niekam nerūpi, nei kaip jie atrodo, nei kaip funkcionuoja. Tiesiog pafantazavau, kas būtų, jei technologijos staiga persikeltų iš kompiuterio ir taptų mūsų gyvenimo dalimi", - sakė menininkas.
D. Rozegardo galvoje - tolesnis kelio tobulinimas. Pavyzdžiui, vėjo energija įkraunami medžiai-žibintai, šviečiantys pro juos važiuojant automobiliams. Kita mintis - automatinis elektromobilių ir įkraunamų hibridinių modelių akumuliatorių įkrovimas važiuojant šiuo keliu - šias transporto priemones maitintų specialios indukcinės juostos, ir savininkams nereikėtų gaišti laiko prie elektros stotelių.
Teigiama, kad jei eksperimentas pasitvirtins, ateities kelio technologijos bus naudojamos visoje šalyje. O kol kas žmonės, išbandę tokią naujovę, sako, jog jausmas toks, lyg važiuotum per pasaką.
Rašyti komentarą