"Vakarų medienos grupės" projektas Baltarusijoje pasiekė finišą

"Vakarų medienos grupės" projektas Baltarusijoje pasiekė finišą

Klaipėdoje įsikūrusi UAB "Vakarų medienos grupė" (VMG) skaičiuoja, kad ryžtas pirmą kartą rinktis generalinio rangovo kelią įgyvendinant beveik 300 mln. Litų vertės investicinį projektą Baltarusijoje pasitvirtino su kaupu.

Trijų fabrikų komplekso statyboms artėjant į pabaigą jau aišku, kad VMG visą projektą įgyvendins 2-3 kartus pigiau nei siūlė patirties kaimyninėje šalyje jau turinčios lietuviško kapitalo statybų bendrovės.

Baldai jau gaminami

Mogiliovo laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) medžio drožlių plokštės (MDP), vilktų korpusinių baldų ir faneros fabrikų statybą VMG pradėjo 2011-ųjų liepą. Prabėgus mažiau nei pusantrų metų 22 hektarų sklype stovi 60 tūkstančių kvadartinių metų ploto pastatų kompleksas, kuriame jau veikia baldų gamybos fabrikas, katilinė (nepaisant perpus pigesnių dujų nei Lietuvoje, joje deginamos medienos atliekos), baigiami įrengti visi kiti technologiniai objektai. MDP gamybą planuojama pradėti sausį, faneros - vasarį.

"Iš pradžių planavome visas statybas baigti per metus ir porą-trejetą mėnesių, tačiau koją šiek tiek pakišo itin šalta praėjusi žiema ir labai lietingas pavasaris. Aišku, ir tam tikra Baltarusijos specifika. Pavyzdžiui, sužinojome, kad egzistuoja pirmenybiniai objektai, su kuriais itin sunku konkuruoti dėl technikos, statybinių medžiagų. Labai daug statybinių pajėgų ir technikos sutraukė itin sparčiai vykdyta automagistralės Minskas-Mogiliovas, naujo cemento fabriko statyba ir netgi Mogiliovo regione šiemet vykusi tradicinė šventė dožinkos, kuri įpareigoja sutvarkyti įvairius aplinkinius objektus", - pasakojo VMG generalinis direktorius Viktoras Adomaitis.

Anot jo, vykdant šį didžiulį projektą taip pat paaiškėjo, kad dauguma statybinių medžiagų ir paslaugų Baltarusijoje dėl menkos konkurencijos kainuoja daugiau nei Lietuvoje. Todėl fabrikų komplekso statybose greta vietinių bendrovių darbavosi ir tebesidarbuoja daug statybininų iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos. Gamybos įrenginius montuoja ir derina vokiečiai, olandai, italai.

JAU GAMINA. Naujajame fabrikų komplekse bus įdarbinta daugiau nei 900 žmonių. Spalį startavusiame baldų gamybos fabrike jau darbuojasi pusė tūkstančio baltarusių. 

"Sprendimas imtis generalinio rangovo funkcijos buvo tikrai didelis iššūkis, nes iki tol visus invesiticinius projektus Lietuvoje vykdėmė samdydami pagrindinį rangovą. Tačiau turint tokią puikią inžinierių komandą, kokia yra suformuota VMG, viskas įmanoma, nors ir kainuoja tikrai nemažai nervų ir kantrybės", - sako V. Adomaitis.

Didžiulis palaikymas

Tokį medienos perdirbimo ir baldų gamybos fabrikų kompleksą VMG norėjo statyti Lietuvoje, tačiau tuometinė Vyriausybė pareiškė, jog čia nebus reikiamo kiekio žaliavos, nors už ją ir būtų buvę mokama rinkos kainomis. Tiek prieš kelerius metus, tiek ir dabar apie milijonas kubinių metrų medienos iš Lietuvos per metus yra eksportuojama kaip popiermedžiai nesukuriant jokios pridėtinės vertės, o tokiam fabrikų kompleksui, koks pastatytas Mogiliove, reikėtų tik pusės šio medienos kiekio.

"Tikrai apmaudu, kad pralaimėjome kovą medienos eksportuotojams ir teko pasirinkti Mogiliovą, nes medienos Lietuvoje irgi yra užtektinai ir miškai tikrai nėra alinami - per metus priauga apie 8 milijonai kubinių metrų medienos, o dabar iškertama tik šeši su puse milijono", - sakė V. Adomaitis.

Tuo metu Baltarusijoje apsirūpinant mediena VMG nekyla jokių problemų, o Mogiliove įsikūrusi LEZ valdymo bendrovė, pasak V. Adomaičio, visus savo įsipareigojimus įvykdė laiku. Buvo pastatyta nauja elektros pastotė, iki VMG sklypo nutiesta nauja geležinkelio atšaka, kuri bus reikalinga atgabenti žaliavą (medieną ir dervą), išasfaltuoti keliai, nutiesti dujų ir vandens bei nuotekų vamzdynai, pastatyta nauja gaisrinės stotis.

"Biurokratija egzistuoja ir Lietuvoje, ir Baltarusijoje. Tačiau svarbiausia, jog čia visos iškylančios problemos visose instuticijose sprendžiamos geranoriškai, nėra jokio požiūrio "iš aukšto", - pasakojo V. Adomaitis.

Beveik 1 000 darbo vietų

VMG naujajame komplekse įdarbins daugiau nei 900 žmonių. Vos tik paskelbus apie darbuotojų atranką buvo sulaukta daugiau nei tūkstantį CV. Spalį startavusiame baldų gamybos fabrike jau darbuojasi pusė tūkstančio baltarusių.

"Dauguma jų neturėjo jokios patirties dirbti baldų pramonėje, todėl dalis buvo apmokomi VMG įmonėse Lietuvoje, kitus mokė ir tebemoko vietoje geriausi mūsų specialistai", - pasakojo VMG vadovas.

PRIKĖLĖ. Maždaug už pusantro šimto kilometrų nuo Mogiliovo esančiame Borisovo mieste VMG pernai įsigijo neseniai pastatytą, tačiau sėkmingai dirbti nesugebėjusią lentpjūvę. Šiuo metu čia ne tik intensyviai plėtojama lentpjūvės veikla, bet ir pradėta nesudėtingų baldų gamyba.

Jis akcentavo, kad esminė priežastis, nulėmusi sprendimą investuoti Baltarusijoje, buvo ne pigesnė darbo jėga, o garantuotas žaliavos kiekis.

"Kada baltarusių atlyginimai pasieks lietuviškuosius - tik laiko klausimas", - mano V. Adomaitis.

Šiuo metu vidutinis įvairių lygių darbininkų mėnesinių algų vidurkis Baltarusijoje siekia nuo 200 iki 400 eurų.

Pokalbininkas neslėpė, kad dirbant Baltarusijoje reikia atsižvelgti ir į šiek tiek kitokį žmonių mentalitetą. Pavyzdžiui, papildomas atlygis čia žmogui nėra stipri motyvacija, kur kas svarbiau yra jo įvertinimas ir pagerbimas. Svarbus niuansas yra ir tai, kad šalyje praktiškai nėra bedarbių.

Dirbs Rusijos rinkai

Kaip ir visos VMG įmonės, taip ir Mogiliovo baldų fabrikas savo produkciją tieks Švedijos koncernui IKEA. Šiuo metu jau baigiami forminti dokumentai dėl produkcijos eksporto iš LEZ, formuojama pirma čia pagamintų naujausio mados šauksmo - iš apvilktų MDP pagamintų - 25 artikulų miegamojo ir svetainės baldų partija.

"Mogiliovo fabrikas dirbs Rusijos rinkai, kurioje IKEA nuolat fiksuoja pardavimų rekordus. Tačiau ateityje produkcija gali būti tiekiama ir Vakarų Europos rinkoms, nes Baltarusija yra itin patogioje geografinėje padėtyje", - teigė V. Adomaitis.

Lentpjūvėje sukūrė baldų gamybą

Maždaug už pusantro šimto kilometrų nuo Mogiliovo esančiame Borisovo mieste VMG pernai įsigijo neseniai pastatytą, tačiau sėkmingai dirbti nesugebėjusią lentpjūvę. Šiuo metu čia ne tik intensyviai plėtojama lentpjūvės veikla, bet ir pradėta nesudėtingų baldų gamyba.

"Pirmąsias Borisove pagamintų baldų partijas jau įvertino IKEA specialistai ir jos pradės keliauti į Rusijos rinką", - sakė V. Adomaitis.

Sėkmingai Baltarusijoje darbuojasi ir ambicingus plėtros planus puoselėja pernai VMG sukurta medienos ruošimo įmonė "LogDrev", aprūpinta naujausia technika.

Investicinių planų kaimyninėje šalyje VMG turi ir daugiau, tačiau kol kas jų nedetalizuoja.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder