Kaip informavo Valstybinio studijų fondo Paskolų skyriaus vedėja Kristina Novickienė, šį rudenį buvo atrinktos 7122 studentų paraiškos valstybės remiamoms paskoloms gauti. Daugiausia studentai pageidavo gauti paskolą susimokėti už studijas. Pasak K.Novickienės, prašoma suma viršijo 36 mln. litų. „Studentai galėjo kreiptis į bankus dėl valstybės remiamų paskolų sutarčių pasirašymo nuo 2012 m. spalio 18 d. iki 2012 m. lapkričio 15 d.“, - terminus konstatavo vedėja. Vakar buvo paskutinė diena pasirašyti sutartis, todėl duomenys tik preliminarūs ir negalutiniai. Iš viso pernai studentai skolinosi 36,8 mln. litų - gerokai daugiau nei 2010 metais, kuomet paskolų buvo suteikta už 26,7 mln. Lt, jas gavo 5,8 tūkst. studentų.
Nepalanki reforma
2009-aisiais Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) įvykdė aukštojo mokslo reformą, kuria įvedė visiškai naują studijų finansavimo tvarką, tai yra buvo sukurta nauja valstybės remiamų paskolų sistema. Nepatekusiems į valstybės finansuojamas vietas, tapo labai paprasta pasiskolinti lėšų studijoms. Kitaip tariant, didžioji dauguma studentų buvo paversti ne studentais, o skolininkais. Tuometinis ŠMM ministras Gintaras Steponavičius net neabejojo savo reformos sėkme, o jos teigiamus rezultatus įžvelgė 2012-aisiais. Ką gi, šis laikas jau atėjo, kad ir kas ką kalbėjo, statistikos tai nekeičia. Matome tik dar labiau įsiskolinusią jaunąją visuomenę.
Paskola - kaip būstui
Didžiausia suma, kurią studentas gali pasiskolinti - 50 tūkstančių litų. Tokia paskola skiriama susimokėti už studijas - pinigų negalima naudoti gyvenimo išlaidoms. Studentas taip pat negali prašyti didesnės nei jo studijų kaina paskolos.
Studijoms užsienyje studentas gali daugiausiai skolintis 7800 litų. Skolinasi tie studentai, kurie išvyksta studijuoti pagal studentų mainų programą „Erasmus“.
Paskolos pradedamos grąžinti praėjus metams nuo studijų pabaigos. Ją grąžinti reikia per 15 metų.
Reformos reforma
Išrinkta naujoji valdžia užsimojo šiai reformai padaryti galą. Darbo partijai gavus ŠMM ministro portfelį, imta kalbėti, kad gerai besimokantiesiems studentams reikia užtikrinti nemokamą mokslą.
Taip pat bus siekiama suvienodinti studijų įmoką, kuri nepriklausys nei nuo pasirinktos studijų krypties, nei nuo jų kainos. Ši fiksuota studijų įmoka neturėtų viršyti 2000 Lt.
Darbietis, dabartinis Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, dar prieš juo tampant žiniasklaidai buvo minėjęs, kad įmoka būtų mažinama, mat, pasak jo, būtina atsižvelgti į studentų finansines galimybes. „Žinoma, studijų kainas reikia kruopščiai peržiūrėti ir tartis su tais, kurie rūpinasi finansais“, - dėstė V.Gedvilas.
Koalicijos partneriai, be kita ko, yra nutarę, kad paskolas studijoms teiks Valstybinis studijų fondas, o ne komerciniai bankai, kaip buvo iki šiol. Paskolos palūkanų dydis neturėtų būti didesnis nei 3 proc.
Pats V.Gedvilas „Vakaro žinioms“ sakė, kad šiuo metu yra rengiama Vyriausybės programa ir artėja prie parengimo pabaigos. „Kokia bus tiksli programa, komentuoti galėsiu tik po sprendimo priėmimo, nieko konkretaus kol kas įvertinti negaliu“, - kalbėjo V.Gedvilas.
Seimo pirmininkas taip pat akcentavo, kad dabartinė mokslo reforma neatitinka 47 Konstitucijos nuostatų.
V.Gedvilas taip pat užtikrino, kad bet kokios reformos bus diskutuojamos su pačiais studentais.
„Nedarysime tos pačios klaidos ir pirmiausia atsižvelgsime į studentų lūkesčius“, - teigė V.Gedvilas.
Vilius Morkūnas, Buvęs Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentas:
2009-aisiais paskolų sistema buvo pakeista iš valstybinės į bankinę.
Tad šiuo metu galiojanti paskolų sistema neužtikrina tinkamo studijų prieinamumo. Be to, tos paskolos yra labai didelės, o bankai vienaip ar kitaip siekia uždirbti. Naujomis reformomis, kurias užsimojo naujai išrinkta valdžia, galimai bus stabilizuota viena iš opiausių dabartinių problemų, tai yra paskolų palūkanos.
Sumažinti studijų kainą yra realu ir tai per ilgą laiką, paskaičiuota, atsiperka pačiai valstybei. Užsimota naujoji reforma
daug labiau atitiktų studentų lūkesčius.
Šiuo metu galiojanti paskolų sistema nėra pritaikyta pačiam studentui, tai yra neatitinka studento kišenės dydžio.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Rašyti komentarą