ES pratins prie silpnesnių elektros prietaisų

ES pratins prie silpnesnių elektros prietaisų

Pagal ES reikalavimus nuo rugsėjo 1-osios prekybos vietose neliko galingesnių nei 900 W siurblių. Nors dalis pirkėjų ir skubėjo apsirūpinti galingesniais prietaisais, specialistai sako, kad dulkei nuo žemės pakelti didelės galios nereikia. Tad ką žmonės siurbs galingais siurbliais: dulkes ar eurus iš savo piniginių ir sąskaitų bankuose?

Tikimasi, kad galingų elektros siurblių išėmimas iš prekybos padidins energijos naudojimo efektyvumą, padės sumažinti neigiamą poveikį aplinkai per visą įrenginio naudojimo ciklą. Tačiau naujieji reikalavimai nebus taikomi šlapiojo valymo dulkių siurbliams, šlapiojo ir sausojo valymo dulkių siurbliams, baterijomis varomiems dulkių siurbliams, automatiniams dulkių siurbliams (robotams), pramoniniams dulkių siurbliams arba centrinėms dulkių siurbimo sistemoms, grindų blizgintuvams, lauko dulkių siurbliams. Vadinasi, galingų siurblių apyvartoje liks. Ar tai netrukdys pasiekti keliamus tikslus? Kita vertus, ar bus apčiuopiamos naudos iš to, jei sugriežtintos tvarkos laikysis tik ES valstybės, o kita pasaulio dalis į tai nekreips jokio dėmesio?

Dulkei pakelti galia nereikalinga


Vilniaus universiteto profesorius emeritas, habilituotas fizikos mokslų daktaras Jonas Grigas įsitikinęs - naujoji tvarka padės sumažinti elektros energijos naudojimą buityje. „Tai racionalus sprendimas, - sakė J.Grigas „Vakaro žinioms“. - Juk dabar šviesos diodų lemputės LED naudoja apie 10 kartų mažiau energijos nei ankstesnės kaitrinės lemputės. Plokšti televizoriai naudoja beveik perpus mažiau energijos nei ankstesnės kartos televizoriai su katodinių spindulių vamzdeliu. Kiek per visą ES sutaupoma megavatų? Daugybė elektrinių nebedegina tiek anglių ar kitokio kuro, kiek anksčiau. Bet koks kuras, kad ir koks jis būtų, vis tiek yra susijęs su aplinkos tarša. Todėl reikia apriboti ir dulkių siurblių galią.“

Še tau, boba, ir devintinės! Vadinasi, klysta žmonės, manydami, jog tik su galingu dulkių siurbliu galima pasiekti, kad namai blizgėtų it muziejus? „Žmonės dažnai elgiasi neracionaliai, stokoja mokslinių, technologinių žinių, - teigė profesorius. - Norint užtikrinti idealią švarą namuose galingas siurblys tikrai nereikalingas. Kilovatinės galios dulkių siurbliai - žmonių pinigų švaistymo aparatai. Tuo labiau kad kilovatinė galia pakelti dulkes nuo grindų ar kilimo tikrai nebūtina, nes dulkių masė yra pernelyg maža.“

Pasak J.Grigo, elektros energijos gamyba yra viena pagrindinių aplinkos taršos, o kartu ir klimato kaitos priežasčių. „Klimato kaita gresia rimtais iššūkiais jau mūsų kartos žmonėms: potvyniai, uraganai, audros vis dažnės, - teigė profesorius. - Elektros energijos neverta švaistyti - ją reikia taupyti net ir tuo atveju, jei žmogus gali sau leisti lengvai už ją sumokėti. Taupyti elektros energiją būtina dėl bendro visos žmonijos intereso. O mažesnės galios dulkių siurbliai buityje kurs mažesnę elektromagnetinę taršą, kuri neigiamai veikia žmones.“

Ar bus pasiektas norimas efektas, jei dulkių siurblių galios apribojimų laikysis tik ES šalys? J.Grigas pripažino, kad efektas bus pasiektas tik iš dalies. „ES - tai 500 mln. žmonių sąjunga, - sakė profesorius. - Tai yra didelė sąjunga. Todėl jai priklausančių valstybių apsisprendimas apriboti dulkių siurblių galią tikrai gerokai sumažins elektros energijos gamybą. Dabar daugelis šalių imasi priemonių klimato kaitai mažinti, mažina anglių deginimą, atsisako kitų žalingų technologijų, bet kitos šalys to nepaiso. Tik palaipsniui, žingsnelis po žingsnelio, vis daugiau šalių supranta, kad reikia imtis priemonių ir elektros energijos gamybai mažinti, ir klimato kaitai stabdyti. Manau, ilgainiui norimas efektas bus pasiektas.“

Pardavimai išaugo bemaž penktadaliu

O ką apie elektros energijos vartojimo mažinimą galvoja patys vartotojai? Paskutinėmis rugpjūčio dienomis, kai dar buvo galima įsigyti užmarštin nueinančius galingus dulkių siurblius, ne viename prekybos centre buvo juntamas prekybos tokiais siurbliais pagyvėjimas. „Kesko Senukų“ specialistų skaičiavimu, lyginant su praėjusiais metais, dulkių siurblių pardavimai prekybos tinkle šią vasarą išaugo daugiau nei penktadaliu.

Pasak prekybos tinklo „Kesko Senukai“ buitinės technikos komercijos direktoriaus Pauliaus Palinausko, dulkių siurblių pardavimų suaktyvėjimas prekybos tinkle ypač buvo juntamas nuo antrojo šių metų ketvirčio. P.Palinauskas neabejojo, kad šių pardavimų augimui įtakos turėjo žinia apie artėjančius rinkos pokyčius. „Dulkių siurblių galingumo mažinimas, kuris įsigalės nuo rugsėjo, paskatino klientus suskubti įsigyti norimo galingumo dulkių siurblius“, - sakė P.Palinauskas.

Didelis dėmesys - valymo kokybei

Vartotojų sąmonėje dar gajus įsitikinimas, kad siurblio darbo kokybę lemia jo galia - tai „Vakaro žinioms“ patvirtino UAB „Avitelos prekyba“ Komercijos skyriaus vadovė Eglė Boumezbeur. „Natūralu, jog žinia, kad galingų siurblių jau nuo rugsėjo pradžios prekyboje nebeliks, siurblių galingumą vertinančius žmones paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis paskatino suskubti apsipirkti“, - sakė E.Boumezbeur.

Pirkėjai, pasak E.Boumezbeur, šiandien itin didelį dėmesį teikia dulkių siurblių valymo kokybei. „Žmonės jau nebenori taikstytis su anksčiau įprastomis situacijomis, kai, siekiant idealios švaros, patalpas išsiurbti tekdavo ne vieną ir ne du kartus, - sakė „Vakaro žinioms“ Komercijos skyriaus vadovė. - Vartotojams svarbu nepriekaištingai išsiurbti namus iš pirmo karto. Jau seniai praeityje ir laikai, kai didelis, sunkus ir triukšmingas dulkių siurblys vartotojams buvo priimtinas ir savaime suprantamas dalykas. Šiandien pirkėjai renkasi dulkių siurblius, kuriuos naudoti yra lengva ir patogu, kurie nekelia triukšmo. Siurblį žmonės namuose įjungia jau ne tik savaitgaliais. Todėl jiems svarbu, kad siurblys būtų kompaktiškas, manevringas ir visada po ranka.“

Trigrašis

Europos Komisija dar 2014-aisiais buvo sumąsčiusi, kad reikėtų riboti ne tik dulkių siurblių, bet ir mobiliųjų telefonų, plaukų ir rankų džiovintuvų, prekių automatų, virdulių ir skrudintuvų galią. Ekspertų parengta ataskaita kelis mėnesius gulėjo biurokratų stalčiuose ir dienos šviesą turėjo išvysti 2015-aisiais. Tačiau nutarta susilaikyti, mat kitąmet turėjo vykti Jungtinės Karalystės referendumas dėl išstojimo iš Europos Sąjungos. Europos klerkai suprato, kad tokie sprendimai papuls į pirmuosius spaudos puslapius ir gali paskatinti žmones balsuoti už „Brexit“, mat nauji ribojimai nuolat piktina liaudį, kad Europos valdžia vis labiau kišasi į žmonių gyvenimus ir riboja pasirinkimą. Be to, visiems žinoma, kad britai pusryčiams kerta kiaušinienę su skrudinta duona, o vandenį verda tik elektriniuose virduliuose. Taigi kitų buities prietaisų galios ribojimai buvo atidėti neribotam laikui, o skrudintuvai iš tokio prietaisų sąrašo iš viso buvo išbraukti. Tiesa, „Brexit“ rezultato tai niekaip nepaveikė.

Kaip išsirinkti gerą dulkių siurblį?


Bendrovės „Samsung“ buitinės elektronikos pardavimų vadovas Baltijos šalyse Miroslavas Ramanavičius teigė, kad naujos bendrijos nuostatos dulkių siurbliams nebuvo staigmena. Buitinei technikai kasmet keliami vis aukštesni aplinkosaugos standartai yra absoliučiai natūralus ir teigiamas reiškinys, skatinantis gamintojus ieškoti būdų tobulinti technologijas.

„Dar 2014 metais bendrijoje buvo uždrausta pardavinėti siurblius, viršijančius 1600 W galią, - priminė ekspertas. - Jau tada buvo žinoma, kad po trejų metų jų leistina galia sumažės dar labiau, todėl laiko reaguoti į pokyčius turėjome. Puikiai suprantame, jog ekologija šių dienų pasaulyje yra išskirtinės svarbos dalykas, todėl priimame iššūkį ir stengiamės kurti technologijas, kurios būtų kiek įmanoma palankesnės mūsų aplinkai.“

Pasak M.Ramanavičiaus, siurblio galia šiandien tikrai nėra pagrindinis parametras, kuriuo matuojamas siurblio efektyvumas. Specialisto teigimu, bendrą siurblio variklio galios praradimą šiuolaikiniuose prietaisuose kuo puikiausiai kompensuoja nuolat tobulėjantys oro cirkuliacijos technologiniai sprendimai, kurie maksimaliai padidina dulkių įsiurbimo galią ir valymo kokybę. Taigi, efektas lieka mažų mažiausiai toks pats, o energijos sąnaudos gerokai sumažėja.

„Dažnu atveju šiandien didesnio galingumo siurblio variklis reiškia tik didesnes energijos sąnaudas ir aukštesnį garso lygį, - sakė specialistas. - O kompaktiškesni, mažiau galios turintys siurbliai pasižymi geresnėmis dulkių surinkimo savybėmis, pažangia filtravimo sistema ir sandarumu. Prie geresnio efekto prisideda ir modernūs, įvairiems paviršiams pritaikyti antgaliai. Tad pagrindo nerimauti ir prasmės bėgti iki artimiausios elektronikos parduotuvės norint suspėti įsigyti galingesnį siurblį neįžvelgiu.“

Ką svarbu žinoti renkantis dulkių siurblį? Pasak M.Ramanavičiaus, dulkių siurbliai žymimi ir klasifikuojami pagal efektyvumą 4 skirtingose kategorijose: energijos efektyvumo, dulkių emisijos, kilimų valymo ir kietųjų paviršių valymo. Šiose kategorijose jie skirstomi pagal klases nuo geriausios - A - iki prasčiausios - G.

„Didžiausią dėmesį reikėtų skirti ne tik energijos efektyvumo, bet ir dulkių emisijos, tai yra dulkių pralaidumo kategorijai, - atkreipė dėmesį ekspertas. - Juk mažai naudos, jeigu namus išsiurbiame, tačiau dulkių siurblys dalį jų vėl grąžina atgal. Atsižvelgti derėtų ir į tai, kokio tipo grindų danga dominuoja jūsų namuose - minkšti ar kieti paviršiai, mat kiekvieno siurblio valymo kokybė, priklausomai nuo dangos, skiriasi. Nepamirškite ir įsiurbimo galios - eiliniam vartotojui šiandien turėtų visiškai pakakti 180-200 W įsiurbimo galią turinčio siurblio.“

M.Ramanavičius įvardijo šiandien aiškiai matomą tendenciją: vartotojai vis didesnį dėmesį skiria ne tik valymo efektyvumui, skleidžiamo triukšmo lygiui, bet ir praktiškumui - siurblio dydžiui bei galimybei neeikvoti laiko tvarkant namus. Specialisto teigimu, dėl šios priežasties vis populiaresni tampa nedaug vietos užimantys, tačiau savo darbą puikiai atliekantys siurbliai robotai.

„Brangindami savo laiką, vartotojai į juos atsigręžia vis dažniau, - sakė M.Ramanovičius. - Nepaisant savo dydžio, jie pasižymi santykinai didele įsiurbimo galia, leidžiančia susiurbti namuose esančius nešvarumus net ir sunkiai pasiekiamose vietose. Automatiniai, įvairiai dangai pritaikyti režimai, siurbimo galios kontrolė, galimybė valdyti siurblį net ir nesant namuose yra būtent tos funkcijos, kurios leidžia palaikyti švarą kiekvieną dieną. Šie įrenginiai ypač populiarūs tarp žmonių, laikančių naminius gyvūnus.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder