"Snoro" būklę gelbėtojas tik blogina

"Snoro" būklę gelbėtojas tik blogina

Nuo praėjusių metų gruodžio „Snoro“ bankroto administratoriumi įdarbintas užsienietis Nilas Kuperis (Neil Cooper) kol kas tik kalba meistriškai. Darbų nematyti (išskyrus tai, kad vien jis išleido beveik 67 mln. litų), tačiau savo neveiklumą bankrotų asu save pristatantis veikėjas ėmė maskuoti kaltinimais Lietuvos valstybei ir lietuviškiems įstatymams.

Išleido 85 milijonus

Savo tikrąją veiklą „Snore“ nuo kreditorių ir banko sužlugdymo istoriją tiriančių parlamentarų slepiantis N.Kuperis vakar ėmė viešai kaltinti Lietuvos valstybę, kad dėl neva blogų teisės aktų neįstengia paskelbti pirmojo kreditorių susirinkimo, suformuoti Kreditorių komiteto.

Esą dėl Įmonių bankroto įstatymo broko N.Kuperis negali parduoti dar ko nors verto „Snoro“ turto - pelningų banko valdytų įmonių, kioskeliais vadinamų mažmeninės bankininkystės padalinių.

Teigdamas, kad šiuo metu kažkodėl ieško tik mažiau nei ketvirtadalio buvusio „Snoro“ turto - 1,7 mlrd. litų - N.Kuperis kone kaip rimčiausią jo dalį akcentavo banko turėtus automobilius, kurie aukcione galbūt būtų parduoti už milijoną dolerių (apie 2,6 mln. litų).

Bankroto administratorius kategoriškai slepia, kiek ir kokios vertės „Snoro“ turto jam apskritai pavyko rasti ir sugrąžinti. O štai valstybė į „Snorą“ jau yra įliejusi apie 4 mlrd. litų.

Ar dar kas pamena, kad N.Kuperis savo komandai išlaikyti praėjusių metų gruodžio 20-ąją Vilniaus apygardos teismo prašė skirti 29 868 666 litus iš „Snoro“ klientų kišenės?

Bet vos po savaitės užsieniečio apetitas išaugo iki 60 943 687 litų. Teismas leido tiek pinigų išleisti tik per tris mėnesius. Į šią sumą nebuvo įtrauktas paties bankroto administratoriaus atlyginimas. Beje, iki šiol slepiamas algos dydis.

Šių metų kovo 22-ąją N.Kuperis savo veiklai tęsti dar tris mėnesius paprašė 57 198 000 litų, tačiau teismas leido užsieniečiui išnaudoti vos 6 771 000 litų.

Kartu su aštuonias dienas pernai lapkritį „Snore“ dirbusio laikinojo administratoriaus Saimono Friklio (Simon Freakley) gautu 17 mln. litų honoraru, abiejų užsieniečių komandos iš šio banko jau išsiurbė apie 85 mln. litų.

Visų šių milžiniškų sumų panaudojimo pagrįstumas iki šiol nėra patvirtintas jokiais dokumentais, aiškių administratorių išlaidų išklotinių nepavyko gauti net Seimo nariams.

Užsidirbo ir dings?

Vakar bankroto administratorius N.Kuperis viešai ir dviprasmiškai užsiminė, kad jis neišbus Lietuvoje iki „Snoro“ bylos pabaigos, nes tam „nėra poreikio“.

„Šiandien mes jau aiškiai matome beveik aiškią bankroto administratoriaus N.Kuperio poziciją: jis atvažiavo į Lietuvą užsidirbti kuo daugiau pinigų, - vakar „Respublikai“ sakė „Snoro“ žlugimą tiriančios Seimo laikinosios komisijos pirmininkas Valentinas Mazuronis. - Ir tai jis labai sėkmingai daro. Tačiau kyla didelis klausimas, kodėl tokią situaciją taip abejingai stebi ir nesiima jokių priemonių mūsų aukščiausia valdžia - premjeras Andrius Kubilius ir finansų ministrė Ingrida Šimonytė?“

V.Mazuronis teigė, kad N.Kuperio komanda jau kone pusmetį eikvoja stulbinamai dideles lėšas, tačiau jokių realių rezultatų iki šiol nepateikta nei eiliniams „Snoro“ kreditoriams, nei Lietuvos valstybei.

„Jeigu N.Kuperis tvirtina, kad mūsų Įmonių bankroto įstatymas yra toks netobulas, aš nesuprantu premjero ir finansų ministrės neveiklumo. Juk vos tik buvo sustabdyta „Snoro“ veikla, per vieną naktį buvo sukurti ir tuoj priimti net septyni tokias situacijas reguliuojantys įstatymai, - stebėjosi V.Mazuronis. - Man dabar susidaro vaizdas, kad aukščiausieji mūsų valstybės žmonės, prisidengdami neva teisminiu banko bankroto bylos procesu, tarsi susitarę trauko pečiais, tuo sudarydami sąlygas nežabotam ir nekontroliuojamam išlaidavimui „Snore“. Man net kyla įtarimų, kad ponas Kuperis vieną dieną tiesiog gali visiems laikams išvykti iš Lietuvos“.

Vengia oponentų

„Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovas Danas Arlauskas vakar „Respublikai“ sakė, kad daug ką slepiantis bankroto administratorius N.Kuperis visuomenei kartais kalba ką nori tik todėl, kad jis neturi jokių oponentų.

„Man nesuprantamos N.Kuperio kalbos apie dėl esą mūsų įstatymų spragų šiandien nesančią galimybę surengti pirmąjį kreditorių susirinkimą ar formuoti Kreditorių komitetą, - teigė D.Arlauskas. - Jis tiesiog neprisileidžia oponentų ir suinteresuotų žmonių, nors mes ne kartą siūlėme sudaryti kad ir neformalų Kreditorių komitetą, kuris bent jau diskutuotų, padėtų ieškoti sprendimų. Dabar matau tik N.Kuperio verkimą: jūs, lietuviai, esate aborigenai!“

Kaip ir Seimo laikinosios komisijos vadovas V.Mazuronis, D.Arlauskas taip pat turi rimtų įtarimų, kad N.Kuperis ilgai neužsibus Lietuvoje.

„Apie tai administratorius net viešai prabilo, nes didžiąją banko putą jam jau pavyko nugriebti ir tai nekainavo didelių pastangų, - sakė D.Arlauskas. - O ką čia daugiau veikti, kodėl N.Kuperiui reikėtų dar pabūti, jei kartą teismas jau nebeskyrė tiek milijonų, kiek jis prašė. Nenoriu būti pranašu, tačiau po administratoriaus išvykimo „Snore“ mes galbūt rasime dar didesnę finansinę skylę“.

Nepatvirtinta nė pusės reikalavimų

„Snoro“ bankroto bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismo teisėjas Andžejus Maciejievskis vakar „Respublikai“ paaiškino, kad pirmasis banko kreditorių susirinkimas privalo būti sušauktas per 30 dienų nuo teismo nutarties, patvirtinančios visus kreditorių reikalavimus, priėmimo.

„Aš tik galiu pasakyti, kad šiuo metu nėra patvirtinta net pusės esminių reikalavimų. O jeigu kreditoriai dar vieni kitus ir skųs, tai užsitęs, matyt, ilgokai“, - sakė A.Maciejievskis.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder