Vyriausybė parengė bendruosius alkoholio prieinamumo mažinimo principus

Vyriausybė parengė bendruosius alkoholio prieinamumo mažinimo principus

Siekdama kovoti su alkoholizmu, Vyriausybė parengė ir Seimui teiks bendruosius alkoholio prieinamumo ir kontrolės principus, kuriais siekiama sumažinti alkoholio vartojimą šalyje.

Pasak ūkio ministro Evaldo Gusto, Seimo Sveikatos reikalų komitetas kreipėsi į Vyriausybę, kad ši pateiktų bendruosius alkoholio prieinamumo ir kontrolės principus. Todėl Ūkio ministerija, kaip viena iš ministerijų, atsakinga už alkoholio prekybos kontrolę, gavo pavedimą tokią informaciją pateikti. Ūkio ministerija dar su dviem ministerijomis - Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų - šią informaciją surinko ir pateikė.

"Pateikėme bendruosius principus, kuriais vadovaujantis turėtų būti teikiami teisės aktai, kurie ribotų arba kontroliuotų būtent alkoholio prekybą, gamybą ir kitus dalykus", - Vyriausybėje po pasitarimo žurnalistams sakė E. Gustas.

Pagal kartu su Sveikatos apsaugos ministerija paruoštus principus, kurie bus teikiami svarstyti Seimo Sveikatos reikalų komitetui, bendrieji principai institucijoms, teikiančioms teisėkūros iniciatyvas dėl alkoholio kontrolės ir prieinamumo mažinimo, yra šie: vadovautis Alkoholio kontrolės įstatyme numatytu laiko ribojimu, mokesčių nustatymu, propaguoti sveiką gyvenseną, skatinti socialinę aplinką be alkoholio ir pan., vadovautis Pasaulio sveikatos organizacijos dokumentais.

Be to, pasak E. Gusto, remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu ir išvadomis, priimant teisės aktus, ribojančius alkoholio prieinamumą, reikia vadovautis lygiateisiškumo principu, t. y. nedaryti išimčių tam tikroms grupėms - savivaldybėms, renginiams, ūkio subjektams ir pan. - taikant tam tikrus apribojimus.

"Pateikti principai, kuriais vadovaujantis turėtų būti teikiami ir svarstomi teisės aktai, susiję su alkoholio kontrole. (...) Šiandienos dokumento reikšmė ta, kad tikiuosi ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas taip pat priims rekomendacijas, kad būtent teikiant teisės aktų projektus alkoholio kontrolės srityje būtų vadovaujamasi bendraisiais mūsų suformuluotus principais, t. y. svarbiausia, kad nebūtų daroma išimčių - ar tai tam tikriems renginiams, ar tam tikroms alkoholio grupėms, ar, galų gale, tam tikriems ūkio subjektams. Bendrieji principai turi būti taikomi visiems", - pabrėžė ūkio ministras.

Kaip pavyzdį, E. Gustas pateikė, kad buvo siūlymų daryti išimtis sidrui ar tam tikroms vyno rūšims renginių metu, o to, Vyriausybės nuomone, negalima daryti. Ministras sutiko, kad tam prireiks politinės valios, ir pabrėžė, kad reikės rasti balansą tarp visuomenės interesų ir ūkio subjektų veikimo laisvės, o parlamentas teisės aktų, neatitinkančių šių principų, net nesvarstys.

Klausiamas, ar yra numatyti kokie nors konkretūs siūlymai, E. Gustas teigė, kad šiuo atveju Vyriausybės nutarime konkrečių siūlymų nėra, nes tai nebuvo jo tikslas, o konkretūs siūlymai yra išdėstyti konkrečiuose įstatymo projektuose. Ministras priminė, kad Vyriausybė yra pateikusi tam tikras Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios, kaip tikimasi, bus svarstomos Seimo pavasario sesijoje. Pagal jas, pavyzdžiui, išplečiamos savivaldos teisės laisviau nustatyti, kur draudžiama prekyba alkoholiu, siūloma iš viso atsisakyti išorinės alkoholio reklamos.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sutiko, kad siūlymus griežtinti alkoholio pardavimo ribojimus reikėtų svarstyti, tačiau, anot jo, norint įvesti atitinkamus ribojimus, reikia į šią problemą žiūrėti kompleksiškai.

"Įvedant ribojimus reikalinga lygiagrečiai stiprinti tada tiek "šešėlio" kontrolę, tiek ir imtis ilgalaikių prevencinių priemonių, susijusių su švietimu ir auklėjimu. Vienas segmentas - vien tik draudimai - tikrai negali būti vienintelis sprendimo kelias", - teigė jis.

Buvęs policijos generalinis komisaras prisiminė tiesioginį ryšį tarp alkoholio pabranginimo ir "šešėlio".

"Jeigu vienoje teisinį reguliavimą sutvarkysi ir nesustiprinsi kitos pozicijos, tai yra tikimybė, kad "šešėlis" gali padidėti", - sakė S. Skvernelis.

Vidaus reikalų ministras teigė esąs alkoholio pardavimo specializuotose parduotuvėse šalininkas, tačiau pakartojo, kad problemą reikia spręsti kompleksiškai, o ne segmentuotai.

ELTA primena, kad po šalį sukrėtusių įvykių, kai Kražiuose nužudytos keturios moterys, ar Kėdainių rajone, kai tėvas nužudė du mažamečius vaikus, viešojoje erdvėje pasigirdo raginimų diskutuoti apie alkoholio prieinamumo mažinimą, priverstinį gydymą nuo alkoholizmo.

Nuo naujų metų įsigaliojęs draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse tebuvo "smulkus žingsnis" kovojant su alkoholizmu, yra sakęs Premjeras Algirdas Butkevičius ir žada dar daugiau priemonių kovojant su svaigalų vartojimu. Tiesa, kokios jos, kol kas neatskleidžia.

Pagal alkoholio suvartojimą ir jo sąlygotą žalą Lietuva priskiriama aukščiausios rizikos grupei Europoje kartu su Latvija, Estija, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Vengrija, Kazachstanu ir Moldova.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder