Gyvybes gelbstintys prietaisai. Kokie būna dūmų detektoriai ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Gyvybes gelbstintys prietaisai. Kokie būna dūmų detektoriai ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Sunku patikėti, bet kiekvienais metais gaisrai Lietuvoje pasiglemžia apie 100 gyvybių. Maždaug 90 proc. aukų žūva degant gyvenamosioms patalpoms. Daugiausiai nelaimių įvyksta tamsiu paros metu. Vien pernai naktimis namuose žuvo 54 žmonės.

Pagal šiuos liūdnus statistinius rodiklius Lietuva nuo Vakarų Europos šalių atsilieka net tris kartus! Tragiškos padėties priežastis - atsainus požiūris į priešgaisrinę apsaugą ir informacijos stoka. Kitų šalių patirtis rodo, kad efektyviausias būdas, leidžiantis radikaliai sumažinti gaisruose žūvančių žmonių skaičių - tai dūmų detektoriai.

Nors pigiausi tokio tipo prietaisai kainuoja vos 5 ar 10 eurų, o juos įrengti be jokių papildomų įrankių trunka porą minučių, tačiau Lietuvoje dūmų detektorius turi tik 16 proc. butų ir gyvenamųjų namų. Laimei, jau netrukus situacija turės pasikeisti į gerąją pusę.

Dūmų detektoriai bus privalomi visiems

Daugelis skaitytojų nustebo iš žiniasklaidos sužinoję, kad gegužės 1 d. Lietuvoje įsigalios naujos taisyklės, pagal kurias visuose priešgaisrinės signalizacijos neturinčiuose būstuose - butuose, gyvenamuosiuose namuose ir sodo nameliuose - bus privalu įsirengti autonominius dūmų detektorius.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas jau pradėjo prevencinę akciją "Gyvenkime saugiai", kurios metu planuoja aplankyti 100 tūkst. gyventojų ir patarti jiems visais detektorių įrengimo klausimais.

Audrius JUČINSKAS, "Technoramos" prekybos tinklo atstovas

Įsigaliojus naujoms priešgaisrinėms taisyklėms pareigūnai žada pradėti didelio masto tikrinimą ir kovoti su jas šiurkščiai pažeidžiančiais asmenimis. Deja, numatytos bausmės už tokius pažeidimus - gana švelnios. Pirminė bauda už detektoriaus neįrengimą - vos 5 eurai, todėl specialistai daugiausiai vilčių deda į gyventojų švietimą ir sąmoningumą.

Žmonės masiškai domisi dūmų detektoriais

Nors iki naujos tvarkos įsigaliojimo dar liko keli mėnesiai, tačiau prekybininkai jau pajuto išaugusį susidomėjimą dūmų detektoriais.

"Apie tai, kad dūmų detektoriai taps privalomi visiems, žinojome iš anksto ir pasistengėme išplėsti savo parduotuvių asortimentą priešgaisrinės apsaugos prietaisais, todėl pirkėjų antplūdis mūsų per daug nenustebino, - pasakoja prekybos tinklo "Technorama" atstovas Audrius Jučinskas. - Mane, kaip prekybininką, džiugina išaugusi paklausa, tačiau nerimą kelia tai, kad pirkėjai pas mus ateina labai prastai informuoti. Pasitaikė nusiskundimų, kad ieškant atsakymų į rūpimus klausimus jiems tenka vaikščioti iš vienos parduotuvės į kitą. Pirkėjai dažniausiai bando išsiaiškinti, kokių detektorių jiems reikia, teiraujasi, kuo skiriasi įvairūs modeliai, aiškinasi, kaip ir kur juos reikia įrengti. Dažnas nusistebi, kad viskas yra kur kas pigiau ir paprasčiau, nei tikėjosi."

Kur ir kaip montuoti dūmų detektorius?

"Pirkėjai dažniausiai mano, kad jiems pakaks vieno dūmų detektoriaus, todėl tenka jiems paaiškinti, kad detektorių skaičius priklauso nuo namo ar buto dydžio, - tęsia A. Jučinskas. - Šiuos prietaisus reikia statyti kiekvienoje patalpoje, ypač - miegamuosiuose kambariuose. Vienintelė išimtis taikoma virtuvei. Čia dūmų detektorius nebūtinas, nes jis gali suveikti nuo maisto ruošos metu sklindančių garų ar dūmų."

Dūmų detektorius tvirtinamas prie lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Geriausia vieta jam - pačiame kambario centre. Reikia pasirūpinti, kad prietaiso matymo zonos neužstotų jokios kliūtys.

Dūmų detektorius prižiūri iki 60 kv. m dydžio erdvę. Didelio ploto, sudėtingos formos ir ilgoms patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams ar laiptinėms, gali prireikti kelių dūmų detektorių. Parenkant vietą detektoriui, reikia vengti vietų, esančių visai šalia viryklių, židinių ir šildytuvų. Reikia atminti, kad tinkamam detektorių darbui trukdo drėgmė ir dulkės.

"Pirkėjai dažnokai baiminasi, kad įrengti dūmų detektorių bus sudėtinga: reikės kviesti specialistus, tiesti laidus ar gręžti skyles lubose, - toliau pasakoja "Technoramos" atstovas, - tačiau daugumą modelių galima sumontuoti patiems, ir jie dirba visiškai autonomiškai. Šie prietaisai maitinami įprastais elementais arba įkraunamomis ličio jonų baterijomis." Pigesni detektoriai be papildomos priežiūros veikia keliolika mėnesių, o brangesni - net iki 10 metų. "Skylių gręžioti taip pat greičiausiai nereikės, - ramina A. Jučinskas. - Dūmų detektorių prie lubų galima pritvirtinti dvipuse lipnia juosta."

Prieš diegiant dūmų detektorių, būtina perskaityti naudojimo instrukciją. Joje aprašomi konkretūs prietaiso pritaikymo atvejai, paaiškinamos priežiūros ir profilaktinio testavimo procedūros, kurias privalu atlikti periodiškai.

Kaip išsirinkti detektorių?

Renkantis dūmų detektorių svarbu atsižvelgti į tai, kokioje vietoje jis bus naudojamas. Priklausomai nuo bute ar name naudojamos įrangos, galima pasirinkti tokį modelį, kuris užtikrins optimalų priešgaisrinės apsaugos lygį ir turės visas reikalingas funkcijas.

Daugiabučių namų butams pakanka pačių paprasčiausių dūmų detektorių, kurių viduje esantys jutikliai reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Suveikus jutikliui įsijungia 80-90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa. Ji apie pavojų informuoja klausos sutrikimų turinčius asmenis.

Jei namuose yra židinys, krosnis ar kieto kuro katilas, verta rinktis mišrų dūmų detektorių su smalkių atpažinimo funkcija. Jie turi papildomus elektrocheminius jutiklius, kurie suveikia, kai ore užfiksuojamas pavojingas smalkių (anglies monoksido) kiekis.

Patalpoms, kur veikia dujiniai katilai ar stovi dujinės viryklės, skirti detektoriai, fiksuojantys suskystintųjų ir gamtinių dujų bei jų mišinių nuotėkius. Tokio tipo įrangą rekomenduojama statyti namuose, kuriuose yra vaikų ir pagyvenusių asmenų.

Vasarnamyje ar sodo namelyje galima įrengti autonominius išmaniuosius dūmų detektorius, kurie valdomi per nuotolį, naudojant "Wi-Fi" ar mobilųjį ryšį.

Dūmų jutiklių tipai

Nors visi dūmų detektoriai atlieka tą pačią funkciją, jų viduje montuojami skirtingi jutikliai - optiniai ir joniniai.

Joniniai jutikliai turi elektrodus, kuriais keliauja neigiamą krūvį nešantys jonai. Dūmai trukdo jiems laisvai judėti, jutiklis fiksuoja jonų srauto sulėtėjimą ar visišką pertrūkį. Joniniai jutikliai - patys tiksliausi, o jų jautrumą galima reguliuoti. Tokio tipo jutiklius galima aptikti brangiausiuose dūmų detektoriuose.

BATERIJOS. Autonominius dūmų detektorius elektros energija aprūpina baterijos arba ličio jonų akumuliatoriai. "Shutterstock" nuotr.

Optinius jutiklius turi dauguma dūmų detektorių. Juos sudaro du elementai: ultravioletinius arba infraraudonuosius spindulius skleidžiantis daviklis bei šviesos srautą fiksuojantis jutiklis. Detektoriaus signalizacija pradeda veikti tada, kai tarp šių elementų patekę dūmai ima užstoti šviesą ir sumažina spindulių pralaidumą.

Optiniai jutikliai yra labai jautrūs. Tai ir privalumas, ir trūkumas. Mat jie gali suveikti net tada, kai į orą patenka visai nedidelis dūmų ar vandens garų kiekis. Todėl brangesni optiniai modeliai dažnai turi papildomus temperatūros pokyčio jutiklius ir iš kelių optinių jutiklių sudarytas dūmų aptikimo sistemas.

Pagal jautrumą optiniai jutikliai yra skirstomi į klases (nuo A1 iki G). A1 yra pati jautriausia, todėl detektoriaus su tokio tipo jutikliais neverta statyti virtuvėje ar vonioje, kur ore dažnai būna daug dūmų ar garų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder