Bendrovės „Amazon“ įkūrėjas Jeff Bezos praėjusią savaitę paskelbė skirsiąs 10 milijardų JAV dolerių (9,24 mlrd. eurų), steigti naujam aplinkosaugos fondui „Bezos Earth Fund“. Jo tikslas – remti mokslininkus, aktyvistus ir organizacijas, siekiančias sušvelninti klimato kaitos poveikį. Kasdienės mūsų veiklos įtaką aplinkai sumažinti galime ir patys. „Bitės Profai“ dalinasi 5 programėlėmis, kurios leis kontroliuoti iššvaistomo maisto kiekį, rinktis ekologiškesnius drabužius ir net sodinti medžius Afrikos regionuose.
„Specialistai sutaria, jog neigiamą poveikį aplinkai mažinti padeda sąmoningesnis vartojimas. O jį patogiai ir lengvai stebėti, valdyti bei paversti tvariu padės kelios išmaniosios programėlės. Jų pagalba mieste judėsite ekologiškiau, išmesite mažiau maisto ir net rasite ekologiškesnių drabužių. Smagiausia, kad tam neturėsite įdėti titaniškų pastangų – mažinti savo poveikį aplinkai su šiomis programėlėmis – lengva“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.
1. „Ecosia“: prasmingas „scrollinimas“
Programėlė: „Ecosia“
Platforma: visos
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
„Ecosia“ yra interneto paieškos sistema, kurią naudodami prisidedame prie medžių sodinimo probleminėse Žemės vietose. Iš reklamų paspaudimų sugeneruotų pajamų dalį kompanija skiria būtent tokiam tikslui.
„Kaip ir kitų, taip ir šios paieškos sistemos kūrėjai pinigus uždirba iš reklamos, kurią mato vartotojai. Skirtumas tiks toks, kad „Ecosia“ dalį surinktų pinigų skiria medžių sodinimui probleminiuose pasaulio regionuose – Afrikoje, Pietų Amerikoje ir kitur. Tai reiškia, kad mūsų naršymas tiesiogiai prisideda prie žalesnės aplinkos. Kūrėjų teigimu, vartotojui prireiks atlikti apie 45 paieškos užklausas, kad būtų pasodintas vienas medis. Iš viso šiam tikslui jau skirta beveik 13 mln. eurų, už kuriuos pasodinta virš 85 mln. medžių“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.
Kaip teigia „Ecosia“ kūrėjai, sodinami medžiai nereiškia tiesiog didesnio medžių kiekio. Žalesnė aplinka Afrikos, Pietų Amerikos regionuose yra gyvybiškai būtina ten gyvenantiems žmonėms – taip jie turi daugiau švaraus vandens, didesnį derlių, daugiau galimybių užsidirbti.
2. „Good on you“: etiška mada
Programėlė: „Good on you“
Platforma: visos
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Programėlė „Good on you“ leis sužinoti svarbią informaciją apie drabužius, kuriuos norite įsigyti arba jau naudojate – kokiomis darbo sąlygomis jie sukurti, ar gaminant juos, paisoma gyvūnų gerovės, poveikio aplinkai.
„Paieškos laukelyje jums tereiks įvesti pasirinktą prekės ženklą, o programėlė pateiks visą apie jį turimą informaciją. Prekiniai ženklai programėlėje gauna bendrą įvertinimą iš penkių žvaigždučių, kuris padeda suprasti, kaip gerai jis vertinamas trijose tvarumo kategorijose. Kalbant apie drabužius, verta prisiminti, jog svarbu ne tik rinktis ekologiškus produktus, bet esant galimybei, apskritai mažinti jų įsigijimą. Atsisakyti perteklinio rūbų kiekio ir padovanoti jiems antrą gyvenimą padės lietuviams puikiai pažįstama internetinė naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma „Vinted“, – teigia K. Špiliauskas.
3. „Waze“: aplinką sauganti navigacija
Programėlė: „Waze“
Platforma: visos
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Ši navigacijos programėlė turi ryškų išskirtinumą – vartotojai kitiems programėlės naudotojams gali pridėti įspėjimus apie situaciją kelyje. Pagal tai parenkamas greičiausias kelias link jūsų kelionės tikslo – tai leidžia kelyje praleisti mažiau laiko ir taip sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį.
„Prieš pradedant kelionę, programėlė suteikia kelis maršrutų variantus. Nurodomas kiekvieno jų ilgis, įveikimo laikas. Tai leidžia mieste judėti greičiau ir produktyviau, mažiau laiko praleisti spūstyse ir taip sumažinti savo išmetamo CO2 kiekį“, – aiškina K. Špiliauskas.
Be to, programėlės kūrėjai prie įspėjamųjų signalų pridėjo ir galimybę pažymėti kelyje partrenktus gyvūnus. Tai leidžia matyti pavojingiausias vietas gyvūnams ir imtis juos apsaugančių priemonių.
4. „Forest“: laikmatis produktyvumui ir aplinkai
Programėlė: „Forest“
Platforma: visos
Kaina: „Android“ – nemokama, „iOS“ - $1,99
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Kaip ir „Ecosia“, ši programėlė už vartotojus sodina medžius. Skirtingai nei paieškos sistemoje, čia pasodintų medžių kiekį lemia vartotojų produktyvus darbas.
„Tai – produktyvumo laikmatis, kuris skaičiuoja jūsų nudirbto laiko kiekį. Susikoncentruoti programėlė padeda išjungdama gaunamus pranešimus, telefono garsą ir kitus dirgiklius. Prieš pradėdami darbą, turite pasirinkti jam skirtą laiką ir programėlėje pasodinti medį. Kuo daugiau dirbate, tuo didesnis medis užauga. Jei darbo nepabaigiate ir pasitraukiate nuo užduoties, medis nudžiūva ir jūsų miškas tampa leisgyvis“, – sako K. Špiliauskas.
Programėlės kūrėjai medžius sodina ir realiame gyvenime. Ji – mokama, todėl dalis surinktų pajamų skiriama miškų atsodinimui.
5. „Olio“: maisto nešvaistymui
Programėlė: „Olio“
Platforma: visos
Kaina: nemokama
Atsisiųsti: čia („iOS“) ir čia („Android“)
Išmetamo gero maisto problema ryškėja visame pasaulyje. Vartotojai perka daug maisto produktų, o jiems praradus prekinę išvaizdą, išmeta juos į šiukšlinę, nepaisant to, kad jie vis dar tinkami vartoti. Programėlė „Orio“ šią problemą padeda spręsti išmaniai.
„Taip, kaip programėlėse „Uber“ ar „Bolt“ ieškome galinčių pavėžėti automobilių, taip dabar galime ieškoti ir žmonių, kuriems trūksta maisto produktų. „Olio“ programėlėje matysite vietas ar žmones, kuriems stinga maisto ir galėsite jiems savo namuose esančius produktus atiduoti. Lygiai tokiu pat principu maisto produktų galėsite ieškoti ir patys“– aiškina K. Špiliauskas.
Jei apie išmaniąsias programėles norite sužinoti daugiau, pagalbos galite kreiptis „Bitės“ tinklapyje arba į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie galės suteikti išsamią konsultaciją. „Bitės Profai“ nemokamai aptarnauja visus klientus, nepriklausomai nuo jų naudojamo tinklo.
Rašyti komentarą