Pokemonai tampa grėsme eismo saugumui

Pokemonai tampa grėsme eismo saugumui

Išmaniosios technologijos gali būti labai naudingos, tačiau jos gali ir pražudyti. Ypač tuos žmones, kurie patys nėra išmanūs. Arba - būkime atviri - tiesiog neturi smegenų. Naujausios grėsmės vardas - pusę pasaulio per keletą dienų užkariavęs virtualus žaidimas "Pokemon Go".

Sunku pasakyti, ar kompanija "Nintendo", sukūrusi vadinamosios papildomos realybės technologija papildytą žaidimą "Pokemon Go", svajojo apie tokią sėkmę.

Maža to, kad vos per savaitę "Nintendo" akcijų vertė išaugo 86 proc., o rinkos vertė padidėjo net 17 mlrd. JAV dolerių, miestų viešąsias ir nelabai erdves tiesiog okupavo minios žmonių, įsistebeilijusių į išmaniuosius telefonus rankose.

Ne, jie neskaito "Delfi" naujienų, "nelaikina" draugų žinučių "snukiaknygėje" ir "nepostina" "tviterių". Jie medžioja virtualius tvarinius - pokemonus. Žaidimo manija tapo tokia globali, kad jau ne viena atsakinga institucija suvokė - pokemonų medžioklė naudojant telefonų kameras tapo tikra grėsme eismo saugumui.

Tokį rūpestį suvokti nesunku - į virtualią realybę panirę "medžiotojai" nemato nieko aplinkui, tad lengvai gali tapti eismo nelaimės auka, pavyzdžiui, pakliūti po automobilio ratais ar savo neapdairiu pasirodymu gatvėje gaudant tikrovėje net neegzistuojantį monstrą išprovokuoti kitų eismo dalyvių sužalojimus.

Ne menkesnį pavojų kelia ir žaidimas vairuojant. Juolab tokių incidentų jau būta. JAV Niujorko valstijoje, Oberno mieste, užregistruota pirmoji "pokemoninė" avarija - 28 metų vairuotojas automobiliu rėžėsi į pakelės medį, nes tuo metu akis buvo įsmeigęs į mobiliojo telefono ekraną begaudydamas eilinį pieštą veikėją.

Realus žaidėjas atsipirko nežymiais, bet realiais sužalojimais, nors jo realios mašinos realus variklis kone sulindo į realų saloną. Automobilis realiai neremontuojamas. Tokia štai "Pokemon GO" realybė.

Ją papildė dar viena panašios "kilmės" avarija - Baltimorėje pokemonus gaudęs jaunas visureigio vairuotojas visu greičiu rėžėsi į stovėjusį policijos automobilį. Kaltininkas buvo savikritiškas - išlipęs iš mašinos jis pareiškė: "Štai ką aš gavau bežaisdamas šį kvailą žaidimą..."

Eismo saugumo specialistai mano, kad žaidimui populiarėjant tokių incidentų tik daugės, tad įvairios institucijos imasi raginimų nepamesti proto ir pakelti akis nuo telefono. "Akis - aukštyn, "Poke" rutulius - žemyn!" - žinutėje "Twitter" paskyroje paragino JAV Nacionalinė eismo saugumo administracija (NHTSA). Panašią agitaciją išplatino ne vienas policijos padalinys.

Nors, suprantama, žmonių kvailumui ribų nėra. Kai kas iš to gal net nemažai uždirbs. Pavyzdžiui, vakar viena Lietuvos draudimo bendrovė savo klientams išsiuntinėjo siūlymą draustis nuo incidentų, kurie gali įvykti žaidžiant nesveiko populiarumo sulaukusį "Pokemon Go".

"Kai žaidimas toks įtraukiantis, lengva nepastebėti po kojomis pasimaišiusio bortelio ir pasitempti koją arba užsižiūrėjus į telefoną netyčia pargriauti draugą. Tokių netikėtumų išvengti nelengva, tačiau nemalonumus sumažins draudimas pokemonų medžiotojams", - sakoma reklamoje, lyg peršančioje mintį, kad eiti (vairuoti) ir tuo pačiu metu žiūrėti į telefono ekraną yra normalu.

Draudimo kaina suaugusiems pokemonų medžiotojams - 45 eurai metams, vaikams, priklausomai nuo amžiaus, - 25-35 eurai.

Remiantis naujausiais duomenimis, 58 proc. "Pokemon Go" žaidėjų yra 18-24 metų amžiaus, 38 proc. - 25-30 metų. Būtent tokio amžiaus grupė, remiantis minėtos NHTSA duomenimis, dažniausiai pakliūna į mirtimis pasibaigiančias avarijas dėl išsiblaškymo ir neatidumo, pavyzdžiui, dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais prie vairo.

Atrodo, pokemonai taip elgtis skatina dar labiau.

DĖMESIO!

+ Akių atitraukimas nuo kelio daugiau nei 2 sekundėms avarijos riziką padidina du kartus.
+ 80 proc. avarijų ir 65 proc. avarinių situacijų kaltininkais yra vairuotojai, nežiūrėję į kelią daugiau nei 3 sekundes prieš pat įvykį.
+ Norėdami išvengti avarijos, dėmesį nuo kelio galite nukreipti ne daugiau nei 15 sekundžių per 1 valandą.
+ Važiuojant 90 km/h greičiu ir atitraukus žvilgsnį nuo kelio 5 sekundėms, įveikiama distancija lygi futbolo aikštės ilgiui.
+ Dauguma avarijų įvyksta ne dėl nenumatytų aplinkybių, o dėl to, kad vairuotojų elgesys jas padaro neišvengiamomis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder