Premjeras: svarbiausias rezultas – energetikos kainų lūžis

Premjeras: svarbiausias rezultas – energetikos kainų lūžis

Vyriausybės paskelbti energetikos politikos prioritetai leido pradėti giluminę viso energetikos ūkio pertvarką, teigia Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. „Siekdami reformuoti energetikos ūkį, stengėmės sukurti darnią visų jį sudarančių pagrindinių sektorių – elektros, dujų, šilumos – struktūrą, kuri stiprintų mūsų energetinį savarankiškumą, leistų apsirūpinti reikiamais ištekliais iš alternatyvių šaltinių ir vartotojams palankiomis kainomis bei padėtų išvengti galimo kainų šuolio, jeigu sutriktų energijos išteklių tiekimas“, – sako A. Butkevičius.

Pasak premjero, kuris penktadienį kalbėjo Seime vykusioje konferencijoje „Šilumos ir energetikos ūkio pertvarka“, svarbiausias rezultatas – energetikos kainų lūžis, rašoma pranešime spaudai.

„Ilgo ir skausmingo energetikos kainų augimo kreivė pagaliau pradėjo leistis žemyn. Dar 2013 m. pabaigoje buvo priimti sprendimai, ribojantys elektros kainų didėjimą. Šios nuostatos laikomės ir šiemet – mažinamos ne tik elektros, bet ir dujų bei šilumos kainos“, – tvirtina Vyriausybės vadovas.

Jis tikina, kad Vyriausybė per dvejus metus racionaliai planavo VIAP biudžetą ir, neutralizuodama buvusios valdžios paliktas „minas“, užkirto kelią jo smarkiam augimui.

„Lietuvos energetinė priklausomybė nuo tiekimo iš Rytų viešojoje erdvėje neretai vadinama nesveika priklausomybe nuo dujų „adatos“. Tačiau ir šioje srityje jau įvyko istorinių permainų. Nustatytu laiku pastatėme suskystintų gamtinių dujų terminalą. Europoje esame pavyzdys, kaip, per palyginti trumpą laiką, galima įgyvendinti inžineriniu techniniu požiūriu gana sudėtingą projektą“, – teigia Ministras Pirmininkas.

Pasak jo, šiuo metu sklandžiai organizuojamas dujų perdavimas iš suskystintų gamtinių dujų terminalo Klaipėdoje, sparčiai vykdoma dujotiekio Klaipėda–Kiemėnai antrosios gijos statyba. Rudenį prasidės dujotiekio bandymo darbai. Per šį dujotiekį iš SGD terminalo tiekiamos dujos patenkins stambiausių Lietuvos vartotojų – „Achemos“, Vilniaus ir Kauno termofikacinių elektrinių poreikius. Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos pokyčiai padeda kurti naujas sąlygas – priimti dujas iš trijų skirtingų šaltinių, jas paskirstyti ir transportuoti toliau, užtikrinant energetinį saugumą tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalių regione.

„Šiuo metu įgyvendiname dar vieną svarbų strateginį projektą – rengiamasi Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio (GIPL), kuris žiedu sujungs tiekimą Šiaurės ir Vakarų Europoje, statybai. Valstybiniu lygiu sugebėjome susitarti su Lenkijos partneriais ir profesionaliai parengti projektų įgyvendinimo analizes. Tai padėjo iš ES gauti finansavimą, padengsiantį daugiau kaip du trečdalius parengiamųjų ir statybos darbų kaštų. Planuojame pradėti darbus 2016 metais, o 2019 metais jau būtų suvirintos paskutinės jungčių siūlės. Šis dujotiekis taps Baltijos šalių energetinės integracijos instrumentu ir stipriu Europos Sąjungos bendros rinkos elementu“, – sako A. Butkevičius.

Dėl atominės elektrinės atsakymo neturi

„Dėl naujos atominės elektrinės statybos dar neturime galutinio atsakymo. Visiems aišku, kad tai labai brangus projektas, kurio vieni neįgyvendinsime. Deja, apie jį ilgą laiką kalbėta tik monologais ir įvairiems konsultantams neatsakingai išleista dešimtys milijonų litų. Kai atlikome šio projekto ekonominį vertinimą ir pradėjome dirbti su partneriais Latvijoje ir Estijoje, sulaukėme daugiau kaip 60 dalykinių klausimų. Šiuo metu jau esame pasistūmėję, derindami teisinius ir ekonominius klausimus“, – tvirtina premjeras.

Baigdamas kalbą, A. Butkevičius pabrėžė, kad per dvejus metus pavyko sustabdyti energetikos kainų augimą ir padėti pamatus skaidriai, darniai, taupiai ir socialiai atsakingai energetikos sistemai.

„Nepaisant šio įdirbio, energetikos srityje mūsų laukia kiti labai svarbūs darbai. Vienas jų – Nacionalinės energetikos strategijos užbaigimas. Tikiu, kad likusius dvejus metus dirbsime dar efektyviau, nes viso energetikos ūkio struktūrą ir valdymą pertvarkėme pagal Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas. Jauni, ambicingi, ir atsakingi energetikos įmonių vadovai yra stiprus Vyriausybės sąjungininkas, kuriant ateities energetikos sistemą ir siekiant didesnio šalies saugumo“, – teigia jis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder