Dėl kviečių kainų šuolio auga susirūpinimas dėl galimo maisto trūkumo

Dėl kviečių kainų šuolio auga susirūpinimas dėl galimo maisto trūkumo

Smarkiai išaugus kviečių kainoms, vėl auga susirūpinimas dėl galimo maisto trūkumo. Pasaulį gali ištikti dar viena maisto krizė, jei dėl Rusijoje kilusios sausros šaliai nutraukus eksportą kils kviečių kainos. Taip teigia valdininkas iš Indonezijos, kuri yra didžiausia grūdų pirkėja Azijoje.

Kaip penktadienį žurnalistams sakė "Flour Mills" asociacijos vadovas Franciskusas Velirangas (Franciscus Welirang), "laukiama domino reakcijos, ir mes manome, kad grūdų paklausa didės taip keldama kainas. Todėl maisto pramonė pirks daugiau kukurūzų ir sojos pupelių. Tai pigių kviečių eros pabaiga".

Dėl karščio bangos sumažėjus kviečių tiekimui, Rusija ketvirtadienį paskelbė nutraukianti grūdų eksportą. Todėl per mažiau nei du mėnesius kviečių kainos padvigubėjo, o grūdų kainos tapo didžiausios nuo 2008 metų rugpjūčio. Kviečių ir ryžių kainos tais metais pasiekė rekordines aukštumas, taip padidindamos maisto kainas ir sukeldamos neramumus neturtingose valstybėse.

F. Velirangas telefonu sakė, jog jaudinamasi dėl dar vienos maisto krizės, kuri gali kilti paskutinįjį šių metų ketvirtį arba pirmąjį kitų metų ketvirtį. Ruošiant gyvulių pašarą, kukurūzus ir kviečius galima pakeisti vienus kitais.

Rugpjūčio 4 d. - prieš Rusijai nutraukiant kviečių eksportą - Pasaulinė maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) teigė, jog šiuo metu dar negalima tvirtinti, kad mažesnis nei tikėtasi kviečių derlius gali išprovokuoti maisto krizę. Jungtinių Tautų agentūra skelbia, kad pasaulinės kviečių atsargos yra didesnės nei 2008 metais.

Nutraukus kviečių eksportą iš Rusijos ir galbūt kitų buvusios Sovietų Sąjungos šalių, bus pristabdytas pigių miltų tiekimas Indonezijai, sako F. Velirangas. Pirkėjai iš Indonezijos gali grįžti prie tiekėjų iš JAV, Kanados ir Australijos, kurie siūlo grūdus didesnėmis kainomis nei eksportuotojai iš buvusios Sovietų Sąjungos. Iš Rusijos, Ukrainos ir Kazachstano į Indoneziją eksportuojami kviečiai turi mažiau baltymų nei kviečiai, atvežti iš kitur, kas juos daro pigesniais.

Rusija, trečia didžiausia kviečių augintoja pasaulyje praėjusiais metais, sustabdo kviečių eksportą nuo rugpjūčio 15 d. iki metų pabaigos, ketvirtadienį pranešė Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas. Jo nuomone, kviečių eksportą turėtų sustabdyti ir Baltarusija su Kazachstanu.

Karščio banga Rusijoje, sausi orai Kazachstane, Ukrainoje, Europos Sąjungoje, potvynis Kanadoje labai pakenkė kviečiams. O kaip pranešė Rusijos meteorologijos tarnyba, sausra kelia grėsmę ir žiemkenčiams.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder