Riaumojantys motociklai - neišsprendžiama problema?

Riaumojantys motociklai - neišsprendžiama problema?

Dėl gerų orų vasarą Klaipėdos gatvėse suaktyvėję motociklininkai varo miestiečius iš proto - transporto priemonių riaumojimas girdimas ir dieną, ir naktį. Nors policija rengia reidus ir triukšmadarius drausmina, tai kol kas problemos neišsprendžia.

Motociklų sporto atstovai teigia, kad problemą galėtų išspręsti greičio mėgėjams įrengtos specialios trasos. Tačiau miesto valdžios tonas šiuo klausimu atsargus - bus ieškoma greičiau ir paprasčiau įgyvendinamų priemonių.

Kenčia triukšmą

Miestiečiai dėl motociklininkų keliamo triukšmo skundžiasi visame mieste - nuo Melnragės iki pietinės miesto dalies. Labiausiai dėl triukšmadarių kenčia miegamieji rajonai - naktį nuo triukšmo prabunda vaikai. Dėl to ypač didelis nerimas kyla vaikų tėvams - jau čia pat naujieji mokslo metai.

Tačiau ne ką mažiau dėl naktimis keliamo motociklininkų triukšmo nerimauja ir vyresnio amžiaus žmonės - anksčiau kituose miestuose padaryti transporto srauto keliamo triukšmo tyrimai parodė, kad tokie ir panašūs incidentai gali sukelti miokardo infarktą.

"Už tokį triukšmą, kurį kelia "britvos" Liepojos gatvėje, bausti tikrai būtina. Nes toks baisus "žviegimas" naktimis tikrai trumpina gyventojų amžių. Kaip sako Vokietijos medikai, daug metų tyrę triukšmo poveikį, - negimė dar toks žmogus, kuriam triukšmas nekenktų", - situaciją komentavo vienas "Vakarų ekspreso" skaitytojas.

Prieš mėnesį gyventojų skundus dėl keliamo triukšmo išklausė ir Klaipėdos savivaldybės saugaus eismo komisija. Pastabų turėjo Debreceno gatvės gyventojai, kurių teigimu, jų gyvenamosios vietos ruožas tampa kone motociklininkų naktinio pasilinksmino pradžia.

Padėtų keliamo triukšmo tyrimas?

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Šlepetienės, šią vasarą nesulaukta nė vieno konkretaus skundo dėl motociklininkų keliamo triukšmo.

"Skundų negavome, bet jeigu jų būtų, triukšmo lygį tikrai matuotume. Neaišku tik tai, kokio rezultato sulauktume - turi pravažiuoti tam tikras transporto priemonių skaičius. Daug skundų nereikia - užtenka vieno. Žmogus tokiu atveju turėtų sudaryti sąlygas specialistams patekti į jo patalpą ir leisti pamatuoti triukšmo lygį. Tačiau tokiems matavimams vieno vakaro ar nakties gali nepakakti. Vienai transporto priemonei pravažiavus sunku ką nors užfiksuoti", - teigė A. Šlepetienė.

REIDAI. Prieš naujų mokslo metų pradžią Klaipėdos policija žada daugiau reidų - taip bus siekiama užtikrinti saugumą kelyje. Redakcijos archyvo nuotr.

Jos teigimu, tyrimą atlikęs NVSC rezultatus pateiktų Savivaldybei. Galbūt tokiu atveju Saugaus eismo komisija galėtų priimti sprendimą drausti motociklininkų važiavimą vienoje ar kitoje gatvėje.

"Galbūt iš tiesų reikėtų pradėti nuo Klaipėdos. Yra pasiūlymų policijai rengti reidus kartu su transporto priemonių techninės apžiūros centrais. Pareigūnai sustabdę motociklininką patikrintų, ar transporto priemonė nėra pakoreguota. Kadangi tokių reidų niekas neorganizavo, skundas dėl triukšmo galbūt būtų visų tų drausminimo priemonių pradžia", - svarstė NVSC Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.

Ji patikino, kad apskritai uostamiestyje buvo seniai darytas transporto srauto triukšmo matavimas. Padarius namų darbus ir tinkamai įvertinus situaciją, žengti tokį žingsnį būtų galima atėjus kitų metų vasaros sezonui.

"Tyrimą reikėtų padaryti labai didelį. Tam turėtų pasiryžti daug žmonių. Triukšmas visada daro poveikį nervų, širdies ir kraujagyslių sistemoms. Tad triukšmo poveikio sveikatai atmesti negalima. Jeigu naktį garsiai pravažiuoja motociklas, tave išgąsdina - sutrikdo miegą. Kiekvieną žmogų tai veikia skirtingai, todėl iš tiesų dėl tokių aplinkybių žmogaus sveikatos būklė gali pablogėti", - pridėjo A. Šlepetienė.

Griežtina motociklininkų kontrolę

Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyresnysis patarėjas Marius Pankevičius patvirtino, kad gyventojų skundų dėl motociklininkų keliamo triukšmo sulaukiama. Visi jie yra perduodami policijai.

Visai neseniai Klaipėdos kelių policija surengė reidą Taikos prospekte, kur sustabdė grupelę motociklininkų. Iš jų keletas buvo nubausti už greičio viršijimą.

Klaipėdos AVPK Kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika sakė, kad daugelis policijos sustabdomų sportinių motociklų dažniausiai yra modifikuoti - beveik visiems yra padidinta galia ir sumažintas išmetamojo vamzdžio dydis.

"Tai skleidžia kur kas didesnį garsą nei turėtų. Baudėme tuos, kurie viršijo greitį. Tačiau motociklininkai mums nelabai pritarė - jie įrodinėjo savo tiesą. Bandėme paaiškinti, kad Taikos prospektas ribojasi su miegamųjų rajonų kraštais. Žmonės, gyvenantys tame rajone, girdi didžiulį triukšmą. Reidus vykdėme ir vykdysime. Prieš rugsėjo pirmąją ypač griežtinsime kontrolę", - tikino M. Džermeika.

Jis pridėjo, kad ateityje bus sprendžiamas klausimas dėl ramybės trikdymo po 22 val. Jeigu tokiu metu policija gaus pranešimą dėl keliamo didelio triukšmo, pareigūnai reaguos ir už tai transporto priemonių vairuotojams išrašys protokolus.

Klaipėdos kelių policijos vadas priminė, kad šįmet Klaipėdoje eismo įvykiuose žuvo šeši žmonės. Tarp jų buvo ir dviratininkas, ir motociklo vairuotojas.

Gali anuliuoti techninę apžiūrą

M. Džermeikos teigimu, pareigūnų stabdomi motociklininkai paprastai sustoja. Tačiau net ir nesustoję atsakomybės neišvengia.

"Pirmiausia turime užtikrinti tiek pareigūnų, tiek motociklininkų saugumą. Mūsų pareigūnai profesionaliai įvertina situaciją, ar verta vytis, ar ne. Dabar prie kiekvieno pareigūno uniformos yra sumontuota kamera. Stabdydami matome valstybinį numerį, jį galime priartinti ir pradėti tyrimą - sekame karštomis pėdomis, susisiekiame su transporto priemonės savininku", - sakė M. Džermeika.

Visgi policija dažnai susiduria su problema, kai motociklo vairuotojas sustabdomas po 17 val. Tokiu atveju griežčiau nubausti transporto priemonės savininką yra sudėtinga.

"Vakare negalime jo įpareigoti nuvažiuoti į techninės apžiūros centrą jį palydėdami. Mes tai darome tik dienos metu. Būna informacijos, kad motociklai pereina techninę apžiūrą, o jau po to galingumas padidinamas motociklą modifikuojant. Taip motociklas skleidžia didesnį garsą. Tai reiškia, kad motociklo konstrukcija jau yra pakeista. Protokolai rašomi ir tokioms transporto priemonėms - tada tikrai gali būti anuliuota techninė apžiūra", - tikino Klaipėdos AVPK Kelių policijos vadas.

Pasak jo, policija su techninės apžiūros centrais sutarė rengti bendrus reidus ir taip užtikrinti kur kas griežtesnę motociklininkų kontrolę.

Sportininkai triukšmadarių netoleruoja

Kritiškai triukšmadarių atžvilgiu pasisakė motokroso sporto meistras, treneris Algirdas Šerkšnas. Jeigu būtų jo valia, visi modifikuoti motociklai būtų išregistruoti.

"Tokių triukšmadarių netoleruoju. Kai jie važiuoja, negirdžiu net televizoriaus... O važiuoja kasdien. Triukšmadarius turi gaudyti policija, kitaip nieko nebus. Juos reikia bausti, nes gatvėmis skrieja 120-150 km/val. greičiu.

Apskritai motociklai negali būti modifikuojami. Tokie negali pereiti techninės apžiūros. Sustabdžius tokias transporto priemones iš karto reikėtų išregistruoti. Motociklo vamzdis turi dirbti tyliai - jame yra vatos, o ta vata triukšmą sugeria. Tačiau visokių žmonių yra... Motociklai turi dirbti tyliai, kad niekam netrukdytų", - teigė A. Šerkšnas.

Jau pusę amžiaus motokrosu gyvenantis specialistas svarsto, kad daugelis motociklininkų avarijų įvyksta dėl patirties stokos. Jo teigimu, patikimai transporto priemonę gali valdyti bent penkerių metų patirtį turintis žmogus.

"Dabar žmonės nemoka važiuoti, save žaloja. Dabar yra taip - užsimaniau motociklo, nusipirkau, pasidraskiau ir adrenalino gavau. Patarimas vienas - neviršykite leidžiamo greičio. Mieste važiuokite 60 km/val. ir ne greičiau. Niekada negali žinoti, kada priešais tave iššoks automobilis. Jeigu norite garbės ir rezultatų, išbandykite savo jėgas sporte", - sakė motokroso meistras.

Jo manymu, galbūt problemą išspręstų specialios aikštelės, kuriose jauni ir adrenalino siekiantys žmonės galėtų išsilieti. Jis priminė kaimynų latvių pavyzdį Liepojoje, kur netgi rengiamos varžybos.

"Kai nori, viskas įmanoma. Aš jau keliu rankas į viršų ir pasiduodu. Padariau, ką galėjau. Galima suprasti, kad Lietuvos valdžiai tai nerūpi", - rėžė A. Šerkšnas.

Nusikalstamas aplaidumas ir pavojus sveikatai

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras
Pačiam susidurti su motociklininkų keliamu triukšmu teko ne kartą. Melnragėje veikiausiai yra viena iš jų trasų. Ypač nakties metu prazvimbia. Nebijočiau pasakyti - mirtininkų eskadrilė, kurioje riaumojama ir mėgaujamasi triukšmu ramiose vietose. Tas pats yra ir kitose miesto dalyse.
Tai laikyčiau nusikalstamu aplaidumu ir pavojumi savo saugumui, sveikatai. Iš to atsiranda ir grėsmė kitų saugumui bei pasekmės. Teko ne kartą bendrauti su motociklininkų bendruomenėmis. Didžioji jų dalis važiuoja pagal taisykles, tačiau statinę gadina šaukštas deguto - neatsakingi motociklininkai, kurie ieško adrenalino.
Prasidėję policijos reidai yra sveika, gera reagavimo priemonė. Nors policijai sureaguoti pavyksta ne visada, reidų turėtų būti kur kas daugiau. Neabejingi turėtų būti ir patys klaipėdiečiai - tokius asmenis užfiksuoti ar apie juos pranešti. Tik bendrai veikdami galime pažaboti keliamą pavojų ir nepatogumus.
Aikštelę daryti vien tam, kad kažkas išlietų savo emocijas... Surasti mieste vietą pasivažinėjimui nėra paprasta. Tai nėra pigu, bet geriau adrenalino mėgėjams reikėtų jėgas išbandyti autodromuose, motokroso trasose. Tačiau poligonais paversti miesto gatvės tikrai negalima. Dabar kyla diskusijų, ar leisti kitąmet motociklininkams važinėti miesto centre. Visa tai tik dėl to, kad kažkas sąmoningai provokuoja.
Reikėtų ruoštis kitai vasarai, prisiminus šios vasaros niuansus. Svarbus ir švietėjiškas darbas pačioje motociklininkų bendruomenėje. Tam tikrų erdvių įteisinimas taip pat neturėtų būti atmestas. Nemanau, kad draudimai ką nors išspręstų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder