Panevėžio rajono ūkininkas Arūnas Čimnolonskas, antrus metus dviejuose ūkininkų turgeliuose prekiaujantis asmeniniame ūkyje išauginta mėsos produkcija, griežtai pasisakė už vienodas prekybos sąlygas visiems.
"Aš dvejus metus prekiauju su kasos aparatu ir tikrai žinau, kokią apyvartą per vieną darbo dieną suprekiauja viena darbo vieta. Todėl visų sąžiningų ūkininkų vardu drąsiai sakau, kad visiems prekiaujantiems turguose sąlygos turi būti vienodos, ir kuo greičiau bus privalomi kasos aparatai, tuo ir eiliniams žmonėms, ir sąžiningiems Lietuvos ūkininkams, ir šalies biudžetui bus geriau", - tvirtino Panevėžio rajono ūkininkas.
K. Starkevičius informavo premjerą, kad dvi savaites Halės turguje Baisogalos veislininkystės ūkio atstovai prekiavo su kasos aparatu.
"Per vieną turgaus darbo dieną vienas ūkininkas parduoda produkcijos už tūkstantį litų. Tie, kas prekiauja be aparatų, mušdamiesi į krūtinę aiškina, kad jie parduoda produkcijos vos už 300 litų. Štai jums ir 700 neapskaitytų pinigų", - sakė K. Starkevičius.
I. Šimonytė pažymėjo, kad planuojami kasos aparatai niekaip nepaveiks "močiučių su krapais ar morkų ryšeliu" prekybos, melas yra ir skleidžiami gandai, kad bus reikalaujama kurti individualias įmones.
"Niekas nesikeis namų valdoje, asmeniniame ūkyje išaugintais maisto produktais prekiaujantiems žmonėms", - tvirtino I. Šimonytė.
Apibendrindamas A. Kubilius sakė, kad Vyriausybė ryžtingai vykdo kasos aparatų įvedimo planą. Iki kitų metų pradžios bus priimti visi reikalingi sprendimai. Nuo vasario iki gegužės mėnesio vyks pereinamasis laikotarpis.
"Kaip žadėjome, pirmiesiems, įsigijusiems kasos aparatus, kompensuosime išlaidas šimtu procentų", - pažymėjo A. Kubilius.
Ketvirtadienį 10 Nacionalinio susitarimo socialinių partnerių irgi pareiškė iš esmės palaiką Vyriausybės ketinimus įvesti kasos aparatus dengtose turgavietėse, prekiaujančiose maisto produktais. Kai kurios verslo asociacijos siūlė Vyriausybei nesustoti bei imtis tolesnių ryžtingų sprendimų, įvedant kasos aparatus ir kitomis prekėmis prekiaujantiems turgaus prekeiviams.
Finansų ministerijos aiškinimu, kasos aparatai bus viena iš priemonių, kuri padės žymiai tikslingiau reguliuoti prekybininkų finansinę apskaitą, o apskaita taps žymiai patogesnė, kadangi operacijas tuo atveju fiksuos jau kasos aparatas, tad neteks apskaitos rašyti ranka, pakaks dienos pabaigoje atspausdinti ataskaitą ir įklijuoti į kasos knygą.
Įvedus kasos aparatus prekiaujantiesiems maisto produktais dengtose turgavietėse, planuojama į biudžetą surinkti apie 100 mln. litų.
Skaičiuojama, kad reikės maždaug 2 tūkstančių tokių kasos aparatų, daliai prekeivių jų įsigijimas bus iš dalies arba visiškai kompensuojamas. Kompensacijoms numatoma skirti apie 3 mln. litų.
Oficiali prekių apyvarta Lietuvos turgavietėse 2009 metais sudarė 1,1 mlrd. litų. Iš šios sumos 0,58 mlrd. litų sudarė maisto prekės (52 proc.), apie 0,5 mlrd. litų - ne maisto prekės (44 proc.) ir apie 40 mln. litų - augalai ir gyvūnai (apie 4 proc.). Vilniaus apskrities turgavietėse prekių apyvarta siekė 333 mln. litų (apie 30 proc.), Klaipėdos apskrities turgavietėse - 227 mln. litų (20 proc.), Kauno apskrities turgavietėse - 166 mln. litų (apie 15 proc.).
Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, didžioji dalis Lietuvos prekyviečių yra mišraus tipo, tai yra, jose prekiaujama nuo prekystalių lauke ir įrengtuose prekybos paviljonuose.
Didžiausi prekybos paviljonai yra įrengti 6 prekyvietėse Kauno mieste, Vilniuje - keturiose, Šiauliuose - trijose ir dviejose prekyvietėse Klaipėdoje.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra įregistravusi ir išdavusi maisto tvarkymo pažymėjimus 2 tūkst. 650 prekiautojų maisto produktais prekyvietėse. Verslo liudijimai prekybai ne maisto produktais prekyvietėse šiuo metu išduoti 8 tūkst. 460 asmenims.
Rašyti komentarą