IBM ateities prognozė: po penkerių metų kompiuteriai turės žmogaus jusles

IBM ateities prognozė: po penkerių metų kompiuteriai turės žmogaus jusles

Per artimiausius penkerius metus kompiuteriai „išmoks“ matyti, užuosti, liesti ir girdėti panašiai kaip žmonės, prognozuoja informacinių technologijų bendrovė IBM, paskelbusi naujausią jau netolimoje ateityje įsitvirtinsiančių bei mūsų kasdienį gyvenimą ženkliai pakeisiančių technologijų penketuką. Šiųmetinėje prognozėje teigiama, kad netukus žmonija įžengs į naujos kartos kognityvinių kompiuterinių sistemų amžių, kuriame aplinką pažinti mums padės žmonėms būdingomis juslėmis aprūpinti kompiuteriai.

Galimybė paliesti daiktus per atstumą – telefono ekrane

IBM ekspertų teigimu, per artimiausius metus modernios sensorinės ekranų technologijos atkeliaus į eilinių gyventojų mobiliuosius telefonus ir kompiuterinius įrenginius. IBM vystomos lytėjimo, grafikos, infraraudonųjų spindulių ir spaudimui jautrios technologijos leis ne tik išvysti daikto atvaizdą ekrane, bet ir pajusti jo tekstūrą, audinio raštą bei kitas paviršiaus savybes. Unikali objektų paviršiaus struktūra mobiliojo telefono ekrane bus atkartojama naudojant skirtingo ilgio ir dažnio telefono vibracijos bangas.

Šios lytėjimą simuliuojančios technologijos, anot IBM mokslininkų, leis žmonės intuityviau valdyti išmaniuosius įrenginius ir sukels nemažą perversmą elektroninėje prekyboje bei pramogų industrijoje.

Kompiuteriai „praregės“

Per artimiausius penkerius metus pradėsime naudoti kompiuterius, gebančius analizuoti ir interpretuoti vaizdinę informaciją. Šiandien kompiuterinės sistemos vaizdus atpažįsta tik per jų pavadinimus ir raktinius žodžius. Tačiau jau netrukus kompiuteriai pasieks pajėgumus, kurie leis jiems analizuoti nuotraukų ar kitos vaizdinės medžiagos spalvas, raštą, kompoziciją ir kitas savybes, o kartu interpretuoti tų vaizdų turinį ir nustatyti reikšmingas detales bei prasminius ryšius tarp jų.

IBM ekspertai prognozuoja, kad šios vaizdus atpažįstančios technologijos visų pirma bus naudojamos medicinoje. Gydytojai tokias sistemas į pagalbą pasitelks analizuodami magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos ar rentgeno nuotraukas, iš kurių nustatyti pacientų audinių pakitimus ar patologijas žmogaus akiai neretai yra per daug sudėtinga.

Kompiuteriai įsiklausys į tai kas svarbiausia

Mokslininkai šiandien intensyviai dirba prie informacinių technologijų ir garso jutiklių, kurie iš chaotiško aplinkos triukšmo geba atskirti ir analizuoti reikšmingus garsus. IBM ekspertai proveržio šioje srityje tikisi per artimiausius penkis metus.

Garso bangų dažnius bei jų kitimus analizuojančios sistemos galės pasitarnauti perspėdamos žmones apie artėjantį pavojų ar net padėdamos tėvams ir gydytojams „išversti“ kūdikių skleidžiamus garsus į įprastą žmonių kalbą. Pastarąją kompiuteriai su moderniais garso jutikliais greitai galės ne tik suprasti, bet iš jos nustatyti mūsų nuotaikas bei emocijas.

Skaitmeniniai skonio jutikliai atvers naują skonių pasaulį

IBM mokslininkai kuria technologijas, kurios gebės analizuoti įvairių maisto produktų ir patiekalų skonius ir kurti naujas jų kombinacijas.

Naudodama specialius algoritmus kompiuterinė sistema galės nustatyti tikslią maisto gaminių cheminę sudėtį ir įvertinti jų naudą sveikatai. Be to, naujoji technologija analizuos, kodėl vieni patiekalai žmonėms yra skanesni už kitus ir kaip maisto molekulės sąveikauja viena su kita sukurdamos unikaliausius skonius. Visi šie duomenys galės būti panaudoti sukuriant individualų kiekvieno žmogaus skonio profilį, atitinkantį jo sveikos mitybos poreikius.

Kvapams jautrūs detektoriai saugos nuo pavojingų medžiagų ir bakterijų

Anot IBM ekspertų, per artimiausius penketą metų bus pradėtos plačiai naudoti kvapus analizuojančios technologijos. Maži kvapų detektoriai galės būti įtaisyti į kiekvieną kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Analizuodami tūkstančius žmogaus iškvepiamų molekulių šie detektoriai galės iš anksto perspėti žmogų apie artėjančią ligą ar patalpoje paplitusius pavojingus chemikalus. Specialios detektorių sistemos galės būti įrengiamos ir ligoninėse, mokyklose ar vaikų darželiuose, siekiant užkirsti kelią ligų ar epidemijų protrūkiams.

Artimiausių penkerių metų technologijų raidos prognozes IBM ekspertai sudaro analizuodami naujausias socialines ir rinkų tendencijas bei įvertindami naujausius bendrovės mokslininkų pasiekimus ir jų potencialą įsitvirtinti kasdieniniame žmonių gyvenime artimiausiu metu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder