Šildymo sezonas - puikus metas pasipelnyti

Šildymo sezonas - puikus metas pasipelnyti

Išsigelbėjimu nuo šildymosi brangiomis dujomis turintys būti nepriklausomi šilumos gamintojai (NŠG) naudojasi įstatymo netobulumais ir tik prasidėjus šildymo sezonui savo šilumos kainą iškart padidina dvigubai, o tai, žinoma, daro atitinkamą įtaką galutiniam šilumos tarifui - spalį jis didėjo beveik 4 proc.

Ne išimtis - ir pavasarį pradėjusią veikti šiukšlių ir biokuro deginimo jėgainę valdanti bendrovė "Fortum Klaipėda", į kurią, kalbant apie šilumos pigimą, buvo dėta daug vilčių.
Reaguodama į tokias tendencijas Klaipėdos valdžia svarsto pasinaudoti jai įstatymų suteiktu vieninteliu ginklu - galimybe NŠG taikyti maksimalius žemės ir nekilnojamojo turto mokesčius.

Staigiai pabrango

Birželio-spalio mėnesiais beveik visi Klaipėdoje veikiantys NŠG šilumą "Klaipėdos energijai" tiekė už 6,4-9,5 ct/kWh.

[CITATA]

Spalį iš penkių pasiūlymus pateikusių gamintojų keturi šilumą pardavinėjo po 6,4-7,48 ct/kWh. O lapkritį pageidaujamos kainos jau šoktelėjo iki 12-16,2 ct/kWh, nors elementari logika lyg ir diktuoja, kad gaminant daugiau mažėja produkcijos savikaina. Lygiai prieš metus kai kurie NŠG šilumą tiekė po 9 ct/kWh.

Praėjusios kadencijos Seime buvo priimtos įstatymo pataisos, kuriomis šilumos tiekėjai yra įpareigoti pirkti šilumą iš nepriklausomų gamintojų, jei ji yra nors cento dalimi pigesnė nei jų pačių gaminamos šilumos savikaina.

Laimei, "Klaipėdos energijos" savikaina dėl pigti pradėjusių dujų nuo birželio vis mažėja (nuo 17,71 iki 16,26 ct/kWh), tad NŠG yra priversti mažinti savo apetitą, bet ne tiek, kiek norėtų ir paprasti miestiečiai, ir Klaipėdos valdžia.

Atsakinėja abstrakcijomis

"Fortum Klaipėda", nuo liepos iki lapkričio pardavinėjusi savo šilumą po 7,43-7,5 ct/kWh, šį mėnesį už ją jau paprašė 14,63  ct/kWh - beveik du kartus daugiau.

"Vakarų ekspresas" "Fortum Klaipėdos" pasisamdytos UAB "Komunikacija ir konsultantai" vadovo Andriaus Kasparavičiaus paklausė, kokios yra priežastys, nulėmusios tokį smarkų kainos padidinimą ir ar iš tiesų neįmanoma toliau pardavinėti šilumą tokia pat kaina, kaip ir vasarą, tačiau konkrečių atsakymų taip ir nesulaukė.

"Situacija yra stebima nuolat, analizuojama rinka, lyginamos buvusios kainos tiek praėjusį sezoną, tiek praėjusį mėnesį, stebima kuro kaina ir panašiai. Tada pasiūloma kaina aukcionui. Nešildymo sezono metu konkurencija didėja, nes visi nori pateikti savo šilumą, o paklausa ribota, kaina mažėja. Šildymo sezono metu paklausa išauga ir taip pat išauga kaina", - aiškino A. Kasparavičius.

Jis tvirtino, kad bendrovė buvo žadėjusi, jog šilumą gamins 10 proc. pigiau nei "Klaipėdos energija", tad dabar esą ir laikosi savo pažado.

Tačiau to, ar šiltuoju metų laiku pardavinėti šilumą po 7-9 ct/kWh (beveik 60 proc. pigiau nei tada sugebėjo pasigaminti "Klaipėdos energija") buvo nuostolinga, jis neatskleidė.

"Į pelningumą, bendrą kainų lygį reikėtų žiūrėti vertinant metus, tai yra apimant abu sezonus", - tvirtina jis.

A. Kasparavičius neatskleidė ir kokios pelno maržos yra užsibrėžusi siekti bendrovė, tik akcentavo, kad projekto atsiperkamumas buvo skaičiuotas 10-12 metų, nors Vakaruose esą priimtas terminas yra 7-8 metai.

"Vakarų ekspresui" pradėjus domėtis "Fortum Klaipėdos" apetitu "Komunikacija ir konsultantai" ketvirtadienį išplatino pranešimą, kad gruodžiui jų klientai "Klaipėdos energijai" jau pasiūlė pirkti šilumą už 13,6ct/kWh - 19 proc. pigiau nei šiluma buvo superkama pernai gruodį iš kitų NŠG.

"Fortum Klaipėdos" skaičiavimais, per 10 veiklos mėnesių (nuo š. m. sausio 1 d. iki spalio 31 d.) dėl naujos jėgainės atsiradimo Klaipėdos šilumos ūkyje sutaupyta daugiau nei 15 mln. litų", - tvirtinama šiame pranešime.

Ar galima pažaboti apetitą?

"Akivaizdu, kad nepriklausomi šilumos gamintojai naudojasi netobula įstatymine baze, kuri leidžia manipuliuoti, tad šildymo sezono metu jie siekia gauti maksimumą. Jei "Fortum Klaipėda" būtų reguliuojama šilumos gamintoja, kaip kad yra "Klaipėdos energija", kainodara būtų kur kas skaidresnė", - mano Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė.

Tačiau Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) balandį nutarė "Fortum Klaipėdą" pripažinti nereguliuojama šilumos gamintoja iki 2018-ųjų balandžio. Esą jos "įtaka centralizuotai tiekiamos šilumos energijos galutinei kainai arba gamybos apimtims šilumos tiekėjo aptarnaujamoje Klaipėdos miesto teritorijoje vertinama kaip nereikšminga".


Visgi šių metų liepą įsigaliojo Seimo priimti Šilumos ūkio įstatymo pakeitimai, kurie numato, jog reguliuojama šilumos kainodara nepriklausomam šilumos gamintojui yra privaloma, jeigu jis arba su juo susijusių gamintojų grupė patenkina daugiau nei 1/3 konkrečios sistemos metinio šilumos poreikio.

Iki šiol buvo skelbiama, kad "Fortum Klaipėda" gali patenkinti 40 proc. uostamiesčio šilumos poreikio. Tačiau kol kas "Klaipėdos energija" negali pasakyti, kokia bus "Fortum Klaipėdos" metinė dalis, nes ji šilumą dar tiekia tik šiek tiek daugiau nei septynis mėnesius.

Pasak VKEKK Šilumos ir vandens departamento direktorės Rasos Valatkevičienės, kai viršys 1/3 ribą, "Fortum Klaipėda" pati turi apie tai informuoti komisiją.  

"Tačiau yra papildomas saugiklis - komisijos atliekamas kasmėnesinis šilumos tiekimo sistemų monitoringas. Tuo atveju, jei nepriklausomas šilumos gamintojas pats nepateiktų informacijos apie tai, kad gamina didesnį nei 30 procentų šilumos kiekį, komisija, užfiksavusi tokį faktą, kreiptųsi į gamintoją savo iniciatyva", - sakė R. Valatkevičienė.

Tad kol kas, anot jos, tiek "Fortum Klaipėdos", tiek kitų Klaipėdos NŠG apetitą riboja tik reikalavimas, kad jų parduodamos šilumos kainos nebūtų didesnės nei šilumos tiekėjo kuro sąnaudos.

"Nepriklausomų šilumos gamintojų parduodamos šilumos kainų šuoliai yra neišvengiami, kadangi jie priklauso nuo nepriklausomų šilumos gamintojų skaičiaus konkrečioje sistemoje ir šilumos poreikio, kuris pagal sezonus ženkliai svyruoja", - tvirtina R. Valatkevičienė.

Staigus NŠG parduodamos šilumos kainų pakėlimas didelių įtarimų nekelia ir Konkurencijos tarybai.

"Toks kainų padidėjimas gali būti nulemtas visai rinkai būdingų pokyčių, pavyzdžiui, pabrangus naudojamam kurui ir panašiai. Tai savaime nereiškia, kad yra sudarytas draudžiamas susitarimas, o kainų pasikeitimai gali būti paremti objektyviais ekonominiais skaičiavimais", - tvirtina Rima Kaulėnaitė, Konkurencijos tarybos Komunikacijos skyriaus atstovė.

Visgi ši taryba jau atlieka vieną tyrimą dėl ūkio subjektų, užsiimančių šilumos ir biokuro gamyba bei tiekimu. Tiriama, ar jie nėra sudarę konkurenciją ribojančių susitarimų.

Ką darys miesto valdžia?

"Klaipėdos energija" jau įgyvendina projektą, kuris turi dar labiau sumažinti jos šilumos gamybos savikainą, o kartu ir lubas NŠG kainoms - iki 2014-ųjų pabaigos numatoma pasistatyti 16 MW biokuro katilą. Apskaičiuota, kad pastačius minėtą katilą klaipėdiečiams šilumos kaina turėtų sumažėti iki 3,5 ct/kWh.

Kol kas šis projektas juda pagal numatytus terminus - detalusis planas jau patvirtintas, vyksta projektavimas. Iki šių Kalėdų jau turi būti pagaminta visa užsakyta įranga.
Visgi, "Vakarų ekspreso" šaltinių teigimu, kai kurie uostamiesčio valdžios atstovai, nepatenkinti NŠG elgesiu, jau dabar siūlo imtis gana radikalių sprendimų ir priminti jiems, jog savivaldai yra palikta teisė nustatyti nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių tarifus.

APETITAS. "Fortum Klaipėda", nuo liepos iki spalio pardavinėjusi savo šilumą po 7,43-7,5 ct/kWh, lapkritį už ją jau paprašė 14,63 ct/kWh - beveik du kartus daugiau.

"Dabar verslininkai naudojasi jiems įstatymo suteiktomis galimybėmis, tad viskas yra teisėta. Juk panašiai elgėsi ir saulės energetikos atstovai, kai jiems buvo pažadėtas nerealiai patrauklus tarifas. Kol "Fortum Klaipėda" nėra reguliuojama gamintoja, manau, kad reikia sėsti ir su jais, ir su kitais uostamiesčio nepriklausomais šilumos gamintojais bei derėtis ir susitarti. Jūsų minimi mokesčiai gali būti svarus argumentas", - sako miesto Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Taraškevičius.

J. Simonavičiūtė savo ruožtu neslėpė, jog jau girdėjo pasiūlymų maksimaliai apmokestinti NŠG.

"Manau, kad kviesimės ir diskutuosime. Minčių dėl maksimalių žemės ir nekilnojamojo turto mokesčio tarifų yra", - sakė ji.

"Nesinorėtų būti budeliais"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras

Dabartinė teisinė bazė tokius reguliuojamus šilumos gamintojus kaip "Klaipėdos energija" įspraudžia į itin griežtus rėmus, o nereguliuojamiems šilumos gamintojams palieka labai daug laisvės. Kol kas "Fortum Klaipėda" laikosi pažado šilumą gaminti dešimtadaliu pigiau nei "Klaipėdos energija", tačiau tikrai kyla klausimas, ar jos nebūtų galima pardavinėti dar pigiau.

Dideles viltis dedame į naują "Klaipėdos energijos" biokuro katilą, kuris šilumos kainas turėtų sumažinti dar 10-15 procentų.

Tačiau pirmiausia valstybė turėtų sutvarkyti savo teisinę bazę, o ne versti savivaldybes tapti budeliais ir mosuoti didesniais mokesčiais kaip kirviu. Bet jei nebebus jokios kitos išeities, reikės imti tą kirvį į rankas. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder